בתום אחד מסופי השבוע האלימים ביותר בסוריה מתחילת ההתקוממות, מעריכים גורמי ביטחון ישראליים כי "האדמה רועדת תחת רגליו של בשאר אסד". לדבריהם, ניכרת עליית מדרגה בפעילות הצבאית נגד שלטונו של אסד, וצבאו אינו שולט באזורים שלמים במדינה. בסוף השבוע נהרגו כ-150 בני אדם מאש הצבא הסורי, והגורמים הישראליים הצביעו על המשך מגמת העריקה משורות הצבא. בסוף השבוע דווח כי קצין בדרגת תת-אלוף ערק לשורות האופוזיציה יחד עם עוד כ-300 חיילים, שהתבקשו להילחם נגד מתנגדי המשטר בפרברי דמשק.

כוחות הביטחון הסוריים החלו הבוקר (ראשון) בהתקפה על האזורים שבשליטת המורדים בפרברי דמשק, בנסיון להשיבם למשטר. פעילי זכויות אדם דיווחו כי בתקיפה נהרגו לפחות 5 אזרחים. לדבריהם, לפחות 2,000 חיילים ו-50 טנקים וכלי רכב משוריינים הגיעו לשכונות שנמצאות בקצה דמשק, כדי לתחזק את כוחות הביטחון באזור.

במקביל הודיע אתמול מזכ"ל הליגה הערבית, נביל אל-ערבי, כי הליגה משעה את פעילות הפקחים הערבים שנשלחו מטעמה לסוריה. לדברי אל-ערבי, הצעד נובע מההסלמה בימים האחרונים באלימות במדינה, לאחר שביום שישי נהרגו 102 בני אדם מקרב מתנגדיו של הנשיא אסד. הפקחים, שהוצבו בסוריה כדי להביא ליישום הבנות הסכם הפסקת האלימות שאליו הגיעה דמשק עם הליגה, יישארו לעת עתה בסוריה, אולם יפסיקו את עבודתם.

לוחמי "צבא סוריה החופשית" מפנים פצוע שנורה על ידי כוחות המשטר בעיירה סמוכה לגבול עם לבנוןצילום: ניו יורק טיימס

ההחלטה של הליגה להקפיא את פעילות המשקיפים, באה גם לנוכח ההודעה של ראש צוות המשקיפים, מוחמד א-דאבי, שהזהיר ביום חמישי כי האלימות ברחבי סוריה הוחרפה ביומיים שלפני כן. על אל-ערבי ושאר חברי מזכירות הליגה הערבית הופעל לחץ בינלאומי וערבי כבד להפסיק את הפעילות של המשקיפים, שלמעשה נתנו לגיטימציה מסוימת לשלטון. בשבוע שעבר פרשו מצוות המשקיפים עשרות מהם, בעקבות החלטה של שש מדינות החברות בליגה הערבית להפסיק את פעילות הפקחים מטעמן.

במקביל לתת-אלוף שערק, ערקו למערב גם חבר פרלמנט סורי וראש אחד השבטים הגדולים. "צבא סוריה החופשית", הנחשב לכוח הצבאי של האופוזיציה, גדל בשבועות האחרונים באופן ניכר. על פי דיווחים במערב, מונה הצבא בין 4,000 ל-7,000 לוחמים, עלייה משמעותית מאז חודש נובמבר. הצבא אינו פועל עדיין כצבא סדיר לכל דבר, אלא בקבוצות קטנות.

ראשי צבא סוריה החופשית טוענים כי עומדים לרשותם קרוב ל-40 אלף איש. עם זאת, לא ברור עד כמה המספרים הללו מהימנים.

ביום שישי נהרגו בהתקפה של כוחות הביטחון הסוריים על העיר חאמה 44 בני אדם ולפי דיווח של פעיל אופוזיציה, "עשרות אנשים נוספים נפצעו ורוב בתי החולים במחוז מלאים עד אפס מקום וחסרות בהם מנות דם". אתמול נמצאו גם גופות כפותות בידיהן של פעילי אופוזיציה שנעצרו על ידי כוחות הביטחון. הם נורו תחילה ברגליהם ולאחר מכן בראש. האופוזיציה פרסמה תמונות שבהן נראות גופות חמישה ילדים שנורו למוות, עטופות בשקיות פלסטיק. לפי הדיווח, גופותיהם נמצאו בחומס יחד עם תשע גופות נוספות של נשים וגברים, שנטבחו על פי הטענות על ידי תומכי אסד.

תושבים בחאמה סיפרו כי טנקים של הצבא תקפו את העיר מארבעה כיוונים וירו פגזים באופן אקראי. כמו כן, אספקת החשמל והמים לשכונות המרכזיות הופסקה. בכמה ערים בסוריה, בהן דרעא ואידליב, יצאו מפגינים רבים למצעדי תמיכה באנשי חאמה הנצורים.

נציבת האו"ם לענייני זכויות אדם, נאווי פילאי, אמרה שהגוף בראשו היא עומדת אינו מסוגל עוד לעקוב אחר ממדי ההרג בסוריה ולספק נתונים מהימנים על מספר ההרוגים, בשל ההסלמה באלימות.

היום אמורים להגיע לניו יורק אל-ערבי וראש ממשלת קטאר, חאמד בן ג'אסם אל-תאני, לדון ביוזמה הערבית האחרונה ולפיה אסד יוותר על סמכויותיו לטובת סגנו. סוריה דחתה את היוזמה הזו על הסף. על פי ההצעה, לאחר שני חודשי מעבר בראשות סגן הנשיא, תוקם ממשלת אחדות. מועצת הביטחון של האו"ם תדון בהצעה שגובשה בידי הליגה הערבית יחד עם ארה"ב ואירופה. ההצעה אמנם לא קוראת מפורשות להדחתו של הנשיא אסד, אך מעוניינת לקדם העברת סמכויות של ממש במדינה.

ילדים בהפגנה נגד משטר אסד ליד חומס, שלשוםצילום: רויטרס

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם

לעת עתה לא נקבע מועד לדיון בהצעה במועצת הביטחון, אולם הבכירים הערבים מובילים מאמץ לקיים את הדיון מוקדם ככל האפשר וייתכן שהמועצה תתכנס באמצע השבוע. במכתב ששיגרו למזכ"ל האו"ם באן קי-מון, ראשי הליגה הערבית ביקשו לכנס את המועצה על מנת לסקור בפני חבריה את המצב בסוריה על סמך הדיווחים שפקחי הליגה הערבית העבירו מביקוריהם במדינה.

הליגה הערבית מנהלת שיחות עם רוסיה לקראת ישיבת מועצת הביטחון. שגריר רוסיה באו"ם, ויטלי צ'ורקין, אמר כי טיוטת ההחלטה האירופית-ערבית על סוריה הופצה שלשום בין חברות מועצת הביטחון, וחלקים ממנה אינם מקובלים על רוסיה. עם זאת ציין, שרוסיה מוכנה "לשאת ולתת" על ההחלטה.

בתוך כך מחריפה המתיחות בין המשטר באיראן לבין גורמי האופוזיציה הסוריים. אתמול פרסמה המועצה הלאומית הסורית, גוף האופוזיציה המרכזי היושב בטורקיה, הודעה הקוראת לאיראן לחדול מההשתתפות בדיכוי ההפגנות נגד משטרו של אסד. לפני פרסום ההודעה פרסם צבא סוריה החופשית סרטון בו מוצגים לטענתו חמישה אנשי משמרות המהפכה האיראניים שסייעו לצבא הסורי בלחימה בחומס. צבא המורדים טען כי האיראנים נשבו בקרבות בחומס וקרא למנהיג איראן עלי חמינאי להודות במעורבות של איראן בלימה נגד העם הסורי.

בהודעת המועצה הלאומית נאמר כי היא מגנה את ההשתתפות של המשטר באיראן בהרג של "סורים המבקשים חירות". המועצה אף דרשה מאיראן להסיג את כל הכוחות האיראניים האחרים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ