תומאס פרידמן, ניו יורק טיימס

במאמר מתוך כתב העת "The Atlantic" שהופיע תחת הכותרת "להצליח באמריקה", משתמש הכותב, אדם דייוידסון, בבדיחה מראשית המאה העשרים כדי לתאר את תהליך האוטומציה שעברה תעשיית הטקסטיל. נהגו אז לספר שמפעל טקסטיל מודרני מונה רק שני עובדים – פועל וכלבו. הפועל מאכיל את הכלב, וזה מסיח את דעתו מהמכונות.

מאמרו של דייוידסון נמנה עם פרסומים עכשוויים נוספים, הקושרים את הסיבה המרכזית לאבטלה המתמשכת בארה"ב ולשכר הנמוך של מעמד הביניים, בירידה חדה שחלה בביקוש בעקבות המיתון. גורם אחר קשור, לשיטתם, בתאוצת הגלובליזציה ובמהפכה בטכנולוגיית הייצור שהביאו להחלפה גוברת של כוח עבודה אנושי במיכון אוטומטי או בעובדים זרים.

אם בעבר עבדו בעלי כישורים בינוניים בעבודות ממוצעות, והם יכלו להתקיים ברמת חיים סבירה – בעולם של ימינו לבינוניות אין עוד מקום. אדם בעל יכולות בינוניות לא יוכל היום להשיג את מה שבעבר אפשרו לו אותם כישורים. מצב זה השתנה מאחר ולרשותם של מעסיקים רבים עומדת כעת גישה לכוח עבודה זר בעל פרופיל מקצועי גבוה, גישה לרובוטיקה ואוטומציה שאף הן זולות יחסית, ולהון אנושי בעלות נמוכה. העובדה שבעולם של היום אין מקום לבינוניות, מאלצת עובדים רבים למצות מעצמם את המיטב ולמצוא בהתאם את היתרון היחסי שיאפשר להם להתבלט בתחומם.

מעצר מפגינה בניו יורק צילום: אי–פי

התקדמות הטכנולוגיה כרסמה במקומות עבודה של אנשים מאז ומעולם וכך יהיה גם בעתיד. ואולם, התהליך עבר האצה. דייוידסון מציין במאמר כי "בעשר השנים שעברו עד שנת 2009, מפעלים בארה"ב פיטרו עובדים בקצב כה מהיר, שהשתווה בערך למספר העובדים שהועסקו בהם במשך 70 שנה. במקביל, במהלך אותן שנים, נכחדו שליש ממקצועות הייצור משוק העבודה".

באפריל 2010, כתבה אנני לוארי מהמגזין "Slate" על פיתוח חדשני של חברת סטארט-אפ שכמעט מייתר את הצורך במלצרים. הרעיון מתבסס על מחשבי איי-פד משודרגים המאפשרים הזמנה ותשלום מהשולחן עצמו. המוצר, פרי המצאתם של קבוצת מהנדסים באוניברסיטת M.I.T. נקרא "פרסטו", ויתכן מאוד שימצא בקרוב במסעדות הקרובות לביתכם.

מסכימים עם פרידמן? חושבים אחרת? דברו על זה בדף הפייסבוק שלנו

עקרונית ניתן יהיה להזמין כל מנה מהתפריט, כולל העדפות שונות ולהוסיף אותם לחשבון. על-פי נתונים שישתנו לפי מסעדה. קונסולת "פרסטו" תציג לבקשת הלקוח ערכים תזונתיים, מרכיבים ותמונות של המנה. עם סיום ההזמנה, היא תעבור ישירות למטבח והלקוח יראה בו-זמנית על מסך כמה זמן צפויה לארוך ההכנה. בנוסף יוכל הלקוח לשחק בזמן ההמתנה, לפצל את החשבון לפי פריטים ולקבל את הקבלה בדואר האלקטרוני. מחיר הפעלת המערכת ינוע סביב 100 דולר לחודש, מה שלמעשה הופך אותה למשתלמת בהרבה מהעסקת מלצרים.

נוסעים בתחנת רכבת בסיןצילום: אי–פי

בתחומים בהם האייפד עדיין לא מספק ביצועים גבוהים, מספק אותם העובד מסין. בכתבה יוצאת מן הכלל שפורסמה לאחרונה בניו-יורק טיימס, מתארים צ'ארלס דוהיג וקית' בראדשר מדוע מרבית הייצור של חברת אפל נעשה בסין. "אפל החליטה ברגע האחרון על עיצוב מחדש של מסכי האייפון, מה שהביא לשינויים בקו היצור. כשהגיע המשלוח הראשון של מסכים למפעל ההרכבה בסין, בשעה 12 בלילה, עלה בידו של מנהל עבודה מקומי לגייס כ-8,000 איש מבין העובדים שישנו באותה שעה במעונות המפעל. כל עובד קיבל ביסקוויט וכוס תה, וכעבור חצי שעה נכנס למשמרת בת 12 שעות של התאמת מסכי זכוכית לתוך מסגרות. בפרק זמן של 96 שעות בלבד, נכנס המפעל לקצב ייצור של למעלה מעשרת אלפים מכשירים ליום. בכיר בהנהלת החברה אומר כי "מדובר במהירות וגמישות עוצרי נשימה". לדבריו, אין כיום בארצות-הברית מפעל שמסוגל להתחרות בנתונים שכאלה.

כריס קרלסון, מנהל בכיר בחברת SRI International, אומר כי תהליך האוטומציה לא יאפיין רק את עולם הייצור. חברת SRI שבהנהלתו פועלת כמעבדת פיתוח הממוקמת בעמק הסיליקון ואמונה על פיתוח תוכנת עוזר אישי דיגיטאלי בשם "Siri" שיוצרה עבור מכשירי אייפון של אפל. לטענת קרלסון, "התוכנה מהווה צעד ראשון לפני שינוי עצום באופי העבודה שלנו עם בנקים, חנויות, חברות ביטוח, ספקים של שירותי בריאות וכן הלאה".

שינויים תמיד יהיו – בהיווצרות של תפקידים, מוצרים או שירותים חדשים, אבל מה שידוע מעל לכל ספק הוא שאחת ההשלכות של התקדמות הגלובליזציה וטכנולוגיית המידע והייצור היא שעובדים ידרשו להפגין כישורים גבוהים יותר על מנת לזכות בתפקידים נחשקים. ניקח לדוגמה את נתוני דו"ח האבטלה האחרון שפרסם משרד העבודה האמריקאי לגילאי 25 ומעלה. מהסטטיסטיקה עולה כי אחוז חסרי העבודה ללא השכלה תיכונית הוא כ-13.8, אחוזי האבטלה בקרב בעלי ההשכלה התיכונית הם 8.7%, כ-7.7% מבין חסרי העבודה בעלי השכלה על-תיכונית, וכ-4.1% אצל אקדמאים בעלי תואר שני ומעלה.

בעולם שרשמית אין בו יותר מקום לבינוניות, אנו אומנם נדרשים לצעדים רבים כדי לייצב את מעמדנו בעבודה, אבל מעל לכל מתבקשת התערבות ממשלתית מתאימה למאה ה-21, שתקנה לכל אמריקאי נגישות להשכלה על-תיכונית.  

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ