אביב רומני בחורף

אזרחי רומניה יוצאים לרחובות בהמוניהם בשבועות האחרונים. הפגנות שהחלו כמחאה על רפורמת הבריאות, הפכו לתגובת זעם נגד הנשיא בססקו, צעדי הצנע הנוקשים והשחיתות הקשה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סם קייג' וראדו מריאנס, רויטרס

בדצמבר 1989 הסטודנט טיטי אמזאר היה מוכן לסכן את חייו כדי להשתתף בהפגנות בכיכר האוניברסיטה בבוקרשט, שהביאו להפלת הרודן ניקולאי צ'אושסקו. אמזאר, בן 43, חזר בימים אלה לכיכר בדרישה דומה: החלפת מנהיגיה הנוכחיים של רומניה. לדברי אמזאר, "כל הממשלות הפוסט-קומונסטיות עד כה היו ממשלות כושלות. המערכת הפוליטית אשמה בהתמוטטות הכלכלית במדינה ובתחלואי החברה שלנו".

ההפגנות נגד הנשיא המכהן, טריאן בססקו, ובעל בריתו הקרוב, ראש הממשלה, אמיל בוק, המתקיימות כבר מדי יום זה שבועיים החלו במחאה נגד רפורמות ממשלתיות בנושא בריאות. אולם, מאז הצטרפו אליהן גם אזרחים רבים שאינם שבעי רצון מצעדי הצנע הנוקשים שעליהן הכריזה הממשלה ומהשחיתות הקשה. עד מהרה התפשטו ההפגנות בכל רחבי המדינה. מפגינים רבים, בהם אמזאר, גם אינם שבעי רצון מתפקוד האופוזיציה, ותוהים אם יש בכלל בקרב ההנהגה הפוליטית של רומניה פוליטיקאים שמסוגלים להתמודד עם בעיותיה.

התסיסה, הנרחבת ביותר שידעה המדינה בעשור האחרון, עדיין רחוקה מלערער את מדיניות הממשלה או לאיים על יציבותה. עם זאת, היא עלולה לכרסם בסיכוייו של בוק לנצח בבחירות לפרלמנט בסוף 2012, ולדחוק את בססקו, שלא יעמוד למבחן הבוחר עד 2014, לשותפות כפויה עם יריביו הפוליטיים.

מפגין בבוקרשט נושא כרזה שבה מופיעים הדיקטטור לשעבר צ'אושסקו (משמאל) והנשיא המכהן בססקו. רומניה ענייה יותר ממדינות אחרות בגוש הקומוניסטי לשעברצילום: אי-פי

משרתו של בססקו היא אמנם ייצוגית בעיקרה, אולם הוא מכריז בעצמו על כל המהלכים המדיניים המכריעים במדינה, כפי שעשה לא מכבר, שעה שהודיע על הקיצוצים בשכר ובפנסיה, על ההסכם החדש עם קרן המטבע הבינלאומית, ועל רפורמת הבריאות.

בססקו, ימאי לשעבר, המכהן בתפקידו מ-2004, עשה שגיאה פוליטית גסה, שעה שמתח ביקורת על סגן שר הבריאות הפופולרי, ראאד ערפאת, שהביאה להתפטרותו של סגן השר והציתה את ההפגנות. הנשיא הטיח בערפאת, רופא ממוצא פלסטיני, שהקים ברומניה שירות עזרה ראשונה מרשים, כי הוא איש שמאל, הגדרה בעייתית ברומניה לאחר הקומוניזם. זאת, משום שהתנגד להפרטת מערכת הבריאות.

למרות הישגיה המרשימים של רומניה ב-20 השנה האחרונות, ההכנסה לנפש במדינה קטנה עדיין בחצי בהשוואה להכנסה הממוצעת במדינות האיחוד האירופי, והיא ענייה הרבה יותר ממדינות קומוניסטיות לשעבר כפולין או הונגריה. בכפרים רבים במדינה, ואפילו בחלקים מסוימים של בוקרשט הבירה, אין עדיין מים זורמים או חשמל.

בעידן הקומוניסטי נטו הרומנים לקבל עליהם את הדין בדממה ולא היו בה אירועים מקבילים למרד ההונגרי של 1956, או לאביב של פראג ב-1968. אבל ב-1989, אחרי שנים של מצוקת מזון ומחסור, החלו הרוחות לסעור ולהתגבש לכדי מהפכה אלימה שבה נהרגו יותר מאלף בני אדם.

אלפי המפגינים שיצאו החודש לרחובות בחרו להתקהל דווקא בכיכר האוניברסיטה בבירה, שבה נאספו ב-1989 מחוללי המהפכה. הם כועסים על כך שרומניה מפגרת אחרי חברות אחרות באיחוד האירופי ומרגישים כי הפוליטיקאים אינם מתעניינים בטובת המדינה, אלא בטובתם האישית. "הרומנים מוכנים להשלים עם הרבה מאוד גזרות אם הם חשים שיש להם ממשלה הוגנת, אבל הממשלה הזו נתפשת בציבור כגוף הפועל בצורה חד-צדדית וכופה קיצוצים שרירותיים", אומרת אלינה מונגיו-פיפידי, ממכון המחקר "חברת האקדמיה הרומנית".

בהפגנות מניפים המשתתפים כרזות המשוות בין הנשיא בססקו לצ'אושסקו ודרקולה, וטוענים שהוא מוצץ את דמה של המדינה. עם זאת, מחאתם מכוונת גם נגד האופוזיציה, שכמה מחברי הפרלמנט שלה הבטיחו שיפעלו להביא להדחתו של בססקו.

אף על פי שמרבית ההפגנות היו שקטות, נרשמו גם מקרים של השלכת אבנים והצתות. המשטרה המקומית הגיבה בירי גז מדמיע. לדברי גרגור קרטיאנו, עורך היומון אדווארול, "רוב האזרחים תומכים היום בסילוק בססקו, אבל מהססים כשנשאלת השאלה את מי היו רוצים לראות במקומו".

הצמד בססקו-בוק ניצח על תקופות של שגשוג ומצוקה, והעביר את אחת הרפורמות הכלכליות המחמירות ביותר באירופה בניסיון לאזן את כלכלת המדינה. צעדי הצנע כללו קיצוצים ניכרים בשכר והעלאת מסים. ואולם, מדיניותם אינה זוכה לאהדה. לפי סקר שפורסם באחרונה, סבורים 75% מהאוכלוסייה כי המדינה צועדת לכיוון הלא נכון. "השיטה כולה שגויה. אחרת כיצד ניתן להסביר שבני אדם שעובדים כחוק בשירות הציבורי לא מצליחים להרוויח מספיק כדי להתקיים", תוהה דניאלה לופו, עובדת ציבור שמשתכרת כ-210 דולרים בחודש.

בוק, שהודה למעשה בחולשת מדיניותו בכך שהחזיר את ערפאת לתפקידו, מודע לירידה התלולה באהדה למפלגתו הליברל-דמוקרטית שעומדת עתה על 18% בלבד לעומת 50% ליריבתה מהשמאל, הברית הסוציאל-חברתית (USL). מפלגה זו, המורכבת מברית של כמה סיעות מהשמאל, הבטיחה לבטל כמה מצעדי הצנע של הממשלה. ואולם, אם היא אמנם תזכה בבחירות, היא תיאלץ למשול עד 2014 לצד בססקו, העלול לפעול להקפאת או סיכול יוזמות החקיקה שלה.

אמזאר, שיצא להפגין בכיכר האוניברסיטה הצוננת, מנהל משרד פרסום עצמאי שאומנם לא הושפע ישירות מהקיצוץ בשכר ובפנסיות, אולם נפגע מהמצב הכלכלי הקשה ומירידה בביקוש. "אין ספק שחוסר מקצועיות, מעילות בכספי ציבור, וחוקים בלתי ראוים שנחקקו למען מקורבים חיבלו בכלכלה כולה", אמר. "אני לא אוהב את ממשלת בססקו ולא אוהב את האופוזיציה. כל הפוליטיקאים מתנהגים היום כמו כלבים הנלחמים על עצם".

תרגום: סביונה מאנה. עריכה: עדי ערמון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ