ביקור היסטורי: חאלד משעל נפגש עם המלך עבדאללה

מדובר בביקור היסטורי של מנהיג חמאס לאחר שגורש מתחומי ירדן ב-1999. המלך מעוניין לפייס את האחים המוסלמים בארצו באמצעות המהלך

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

ראש הלשכה המדינית של החמאס, חאלד משעל, נפגש אתמול בירדן עם המלך עבדאללה בארמונו בעמאן. מדובר בביקור היסטורי של מנהיג חמאס לאחר שגורש מתחומי הממלכה ההאשמית ב-1999. הוא בא לירדן יחד עם יורש העצר הקטארי שייח' תמים בן חאמד אל-תאני, שמתווך בין ירדן והארגון הפלסטיני. למעשה, מאז גירושו של משעל לפני 12 שנים, עברה המפקדה של חמאס לדמשק. ואולם, לנוכח גל ההפגנות שפרץ ברחבי סוריה בחודש מארס שעבר, החל חמאס להעביר את המפקדה שלו ורוב בכיריו עזבו כבר את דמשק. בימים האחרונים דיווחו כלי תקשורת כי גם משעל עצמו עזב את סוריה "מסיבות ביטחוניות".

עיזאת רישק, אחד מראשי החמאס שהתלווה לביקורו של משעל, טען כי אין קשר בין האירועים בסוריה לבין הביקור בירדן. אולם ההתקרבות בין ירדן וחמאס החלה דווקא על רק המתיחות בין בית המלוכה ההאשמי לבין האחים המוסלמים בירדן. המלך עבדאללה החליט לקרב אליו את החמאס כחלק מניסיונו לפייס את האחים המוסלמים בארצו. במקביל ניסו גם הירדנים והקטארים לקרב את החמאס לציר המתון יותר במזרח התיכון ולהרחיק אותו מאיראן וסוריה. בעקבות קיצוץ הסיוע שמקבל חמאס מאיראן, נכנסה אף טורקיה לתמונה והבטיחה סיוע של מאות מיליוני דולר לארגון האיסלאמי.

ב-1997 ניסה המוסד לחסל את משעל באמצעות הרעלה, אולם הניסיון נכשל ושניים מסוכני המוסד נתפסו ושוחררו, רק לאחר שישראל הסכימה לשחרר את השייח' אחמד יאסין מבית הכלא בישראל. ירדן הביעה נכונות במגעים עם קטאר לקבל לשטחה כמה מבכירי החמאס שהם בעלי אזרחות ירדנית, אולם הבהירה שלא תאפשר להם לפעול פוליטית מתחומה. משעל עצמו אמר אתמול כי חמאס דואג לביטחון ירדן ויציבותה של הממלכה. במקביל, במה שנראה כצעד מתריס כלפי משעל, ייצא ראש ממשלת חמאס איסמעיל הנייה לביקור באיראן היום, או בימים הקרובים.

Read this article in English:  Hamas' Meshal holds rare meeting with Jordan King in Amman

משעל והמלך עבדאללה בעמאן, אתמולצילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ