בצעד יוצא דופן: אנגלה מרקל נחלצת לעזרת סרקוזי

קנצלרית גרמניה חוששת מהתחזקות השמאל בצרפת ומכך שפרנסואה הולנד יקשה על צעדים לפתרון משבר החוב באירופה

דנה הרמן
כתבת הארץ באירופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה הרמן
כתבת הארץ באירופה

פאריס. הצהרת מנהיגים על תמיכתם במועמד לנשיאות במדינות אחרות אינה דבר שבשגרה, אולם נראה שאנגלה מרקל כה חוששת מהתחזקות השמאל בצרפת, שהחליטה לתמוך בנשיא צרפת ניקולא סרקוזי באופן פעיל. תוצאות סקרי דעת הקהל האחרונים מעידים שסרקוזי אכן יזדקק לסיוע. פחות משלושה חודשים לפני הבחירות מפגר מנהיג המפלגה השמרנית אחרי יריבו העיקרי, הסוציאליסט פרנסואה הולנד, ב-10%.

מפלגתה של מרקל, המפלגה הנוצרית דמוקרטית (CDU), אישרה שהקנצלרית תשתתף בכמה מאירועי הבחירות של סרקוזי, על מנת להפגין את חשיבות שיתוף הפעולה ביניהם. הקשרים בין שני ראשי המדינות התהדקו לאחרונה, לאחר שפעלו יחד לפתרון משבר החוב באירופה. השניים נוהגים לקיים פגישות לפני כינוסי פסגה של האיחוד האירופי. החיבור יוצא הדופן בין מרקל המאופקת לסרקוזי המוחצן זיכה את הצמד בכינוי "מרקוזי".

"אנחנו גאים בשיתוף הפעולה בין שני המנהיגים", אמר מזכ"ל CDU הרמן גרוהה בכינוס של המפלגה השמרנית (UMP) בצרפת. "באומץ לב ונחישות הם הכינו את הקרקע שממנה תצמח אירופה חזקה יותר". גרוהה מתח ביקורת ישירה על יריבו של סרקוזי ואמר שהולנד שולף "רעיונות ישנים על חלוקה מחודשת של ההון", במקום להציע פתרונות של ממש למשבר. "מדבריו של המועמד הסוציאליסטי על הפעולות הנדרשות לפתרון משבר החוב האירופי, ברור לגמרי שהוא יעמוד בדרכו של תהליך המיזוג ושל עתיד האיחוד האירופי" אמר גרוהה, "אנו זקוקים לצרפת חזקה ובראשה נשיא חזק".

האם הצרפתים יגיבו בפליאה או במורת רוח נוכח התערבותה של מנהיגת מדינה אחרת בענייניהם הפנימיים? הדעה הרווחת היא שתמיכתה של מרקל רק תעזור, לאור העובדה שבסקרי דעת קהל בצרפת קנצלרית גרמניה פופולרית בהרבה מהנשיא הצרפתי עצמו.

נשיא צרפת סרקוזי וקאנצלרית גרמניה מרקל צילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ