מזכ"ל האו"ם מנסה להחיות את תהליך השלום

דיפלומטים בניו יורק סיפרו כי באן קי מון מוביל יוזמה לדחית המועד בו יוכלו ישראל והפלסטינים להגיש את עמדותיהם למתווה חידוש המו"מ

שלמה שמיר
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה שמיר
ניו יורק

מזכ"ל האו"ם, באן קי מון, מוביל יוזמה להארכת המועד בו יוכלו ישראל והרשות הפלסטינית להגיש את עמדותיהם בנוגע למתווה לחידוש המשא ומתן. תאריך היעד הנוכחי שנקבע על ידי הקוורטט חלף ב-26 בינואר, אולם מזכ"ל האו"ם גיבש הצעה, אותה הגדיר דיפלומט בכיר בניו יורק כ"מתיחת" התאריך למועד בלתי מוגדר, וזאת במטרה להעניק לצדדים זמן רב יותר לניסוח עמדותיהם.

מקורות בניו יורק מסרו ל"הארץ" כי המזכ"ל מתכונן להעלות את יוזמתו בשיחות שיקיים עם מנהיגי ישראל וראשי הרשות הפלסטינית במהלך ביקורו המדיני בירושלים וברמאללה. באן יפתח את ביקורו באזור מחרתיים בירדן ומשם יגיע לישראל ולשטחים.

האו"ם מרכיב את אחת מצלעות הקוורטט ולדברי המקורות, הצעתו של המזכ"ל להעניק לשני הצדדים מרווח זמן נוסף להגשת עמדותיהם נעשתה קרוב לוודאי בתיאום עם השותפות האחרות בקוורטט: ארה"ב, רוסיה והאיחוד האירופי. כזכור, המזכ"ל נקט ביוזמה דומה בנוגע לפרסום דו"ח פאלמר שכלל מסקנות ועדת בדיקה מטעם האו"ם למשט המרמרה. אז דחה באן קי מון פעמיים את פרסום הדו"ח כדי לאפשר לצדדים להגיע לנוסח מוסכם.

דיפלומטים ופרשנים בניו יורק הצביעו על העובדה שבאן קי מון פותח את תקופת כהונתו השנייה כמזכ"ל הארגון העולמי בביקורים במזרח התיכון. להערכתם, המזכ"ל מבקש לנצל את הקפאון בתהליך כהזדמנות להגברת מעורבות האו"ם וקידומו לקידמת הזירה הדיפלומטית כגורם מרכזי במאמצים לחידוש המשא ומתן בין ישראל לרשות הפלשתינית.

בעת שהותו בישראל יקיים באן קי מון שיחות עם ראש הממשלה ושר הבטחון ויבקר בקיבוץ לא הרחק מגבול רצועת עזה כדי ללמוד מקרוב את איום ירי הרקטות.

באן קי מוןצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ