מנהיג הימין הקיצוני באוסטריה: "אנחנו היהודים החדשים"

הקהילה היהודית בווינה דורשת חקירה בעקבות דברי היינץ כריסטיאן שטראכה, שאמר שהפגנה נגד נשף בו השתתף מזכירה לו את רדיפת הנאצים

דנה הרמן
כתבת "הארץ" באירופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה הרמן
כתבת "הארץ" באירופה

הקהילה היהודית של וינה דורשת חקירת משטרה בעקבות דבריו של מנהיג המפלגה הימנית-קיצונית של אוסטריה, היינץ-כריסטיאן שטראכה, שאמר לכאורה כי ההפגנות נגד נשף הימין הקיצוני, שנערך ביום שישי, יום הזיכרון הבינלאומי לשואה, מזכירות לו את רדיפת היהודים בידי הנאצים.

עיתונאי של היומון "דר שטאנדרד" סיפר ששמע את שטראכה אומר "אנחנו היהודים החדשים", אחרי שאורחים שהגיעו לנשף נתקלו במפגינים שקראו לעברם קריאות גנאי. העיתונאי סיפר גם ששמע את שטראכה אומר שהמהומה "דומה לליל הבדולח". נמסר כי מספר המפגינים היה כ-3,000.

בנשף השנוי במחלוקת שנערך בארמון הופבורג בווינה, שהיה שייך בעבר לקיסרי אוסטריה, השתתפו ימנים קיצונים מאוסטריה וממדינות אחרות, ועל פי השמועה גם נאו-נאצים.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

"מפלגת החירות" הודיעה שהעיתון עיוות את דברי שטראכה וכי הוא לא התכוון לזלזל בסבל היהודים, אלא רק לציין כי "ההתקפות" על באי הנשף הזכירו לו "דיווחים נוראים מהתקופה הנאצית האיומה".

דברי שטראכה לא היו הדבר היחיד השנוי במחלוקת באותו ערב. נשיא הכבוד של "החזית הלאומית" הצרפתית, ז'אן מארי לה פן, שאמר פעם כי תאי הגזים היו רק "פרט" במהלך ההיסטוריה, הצליח להעליב גם כאן. בתשובה לשאלה על הנשף, שבו נכחה גם בתו מרין, הפוליטיקאי הקשיש התלוצץ ואמר כי זה אירוע של "שטראוס" בלי ה"קאהן". במשחק המילים הזה כרך את שמם של המלחין יוהאן שטראוס (המפורסם בוואלסים שכתב) ודומיניק שטראוס-קאהן, יו"ר קרן המטבע הבינלאומית לשעבר, שהוא יהודי.

"אני בעצמי השתתפתי באירוע המפואר הזה, שהוא מסורת מווינה של המאה ה 19", אמר לה פן, בראיון ל"רדיו צרפת 3". "אפשר לומר שזה היה שטראוס בלי הקאהן".

מרין לה פן, יו"ר "החזית הלאומית והמועמדת בבחירות לנשיאות צרפת, דחתה את הזעזוע
מדברי אביה. "זו היתה בדיחה, אתם מבינים? זה הומור", אמרה לעיתונאים.

ארגונים צרפתיים אחדים גינו את מרין לה פן על השתתפותה בנשף, ו SDS, ארגון המתנגד לגזענות, תיאר את האירוע כ"נשף שערורייתי לאנשים שחשים נוסטלגיה לרייך השלישי". "איגוד הסטודנטים היהודים הצרפתים" שאל מדוע לא נשמעת ביקורת רבה על לה פן. "עד לאן תרחיק לכת מרין לה פן לפני שיגיבו ארגונים אזרחיים ופוליטיים?" שאל האיגוד.

בהתאם לסקרי דעת קהל אחרונים, לה פן תקבל 17% 20% מהקולות בבחירות הקרובות לנשיאות צרפת. "מפלגת החירות" של שטראכה, שבעבר עמד בראשה ירג היידר, קיבלה 17.5% מהקולות בבחירות האחרונות שנערכו באוסטריה ב 2008.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ