ארה"ב נגד רוסיה וסין באו"ם: אחראיות להסלמה בסוריה

שרי החוץ של צרפת ובריטניה יבואו היום לניו יורק כדי ללחוץ על מועצת הביטחון לפעול. מחריפים הקרבות בפרברי דמשק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרטין צ'ולוב

גרדיאן

ביירות. כוחות הביטחון של סוריה נלחמו אתמול בלוחמים המתנגדים למשטר אסד בשכונות סביב הבירה דמשק, בשעה שיוזמה רוסית למשא ומתן בין הצדדים נדחתה על ידי האופוזיציה, ומדינות המערב הפעילו לחץ על מועצת הביטחון להתערב בנעשה במדינה.

ארגונים המתנגדים למשטר, ובראשם "צבא סוריה החופשית", טוענים שביצעו נסיגה טקטית מאזורים בחלקה הצפוני של דמשק, והבטיחו לבצע עוד פעולות גרילה עם המעבר לשלב חדש במאבקם נגד הנשיא בשאר אל-אסד. לדבריהם, מטרת פעולותיהם היתה להוכיח שדמשק איננה יותר מעוז איתן ובלתי חדיר של המשטר, אלא היא נאבקת בו כמו רבות מהערים והעיירות האחרות בסוריה.

שגרירת ארה"ב באו"ם, סוזן רייס, קראה אתמול למועצת הביטחון לתמוך ביוזמת הליגה הערבית להעברת השלטון בסוריה והאשימה את המדינות המתנגדות למהלך - רוסיה וסין - בהזנחה וחוסר פעולה. "ראינו את תוצאות ההזנחה וחוסר הפעולה של המועצה בעשרת החודשים האחרונים, אף על פי שרוב חברות המועצה מעוניינות לפעול".

מספר המתים בדמשק ובמקומות אחרים במדינה הגיע ביומיים האחרונים לשיאים שלעתים נדירות נראו מאז תחילת ההפגנות לפני עשרה חודשים. יותר מ-60 בני אדם, חלקם חיילים הנאמנים למשטר, נהרגו שלשום, ועוד 30 לפחות נהרגו אתמול, שעה ששני הצדדים הגבירו את הלחימה. כ-6,000 אזרחים ועריקים מהצבא נהרגו מאז תחילת ההתקוממות. הממשלה הסורית טוענת כי לפחות 2,000 מאנשי כוחות הביטחון נהרגו.

ארגוני האופוזיציה הודיעו שיקימו מחדש את מחסומי הביקורת שהקימו בשבוע שעבר צפונית ומזרחית לדמשק, מיד אחרי שהטנקים וכלי הרכב המשוריינים המוצבים באזור יצאו ממנו. אחד הפעילים אמר ל"גרדיאן" כי טנקים מוצבים בפרברי דמשק, כ-10 ק"מ בלבד מלב העיר.

טנקים מוצבים גם בחלב, העיר השנייה בגודלה במדינה, שכמעט לא נערכו בה הפגנות המוניות ולא סבלה ממעשי אלימות.

קרבות פרצו צפונית ומזרחית לדמשק, ואנשי מיליציה המתנגדים למשטר הודיעו שהשמידו כלי רכב צבאיים בדרך לנמל התעופה של העיר. הקרבות נמשכים גם בחומס, בחאמה ובאידליב שבה נלחמו כוחות הנאמנים למשטר נגד עריקים מהצבא.

אתמול גם דווח כי אחד העריקים הבולטים והבכירים עד כה, קולונל חוסיין חרמוש, הוצא כנראה להורג על ידי כיתת יורים בשבוע שעבר, אחרי שנעלם באופן מסתורי ממחנה הפליטים בדרום טורקיה שבו מצא מקלט.

במקביל להתגברות הקרבות בשטח, גוברים המאמצים הדיפלומטיים להביא לסיום הסכסוך. מועצת הביטחון של האו"ם צפויה להצביע היום על הצעת הליגה הערבית, הקוראת לאסד להעביר את השלטון לממשלת אחדות לאומית, שבה ישתתפו גם בכירים מהמתנגדים לשלטון.

שר החוץ הבריטי, ויליאם הייג, ועמיתו הצרפתי אלן ז'ופה, יבואו היום לניו יורק כדי להשתתף בהצבעה במועצת הביטחון וכמוהם גם חברים בכירים בליגה הערבית. ואולם, סביר להניח שגורל ההצעה יהיה דומה לגורלה של ההצעה הקודמת, שהוגשה בהשתתפות ארה"ב, ואשר נדחתה לאחר שרוסיה וסין הטילו עליה וטו.

גורמים באופוזיציה הסורית טענו אתמול כי אסמה אל-אסד, רעייתו של נשיא סוריה בשאר אל-אסד, ניסתה להימלט מהמדינה דרך שדה התעופה של דמשק. לפי דיווח בעיתון אל-מצרי אל-יום, מקורות אמרו כי אסמה אסד נסעה בשיירת מכוניות שאובטחה על ידי כוחות הביטחון, אך יחידות של עריקים מצבא סוריה מנעו את הגעתה לשדה התעופה. לפי המקורות, במקום היו חילופי אש שאילצו את הגברת הראשונה לשוב למשכן הנשיאותי.

מאז החלה ההתקוממות בסוריה נמתחה ביקורת חריפה על אסמה אסד, שנחשבה למקדמת הדמוקרטיה והשינוי בסוריה. בחודשים האחרונים נראתה רק לעתים רחוקות, בין השאר בעצרת תמיכה בשלטון בדמשק בתחילת ינואר.

צילום: רויטרס
צילום: אי-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ