היפאנים לא רוצים ילדים

על פי מחקר חדש ארץ השמש העולה היא המדינה שמזדקנת במהירות הגבוהה בעולם. עד שנת 2060 40% מתושביה יהיו מעל גיל 65

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

טוקיו. אוכלוסיית יפאן, המונה כיום 128 מיליון בני אדם, צפויה להצטמק בשליש עד שנת 2060 וכ-40% ממנה יהיו מעל גיל 65. מנתונים שפרסם שלשום משרד הבריאות והרווחה היפאני עולה כי בחמשת העשורים הקרובים ימשיך תהליך ההזדקנות המואץ בארץ השמש העולה, עד שב-2060 יהיה המגזר העובד של בני 15-65 רק כמחצית מהאוכלוסייה, דבר שיטיל לחץ עצום על מערכות הביטוח הסוציאלי ומערכות המס השונות.

התחזית הדמוגרפית המדאיגה הזו היא תוצאה ישירה של שיעור הילודה הנמוך מאוד ביפאן. על פי התחזיות, ב-2060 יעמוד מספר הילדים לאשה יפאנית על 1.35 בממוצע, לעומת 1.39 בשנת 2010. שיעור זה נמוך בהרבה משיעור הילודה הנחוץ למנוע את צמצום האוכלוסייה לאורך שנים - 2.08 ילדים - ומהממוצע העולמי העומד על 2.35 ילדים.

השפעת הריבוי הטבעי הנמוך מועצמת עוד יותר לנוכח עליית תוחלת החיים ביפאן, הנחשבת גם כך לאחת הגבוהות בעולם. על פי ההערכות, בעוד חמישה עשורים תהיה תוחלת החיים הממוצעת לאשה ביפאן 90.93 שנה לעומת 86.39 אשתקד. תוחלת החיים הממוצעת לגברים תעלה מ-79.64 ל-84.19 שנה. הבעיות הדמוגרפיות של יפאן נמצאות בראש סדר יומה של הממשלה ויש להן השפעות מרחיקות לכת גם על כלכלת המדינה, אופייה ויכולתה לצמוח. ראש ממשלת יפאן, יושיהיקו נודה, התחייב לאחרונה כי עד סוף חודש מארס יגיש רפורמה שבה יועלה מס המכירות בשתי פעימות, מ-5% כיום ל-10% בשנת 2015.

תלמידים יפאנים שסיימו את לימודיהם משתתפים ביריד עבודה בטוקיו. הביקוש לעובדים ביפאן הוא מהגבוהים בעולם המערבי צילום: בלומברג

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

חרף קביעת המכון הלאומי למחקר האוכלוסייה והביטוח הסוציאלי, שלפיו יפאן היא המדינה שמזדקנת במהירות הגבוהה ביותר בעולם, הרפורמות הממשלתיות נתקלות לפי שעה בהתנגדות חריפה הן בקרב חברי הפרלמנט והן בקרב האזרחים עצמם. למעשה, כבר יותר משני עשורים שממשלות יפאן לדורותיהן אינן מצליחות להפוך את המגמה הדמוגרפית. אלא שכעת מציגים המומחים נתונים מפחידים שלפיהם בעשורים הקרובים צפוי מספר היפאנים להצטמצם מדי שנה במיליון בני אדם.

"תוכניות הפנסיה, מדיניות התעסוקה והעבודה והביטוח הסוציאלי ביפאן לא נבנו למצב שבו האוכלוסייה מצטמצמת בקצב מהיר כל כך", מסבירה נוריקו צויה, מומחית לדמוגרפיה באוניברסיטת קיו. "הממשלה צריכה לשנות בדחיפות את המערכת וליישם צעדים חדשים שיתבססו על ההערכות".

מומחים אחרים סבורים כי כדי להתמודד עם ההזדקנות, יפאן חייבת לרכך משמעותית את חוקי ההגירה. זאת, על אף שמדובר בסוגיה רגישה ועל אף העמדה הרווחת ביפאן שזרים מתקשים להתרגל לתרבות. עמדה אחרת, שנויה במחלוקת, גורסת כי הבעיות הדמוגרפיות נובעות ממדיניות הממשלה לעודד נשים לצאת לעבודה ולגדל את ילדיהן במקביל.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ