נאט"ו נערכת לאיראן גרעינית

מומחה בברית האטלנטית מעריך כי ההתגרענות של טהראן תוביל לעימותים צבאיים ותחייב את הברית להדק את קשריה עם מדינות במזה"ת

עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל

מומחה של נאט"ו שחיבר מסמך העוסק ב"יום שאחרי" התחמשות איראן בנשק גרעיני סבור שהברית תצטרך - במקרה כזה - להדק את יחסיה עם מדינות האזור המאוימות על ידי איראן. המומחה מעריך שנאט"ו תידרש לשקול בה בעת צעדי הרתעה חדשים כלפי איראן.

ז'אן לו סאמאן, חוקר ומרצה במכללה הצבאית של ברית נאט"ו, פרסם את הדברים כמחקר בעבודתו האקדמית במכללה והציגם אתמול בהרצאה במרכז בגין-סאדאת באוניברסיטת בר אילן. למסמך של סאמאן צורפה הבהרה שהדברים נאמרים על דעתו בלבד ו"אינם משקפים בהכרח את עמדת המכללה או את עמדת ברית נאט"ו".

לדעת סאמאן, ככל שגדלה הסבירות להפיכת איראן לגרעינית, גדל גם הצורך שתעמוד לרשות נאט"ו הערכה כוללת ומקיפה של השלכות תרחיש כזה על הברית ועל גישתה כלפי המזרח התיכון. הוא סבור שמדינות אחרות באזור עלולות לנסות ולהשיג נשק גרעיני אחרי איראן ומונה בהן את מצרים, סעודיה וטורקיה. מדינות קטנות יותר, בעיקר במפרץ הפרסי, יבקשו ערבויות ביטחוניות מנאט"ו.

בתחזית של סאמאן, התואמת למדי את עמדת מערכת הביטחון הישראלית, הוא כותב שגם אם איראן תנהג ברציונליות לאחר שתשיג פצצת גרעין, להנהגתה יהיה מרחב תמרון גדול יותר לתמיכה בארגונים בני חסותה כחיזבאללה וחמאס, והיא תוכל לתת להם "מטריית הגנה אפקטיבית לפעילות התקפית".

יחידה גרמנית של נאט"ו באפגניסטאן. איראן חמושה בגרעין תהיה איום מיידי וקרוב על הברית, נאמר במסמךצילום: רויטרס

סאמאן מזכיר בעניין זה את תקדים הודו ופקיסטאן. אחרי ששתי המדינות עשו ניסויים גרעיניים ב-1998, האלימות ביניהן גברה וכללה תמיכה פקיסטאנית בהתקפות ארגוני טרור על מטרות הודיות. לדבריו, נשק גרעיני עשוי להיות מעין פוליסת ביטוח לאיראן בעימותים בהיקף קטן יותר. בהתחשב במצבם הירוד של הכוחות הקונבנציונליים האיראניים, האיראנים לא יפנו לעימות צבאי רחב היקף עם המערב. איראן תמשיך להתמקד באופן מובהק בלחימה בלתי סדירה, כמו הפעלת כלי טיס בלתי מאוישים וטילים בליסטיים.

אפשרות אחרת היא שטהראן תיזום פרובוקציות כמו עימות של חיזבאללה עם צה"ל בלבנון, הצתה מחדש של סכסוך טריטוריאלי במפרץ הפרסי או סגירת מצרי הורמוז. מתיחויות כאלה, לדבריו, עלולות להוביל לאי הבנות והסלמה בלתי מכוונת.

לדברי סאמאן, איראן גרעינית תהיה איום מיידי וקרוב על נאט"ו כי היא גובלת בטורקיה, החברה בברית. איראן גם תוכל לפגוע בטילים שלה באירופה. הוא מציין כי לארה"ב, בריטניה וצרפת נוכחות צבאית באזור העלולה להיות מאוימת מהיכולת האיראנית.

סאמאן סבור שהסיכון הגדול ביותר אינו עימות גרעיני, אלא עימותים צבאיים גוברים ופנייה של מדינות אחרות ל"הליכה על הסף" בתחום הגרעיני. לדעתו, נאט"ו תצטרך לנקוט צעדים דחופים במקרה כזה.

נאט"ו והמדינות החברות בה יעמדו לפני הצורך להדק את יחסיהן עם השותפות במזרח התיכון. אם לא יעשו כן, לנוכח התחמשות איראן, "המדינות הללו יחפשו פתרונות אלטרנטיביים". הוא מציין ששיתוף הפעולה בין נאט"ו למדינות האזור הוא היום צנוע ומוגבל ונותר בעדיפות נמוכה בשני הצדדים.

סאמאן אומר שיהיה צורך לשקול משחקי מלחמה ותרגילים משותפים ואפילו להרחיב שיתוף פעולה בתחום הגרעיני, אם כי לא סביר שתהיה הסכמה על הצבת ראשי נפץ גרעיניים של חברות נאט"ו במפרץ הפרסי, כפי שנעשה במערב אירופה במלחמה הקרה. אפשרות אחרת העשויה להישקל תהיה הזזת טילים גרעיניים של ארה"ב מצפון אירופה לדרומה, כדי להגביר את ההרתעה כלפי איראן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ