מחקר: רק 20% מהשחורים בארה"ב גרים בשכונות הומוגניות

מדו"ח שפורסם השבוע עולה כי 40 שנה לאחר הסדרת הדיור ההוגן למניעת אפליה בחוק, הוכחדו כמעט לחלוטין המובלעות הלבנות וגם הגטו של השחורים מצטמק

סם רוברטס, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סם רוברטס, ניו יורק טיימס

רק 20% מהאוכלוסייה האפרו-אמריקאית בארה"ב חיה כיום בשכונות הומוגניות שבהן 80% או יותר מהתושבים הם שחורים. זאת, בהשוואה ל-50% שחיו בשכונות הומוגניות בשנות החמישים והשישים - כך עולה מדו"ח חדש שפרסם השבוע מכון המחקר "מנהטן" בהתבסס על מפקד אוכלוסין שהתקיים באלפי שכונות ברחבי ארה"ב.

המחקר, שכותרתו "סוף המאה של הסגרגציה", נערך על ידי הכלכלנים אדוורד גלאזר מאוניברסיטת הרווארד וג'ייקוב ויגדור מאוניברסיטת דיוק, וממנו עולה כי 40 שנה אחרי הסדרת הדיור ההוגן למניעת אפליה בחוק הפדרלי, הוכחדו כמעט לחלוטין המובלעות הלבנות וכי גם הגטו האורבני של השחורים הולך ומצטמק, אך עדיין קיים. אחת הסיבות המרכזיות להצלחת האינטגרציה הבין-גזעית, כך על פי המחקר, היא תהליך חדירתה של אוכלוסייה מהמעמד הבינוני והגבוה לשכונות מצוקה בערים.

מהמחקר עולה כי מרבית הערים שבהן נרשמה ירידה בהיקף ההפרדה נמצאות במדינות הדרום, המשלבות ריבוי טבעי גבוה יותר והגירה מואצת. דאלאס ויוסטון, כך על פי המחקר, הן הערים שבהן ההפרדה הגזעית היא הנמוכה ביותר מבין הערים הגדולות. ערים צפוניות כמו ניו יורק, שיקאגו, קליוולנד ודטרויט מדורגות בתחתית הטבלה.

עובדים משתתפים בטקס בחנות בהארלם, ניו יורקצילום: בלומברג

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הידיעות מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם

ממצאיהם של גלאזר וויגדור נתמכים בידי קשת רחבה של מומחים אחרים, אך עם זאת רבים מסתייגים מכותרת המחקר והזהירו כי אין להכריז כי הסגרגציה בארה"ב הגיעה לקצה. לדבריהם, עדיין קיימים בארה"ב חסמים רבים להגשמת אינטגרציה מלאה, ובהם חלוקה לאזורים הומוגניים בפרברים וכן ירידה בהיקף שירותי ההסעות שנועדו לשלב בין תלמידים מרקע סוציו-אקונומי שונה.

"האינטגרציה של שחורים ולבנים בשכונות מגורים עלתה במידה ניכרת לעומת העשורים הקודמים. אלה מאתנו שחקרו את הסגרגציה בשנות ה-60 לא ציפו לשינוי דרסטי כל כך", אומר ריינולדס פארלי, פרופסור במכון לחקר האוכלוסייה באוניברסיטת מישיגן. עם זאת, מציין פארלי כי "השחורים עדיין נבדלים מהלבנים בשיעור ניכר יותר מההיספנים או האסייתיים".

לדברי דאגלס מייסי, סוציולוג מאוניברסיטת פרינסטון, ניתן להבחין בשתי מגמות מרכזיות בכל הקשור להפרדה בין שחורים ללבנים. "באזורים עירוניים שבהם אוכלוסיית השחורים קטנה, חלה ירידה חדה בסגרגציה. ואולם, באזורים שבהם יש אוכלוסיית שחורים גדולה, הירידה מתונה ולעתים אפילו לא קיימת. אף על פי ששכונות שבהן חיים רק לבנים כמעט נעלמו לחלוטין, הדבר קשור בעיקר לכניסתם של תושבים ממוצא היספני או אסייתי לשכונות אלה".

למרות ההסכמה הרחבה, יש גם מי שמותח ביקורת על הדו"ח החדש ובעיקר על המסר שעולה ממנו. לדברי ויליאם פריי, הדמוגרף הראשי במכון ברוקינגס, מפקד האוכלוסין התקיים בארה"ב ב-2010 והצביע על כך שהתושב השחור הממוצע עדיין גר בשכונה שבה 45% מהתושבים הם שחורים לעומת 36% לבנים. זאת, בשעה שהתושב הלבן הממוצע גר בשכונה שבה 78% לבנים לעומת 7% שחורים בלבד.

"הדו"ח הזה שולח מסר מזיק שלפיו סוגיית ההפרדה בין שחורים ללבנים אינה נמצאת עוד בראש סדר העדיפויות", אומר פריי, "ההפרדה בין שחורים ללבנים חריפה במיוחד כשמדובר בילדים, דבר שמוכיח כי גם לדור הבא יהיו רמות שונות של בתי ספר ושירותים קהילתיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ