דרייפוס הספרדי

השופט בלטסאר גרסון הושיב על ספסל הנאשמים טרוריסטים ורודנים. עכשיו, כשהוא עומד בפני שורה של אישומים הקשורים בחקירת פשעי פרנקו, טוענים תומכיו שהוא קורבן רדיפה

גרדיאן
ג'יילס טרמלט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן
ג'יילס טרמלט

הוא הושיב על ספסל הנאשמים רודנים, מפרי זכויות אדם, טרוריסטים וברוני סמים. כעת הוא עומד בפני שורה של אישומים פליליים. הדרמה המפתיעה שמתנהלת סביב "שופט העל" הספרדי בלטסאר גרסון הגיעה השבוע לשיאים חדשים, שעה שעבירת שחיתות נוספה לרשימת האישומים נגדו, ואלפים מאוהדיו חסמו את הרחובות סמוך לבניין בית המשפט העליון במדריד.

המשפטים נגד גרסון שנוגעים לחקירותיו השנויות במחלוקת העוסקות בהרג המונים בתקופת משטרו הרודני של פרנקו ובשחיתות של מפלגת השלטון, המפלגה העממית (PP), כבר הושוו לפרשת דרייפוס. "זה מצער מאוד ובלתי נסבל", אמר מנהיג ועדי האיגודים המקצועיים איגנסיו פרננדס טוצ'ו בהפגנה למען גרסון.

סעיף אישום חדש על קבלת שוחד לכאורה מבנק סנטנדר בעת שהיה בשנת שבתון באוניברסיטת ניו יורק הצית מחדש חששות, שלפיהם השופט המוכר בעולם כאחד ממובילי המלחמה נגד הפרת זכויות אדם הוא קורבן של רדיפה. גרסון הכחיש מכל וכל את החשדות המיוחסים לו. "אני עומד מול כיתת יורים, אבל ביקשתי שיסירו מעלי את כיסוי העיניים", אמר האדם שהביא למעצרו של שליט צ'ילה לשעבר, הגנרל אוגוסטו פינושה, בשולי אחד משלושת המשפטים המתקיימים נגדו בגין ניצול לרעה של סמכויותיו.

גרסון מואשם בעיוות הצדק בגין פתיחה בחקירה בדבר גורלם של 114 אלף בני אדם שנרצחו בידי נאמניו של פרנקו. גרסון מכחיש שעשה זאת ממניעים פוליטיים וסבור שיזוכה בסופו של דבר, אולם הוא משוכנע זה זמן רב ששופטי בית המשפט העליון נחושים בדעתם למצוא אותו אשם ולסלקו משורותיהם. "אני מקווה שהצדק ינצח, אבל נראה שהדעה הקדומה שולטת ושבכל אחד מהתיקים נגדי יפסוק בית המשפט כי אני אשם", אמר.

הלהט שבו פועל בית המשפט בלט בסוף השבוע האחרון, שעה שהעיתונים הדליפו את ההמלצה בדבר הוספת עבירת השחיתות. שופט בית המשפט העליון מנואל מרצ'נה טען כי גרסון ניצל את סמכויותיו כדי לקבל חסויות מחברות מסחריות על שיעורים שהעביר ולקבל כספים בעקיפין. "לא ביקשתי, ניהלתי או קיבלתי, באופן אישי או באמצעות צד שלישי, כסף או מתנות מאנשים ותאגידים שהעניקו חסויות לקורסים וסמינרים שהעברתי בימי כאיש אקדמיה", אמר גרסון, שזכה לגיבוי מהאוניברסיטה.

ידידיו מספרים כי למרות קור הרוח שמציג גרסון בציבור הוא עובר תקופה קשה ביותר. "אני שואל את עצמי למה אני כאן", אמר במשפט הראשון שבו הואשם בהאזנת סתר לאסירים ועורכי דינם, בעת שערוריית שחיתות שנחשפה במפלגה העממית. פעילי זכויות אדם בעולם מעלים את אותה השאלה. "גרסון קנה לו אויבים רבים משום שהוא שופט שיוצר בעיות", אמר ריד ברודי מארגון Human Rights Watch. "אבל אנו זקוקים לשופטים יוצרי בעיות ולא לשופטים שמתרפסים בפני השלטון".

גרסון הגיע למצב הנוכחי בעיקר כיוון שחיטט בפצעה המדמם והרגיש ביותר של ספרד. באוקטובר 2008 הוא פתח בחקירת פשעי משטר פרנקו. הוא התעלם בהחלטתו מחוק החנינה מ-1977 וקרא תיגר על ההסכמה שבשתיקה, שלפיה הספרדים אינם אמורים לדון במלחמת האזרחים העקובה מדם או ב-40 שנות הרודנות שהגיעו לסיומן רק עם מותו של פרנקו ב-1975. גרסון צירף את פרנקו לרשימה של 34 חשודים.

נראה ששופט העל יצא במכוון למרדף אחרי רוחות רפאים, כיוון שכולם היו בין המתים. הצעד עורר את זעם השמרנים, שכמה מהם אינם רואים בפרנקו רודן אכזר אלא מנהיג דגול. התעלמות מחוק החנינה היתה רק אחת מפעולותיו המיוחדות של השופט שזכה ב-1998 לתהילה ברחבי העולם, שעה שהביא למעצרו של פינושה כדי לאפשר את הסגרת הרודן לספרד והעמדתו למשפט באשמת רצח של 3,000 בני אדם. גם לפני פרשת פינושה היה גרסון דמות שנויה במחלוקת בספרד. הוא יצא נגד הטרור מטעם המדינה במלחמה נגד הבדלנים הבאסקים והסתכסך עם המפלגה הסוציאליסטית שלתקופה צירפה אותו לרשימתה. גרסון זכה גם בתמיכה ציבורית רבה בזכות רדיפתו אחר כנופיות הסמים בגליסיה וצבא המחתרת הבאסקית אט"א. הוא אף הביא לסגירת עיתונים והשעה מפלגות פוליטיות שנראו כמצדדות בטרור.

כך נולדה אגדת "שופט העל", אף על פי שגרסון הכריז על סלידתו ממנה. "לא השופט הוא כוכב, אלא המקרה העומד למשפט", אמר. גרסון, בנו של עובד בתחנת דלק מהעיר טורס הענייה שבדרום, נחשב מאז ומעולם לאאוטסיידר. אביו החליט שכדי להתקדם עליו "לראות את זריחת השמש". בגיל 32 היה שופט השלום הצעיר ביותר שכיהן אי פעם בבתי המשפט במדינה.

ואולם, חבריו בבית המשפט מעטים. רק כחצי תריסר שופטים ותובעים באו להביע תמיכה לפני כל אחד ממשפטיו. כשאיגוד עובדים קטן בשם "ידיים נקיות", המקורב לימין הקיצוני, התלונן נגדו בגלל פתיחת תיק אנשי פרנקו, התעלמותם של עמיתים רבים היתה ברורה ובולטת.

"התלונה פתחה את החזית נגד גרסון", אמר מנהיג "ידיים נקיות" מיגל נרנד, חבר לשעבר בחזית הלאומית התומכת בפרנקו. "בגלל הדימוי העצמי הגבוה שלו הוא האמין שלאחר שיצא נגד צ'ילה וארגנטינה, הוא יוכל ליישם צדק אוניברסלי כאן בספרד. אבל הוא אינו חסר פניות. הוא מתעניין רק במשטרים ימניים. הוא מעוניין רק בתהילה ובכותרות בעיתונים". גרסון הכריז באחרונה כי ימשיך ללחום ויגיע אף לבית הדין האירופי לזכויות האדם. "אם הפחדים והחששות מכים שורש בלבו של שופט, הרי שהחברה אבודה", אמר.

תרגום: יעל גרינפטר. עריכה: עדי ערמון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ