האם דה וינצ'י העתיק את האדם הוויטרובי מחברו

מחקר חדש, שחוקרים מגדירים כ"מעניין ומשכנע", טוען כי רישום שנמצא בכתב יד נשכח קדם לעבודתו של דה וינצ'י, וצויר על ידי אמן קרוב לו

הארץ
הארץ

"האדם הוויטרובי", רישומו של לאונרדו דה וינצ'י, נחשב לאחת מיצירות האמנות החשובות של תקופת הרנסאנס, ונושא משמעות סמלית חשובה. אולם מחקר חדש טוען כי הרישום משנת 1490 הוא למעשה העתק של עבודה מוקדמת יותר, שצייר חבר קרוב של דה וינצ'י, כך התפרסם השבוע באתר מוזיאון הסמיתסוניאן שבוושינגטון.

הציור המפורסם, בו נראית דמות אדם המתאימה באופן מושלם לעיגול וריבוע, מבוסס על תיאורו של הארכיטקט הרומי ויטרוביוס בספר "על אודות האדריכלות". עד לסוף המאה ה-15, אז זכתה הספרות הרומית לגילוי מחודש על ידי אנשי הרנסאנס, לא ניסה איש להמחיש את התיאור. ציורו של דה וינצ'י נחשב לפורץ דרך, משום שהוא מוכיח קשר הרמוני בין האדם ליקום. על פי המשמעות הסמלית שיוחסה לציור, אם גוף האדם נכנס באופן מושלם לצורות העיגול והריבוע, הרי שהאדם מהווה מעין "מיקרוקוסמוס" של העולם כולו.

בשנת 1986 מצא היסטוריון איטלקי בשם קלודיו סגרבי עותק נשכח של "על אודות האדריכלות", שכלל 127 איורים, ותוארך לסוף המאה ה-15. כתב היד היה תגלית כשלעצמו, אולם בתוכו מצא סגרבי תגלית מדהימה נוספת: ציור של אדם בתוך עיגול וריבוע, שנראה דומה מאד ל"האדם הוויטרובי" של דה וינצ'י (לחצו לצפיה בציור באתר סמית'סוניאן).

2 מתוך 2 |
"האדם הוויטרובי" של לאונרדוצילום: ויקיפדיה
1 מתוך 2 |
"האדם הוויטרובי" של אנדראהצילום: אתר הסמיתסוניאן
2 מתוך 2 |
"האדם הוויטרובי" של לאונרדוצילום: ויקיפדיה

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

סגרבי הניח בתחילה, בעקבות הדמיון בין שני הציורים, כי מדובר בהעתק של האיור המפורסם. אולם, לאחר שבחן את התגלית, הוא מצא בה טעויות ותיקונים רבים, שלא היו הכרחיים אם הציור היה העתק של העבודה הקיימת. לכן, הוא הניח שייתכן ומדובר ברישום מוקדם יותר.

לאחר שנים של מחקר, טוען סגרבי כי הוא איתר את האמן שאחראי לציור שהתגלה. במאמרים שיתפרסמו בקרוב, הוא מציע כי מדובר בארכיטקט צעיר בשם ג'יאקומו אנדראה דה פררה, שהיה מומחה לוויטרוביוס וחבר קרוב של לאונרדו.

כראייה, טוען סגרבי שדה וינצ'י כתב על ארוחת ערב שסעד עם אנדראה ביולי 1490, השנה בה צויר "האדם הוויטרובי". במקום אחר, דה וינצ'י מתייחס מפורשות ל"ויטרוביוס של ג'ירקומו אנדראה". "הכל התאים כמו פאזל", אומר סגרבי.

החוקר מאמין כי שני האמנים שיתפו פעולה בציורים, אולם משום ששרדו רק מעט עדויות על עבודתו של אנדראה, יכול לקחת שנים עד שהטענה תוכח. עם זאת, חוקרי רנסאנס כבר מוצאים את הרעיון כמעניין. ההיסטוריון הצרפתי פייר גרוס, אחד המומחים החשובים לוויטרוביוס, אומר שהמחקר החדש "מושך ומשכנע".

אחת העדויות המעטות על אנדראה, שעלולה לשפוך אור על הסיבות להיעדרותו מדפי ההיסטוריה של הציור, קשורה דווקא למותו. דה וינצ'י הצליח לכונן יחסים קרובים עם הצרפתים שכבשו את מילאנו, בעוד אנדראה היה בין המתנגדים להם, ולבסוף נתלה על ידי הכובשים ב-1499. "בגלל נאמנותו לדוכס מילאנו, נמחק אנדראה מדפי ההיסטוריה, וכך גם 'האדם הויטרובי' שלו", אומר סגרבי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ