צבי בראל

"איננו ידידים ואיננו בעלי ברית של הנשיא אסד. מעולם לא אמרנו שהישארותו של הנשיא על כסאו הוא תנאי לפתרון המשבר בסוריה. תמיד אמרנו שהפתרון צריך להיות סורי", כך אמר אתמול (שלישי) שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, במסיבת עיתונאים שקיים באוסטרליה בשעה שבאו"ם התנהל הדיון על הצעת ההחלטה שהגישה הליגה הערבית.

זוהי הפעם הראשונה שבה גורם בכיר רוסי מצביע על האפשרות שרוסיה עשויה להתנער מאסד. אולם לצד האמירה הזאת, רוסיה עומדת על כך שכל החלטה תאמר בפירוש שלא תהיה התערבות זרה בסוריה, וכי כל נוסח שלא יכלול אמירה מפורשת כזאת ייתקל בווטו רוסי.

הלחצים באו"ם על רוסיה, בעיקר מצידה של ארה"ב, עשויים לפיכך להניב החלטה אשר תדרוש לקיים דיאלוג בין האופוזיציה למשטר והעברת סמכויות הנשיא הסורי לידי סגנו בשאר אל-אסד, ותימנע מלרמוז על צעדים מעשיים נוספים כמו סנקציות או התערבות צבאית זרה. אולם גם פשרה זאת איננה מקובלת על האופוזיציה הסורית, אשר מתנגדת לכל דיאלוג עם המשטר כל עוד אסד בתפקיד. על כך אמר מזכ"ל הליגה הערבית נביל אל-ערבי, כי "המטרה היא להגיע לפתרון מדיני ולא צבאי. אסור לאופוזיציה ליפול לאשליה לפיה העברת העניין הסורי לאו"ם היא 'מקל קסמים' שעשוי לפתור את כל הבעיות".

לצד הלחץ המדיני על סוריה, שעדיין איננו נותן אותותיו בשטח, כאשר היום נהרגו כבר 43 בני אדם, הצהיר מפקד צבא סוריה החופשי, הקולונל ריאד אל-אסעד, כי כמחצית משטחה של סוריה איננו נתון עוד לשליטת הצבא הסורי. בה בעת נמנע צבא העריקים, שמונה כבר למעלה מ-25 אלף לוחמים ומצטרפים אזרחים, להשתלט על עוד אתרים מחשש שהצבא הסורי יפעיל כוחות רבים יותר וישתמש בנשק כבד ובכך יגדיל את מספר ההרוגים באופן משמעותי. זו כנראה גם הסיבה לכך שהצבא הסורי החופשי החליט לסגת מפרברי דמשק אחרי המתקפה הצבאית הכבדה שכללה ירי טנקים ומרגמות על כוחות המתנגדים.

קולונל ריאד אל-אסעד, מפקד המורדים הסוריםצילום: רויטרס

גורמי אופוזיציה דיווחו כי אסד החליט לפצל את סמכויות המפקדים הבכירים בצבא, כאשר בפעם הראשונה נלקחו מן הרמטכ"ל דאוד ראג'חה הסמכויות לטפל באופן בלעדי במשבר. אלה עברו בחלקם לשר ההגנה לשעבר, חסן תורכמאני, שיהיה אחראי על הפעולות הצבאיות, הגנרל ג'מיל אל-חסן יהיה ממונה על דיכוי ומעצר הפעילים שמארגנים הפגנות ופעולות מחאה ברחובות ואילו ראמי מחלוף והאני מחלוף, אחייניו של אסד, יהיו ממונים על המערך הלוגיסטי ובעיקר על מימון המערה נגד האופוזיציה. על מאהר אל-אסד, אחיו של הנשיא ואסף שווכת, גיסו של הנשיא הוטל בין היתר להטיל מצור על משפחות ההנהגה הפוליטית הסורית כדי למנוע אפשרות של עריקה.

אם דיווחים אלה נכונים הם מעידים על לחץ כבד בו נתון אסד ועל חששות שגובלים בהיסטריה אל מול מה שמתרחש בסוריה. בה בעת, למרות מספרם ההולך וגובר של העריקים, נשמרת עדיין נאמנותה של שדרת הפיקוד העליונה לנשיא, בעוד שדווקא בקרב צבא העריקים מתגלעות מחלוקות שמקורן במאבקי אגו על הפיקוד. נראה כי חלק מן הקצינים הבכירים שערקו לאחרונה מתכוונים להקים מפקדה משלהם לצבא העריקים ולא ברור אם מפקד צבא סוריה החופשי יצטרף אליהם או שינהל את "צבאו" בנפרד.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

Read this article in English:  Assad regime has lost control of half of Syria, says opposition

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ