בעקבות אובמה |

שוודיה תחקור את ועדת פרס נובל לשלום

בעקבות טענות כי הפרסים שהוענקו בשנים האחרונות מנוגדים לצוואתו של נובל. ועדת הפרס נדרשה למסור תגובה רשמית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אוסלו. בכירים בוועדת פרס נובל לשלום נדרשו לאחרונה למסור את תגובתם הרשמית לבדיקה שמנהלות רשויות שוודיה באשר לטענות כי הענקת הפרס לשלום אינה עומדת בקנה אחד עם צוואתו של מייסד הפרס, אלפרד נובל.

על פי הטענות, בשנים האחרונות ניתן הפרס לאנשים ה"לא נכונים", כמו פעילי זכויות אדם או איכות הסביבה, בעוד שנובל ביקש להעניק את הפרס "לאדם שעשה את המירב או את המיטב כדי להביא לאחווה בין אומות, או לפירוק או הפחתה של צבאות, ולמען קיומם וקידומם של קונגרסים לשלום".

הנושא מעסיק את ועדת הפרס כבר משנת 2008, אז החל הסופר ופעיל השלום פרדריק הפרמל מאוסלו לטעון שהפרס סטה מכוונותיו המקוריות. לדבריו, הזוכים הראויים האחרונים בפרס היו האו"ם ומזכ"לו, קופי אנאן, ב-2001. הפרמל, עורך דין במקצועו, זוכה כעת לאוזן קשבת מצד חבר המנהלים של מחוז שטוקהולם, שסמכויותיו נוגעות לכל 7,300 הקרנות הרשומות במחוז ולאופן בו הן מיישמות את רצון מייסידהן, שכבר מתו.

"להפרמל יש כמה טיעונים טובים", אומר מיכאל וימאן, עורך הדין של חבר המנהלים. השבוע הוא שלח מכתב לקרן נובל וביקש את תגובתה הרשמית בעניין. הפרמל הזכיר בין היתר את זכייתו של נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, בפרס בשנת 2009. "האם אובמה מקדם את פירוק העולם מנשקו או קונגרסים גדולים לשלום?", שאל.

אובמה מקבל את הפרס ב-2009. "לא לפי צוואת נובל"צילום: אי-פי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

הוא ציין בנוסף גם את שמותיהם של פעיל זכויות האדם הכלוא ליו שיאבו, שזכה בפרס ב-2010, ושל מוחמד יונוס, הפעיל למען העניים שזכה בפרס ב-2006 על מפעלו לקידום מיקרו-הלוואות, כ"אנשים ראוים אך לא נכונים עבור הפרס". לדבריו, גם זכייתן של שלוש כלות הפרס לשנת 2011 - נשיאת ליבריה הלן ג'ונסון סירליף, פעילת השלום הליברית לימה גבואי ופעילת הדמוקרטיה התימניה טאוקול קרמן - אינה מוצדקת. "אחרי השנה שעברה, אפשר היה לחשוב שמדובר בפרס לדמוקרטיה ולזכויות נשים", אמר.

אם יקבל חבר המנהלים את טענותיו, הן צפויות להשפיע על הזוכים בשלוש השנים האחרונות. עם זאת, לדברי וימאן, הסיכויים שהדבר אכן יקרה, קלושים.

גייר לונדשטאט, מזכיר הוועדה הנורווגית, אמר כי "אחווה בין אומות" היא הגדרה רחבה דיה כדי להצדיק כל זוכה לאורך ההיסטוריה. "אנו דוחים את הטענה שאין לנו כבוד לצוואה", אמר לתקשורת. "יש יותר מתשובה אחת לאופן בו ניתן לפרש את הצוואה. בכוונתנו לשלוח את הצהרתנו בעניין ב-15 במארס ואני חושב שבכך יהיה לזה סוף. לא עשינו שום דבר בלתי ראוי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ