בריטניה: איומי ארגנטינה לעצור את הטיסות מאיי פוקלנד הם מצור

ניו יורק טיימס וגרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס וגרדיאן

טייס בן 29, המטיס מסוק חילוץ ימי, נשלח למשימה בת שישה שבועות. מפקדיו טוענים שמדובר בפעולה מבצעית שגרתית, וביקשו מאנשי המקום ומהתקשורת לא להקדיש לו תשומת לב מיוחדת. ואולם, האלמוניות אינה אפשרית כשמדובר בסרן ויליאם ויילס, השני ברשימת היורשים לכס המלכות הבריטי. ויליאם הגיע אתמול לאיי פוקלנד והתחיל את תקופת השירות הראשונה שלו מעבר לים בבסיס חיל האוויר מאונט פלזנט שעל אחד האיים.

איי פוקלנד הם קבוצת איים קטנים הסמוכים לדרומה של ארגנטינה, ובמרחק של כ-13 אלף ק"מ מהאי הבריטי. באיי פוקלנד מתגוררים כ-3,000 בני אדם, שיש להם רק קשר אווירי סדיר אחד אל העולם - טיסה שבועית לצ'ילה. בעוד כחודשיים יחול יום השנה ה-30 לפלישת ארגנטינה ב-2 באפריל 1982. ואולם, על אף הזמן הרב שחלף מאז, בלונדון ובבואנוס איירס ממשיכים להתכתש על הריבונות על האיים.

למרות ההתכתשויות, רוב הפרשנים בשתי המדינות סבורים שאין סיכוי גדול למלחמה. בזמן מלחמת פוקלנד ב-1982, שנמשכה עשרה שבועות, שלחה בריטניה כוח משימה ימי וכוחות קרקע, שהביאו לכניעת הכוחות הארגנטיניים שכבשו את האיים. מספר האבידות בשני הצדדים עלה על 900.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

הנסיך ויליאם. שישה שבועותצילום: אי-פי

קירשנר טוענת ששליטתה של בריטניה על האיים היא שריד קולוניאליסטי. היא התייחסה במיוחד למאגרי הנפט העשירים באזור האיים, אף על פי שמקורות בריטים ציינו כי למרות ההערכות המוקדמות, שלפיהן המאגרים מכילים מיליארדי חביות נפט, תוצאות הבדיקות האחרונות היו מאכזבות.

ממשלתה של קירשנר איימה לעצור את הטיסה השבועית המחברת את בירת איי פוקלנד פורט סטנלי עם צ'ילה. בבריטניה סבורים כי ארגנטינה מתכוונת למנוע את הטיסות בניסיון להפוך את החיים באיים ליקרים. "פירושו של ביטול הטיסה לצ'ילה הוא מצור כלכלי על האוכלוסייה האזרחית באיים", אמר דיפלומט בריטי בכיר באזור.

הצעד הזה יבודד עוד יותר את האיים שבמחלוקת ויסלים את המתיחות בין לונדון לבואנוס איירס. פקידים בריטיים אומרים שאם חברת לן תסרב לדרישה הארגנטינית, ארגנטינה פשוט תאסור עליה לטוס מעל למרחב האווירי שלה. ההסלמה קיבלה ביטוי ממשי בנאום שנשאה קירשנר באו"ם בספטמבר האחרון ובו הזהירה כי בואנוס איירס עלולה לחסום את הטיסות, שהוסכם עליהן בזמן הפשרה ביחסים בין שתי המדינות ב-1999, אם תסרב ממשלתו של דיוויד קמרון לדון בריבונות על האיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ