האם פוטין מבין שנדרש שינוי? בערך, אבל לא באמת

רוסיה של היום היא לא לגמרי דמוקרטיה, יש בה כאילו חופש עיתונות והמלחמה הקרה שלה לא באמת הסתיימה. אז מה הפלא שהיא חוששת מהמצב בסוריה?

תומאס פרידמן, ניו יורק טיימס (מוסקווה)
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומאס פרידמן, ניו יורק טיימס (מוסקווה)

מוסקווה. כעיתונאי, החלק הטוב בכיסוי גל המחאות נגד רודנים הוא ראיית דברים שמעולם לא האמנת שתראה, כמו למשל במוסקווה בשבוע שעבר, כשהמתנגדים להחלטת ולדימיר פוטין לכהן כנשיא, ככל הנראה 12 שנים נוספות, תלו כרזת ענק שעליה פניו של פוטין מחוקים ב-X ולידה הכיתוב "פוטין הביתה", על גג בניין מול הקרמלין.

החוצפה, וזעמם של בני מעמד הביניים העירונים על כך שראש הממשלה רואה בהם מטומטמים ומודיע להם שהוא והנשיא דמיטרי מדוודב מתכוננים להחליף תפקידים, הן תופעות שאיש לא היה מעלה בדעתו שיתחוללו, לפני שנה. העובדה שהצעירים, אלו שתלו את הכרזה, לא נעצרו, מעידה על כך כי פוטין מבין היטב שהוא הולך על קרח דק, ואינו יכול לעורר פעם נוספת את זעם המפגינים שהתכנסו אתמול (שבת) במוסקווה.

אולם, מה יהיה צעדו הבא של פוטין? האם יקיים את הבטחתו ויאפשר הקמת מפלגות חדשות, או שמא ימתין ויביט באופוזיציה המפולגת שעדיין אין לה מנהיג לאומי? רוסיה של פוטין עומדת על פרשת דרכים. היא הפכה ל"משהו-כאילו-אבל-לא-ממש-מדינה". רוסיה היום היא מין דמוקרטיה, אבל לא גמרי. מין שוק חופשי, אבל לא לגמרי. מין מדינה אירופית, אבל לא לגמרי. יש בה כאילו חופש עיתונות, אבל לא לגמרי. המלחמה הקרה שלה עם אמריקה כאילו הסתיימה, אבל לא לגמרי. היא מנסה להפוך ליותר ממדינת נפט, אבל לא לגמרי.

פוטין הוא האחראי הכמעט בלעדי ליָינג וליאנג גם יחד. כשנבחר לנשיאות ב 2000, רוסיה לא היתה כאילו בצרות. היא היתה ממש בצרות, והידרדרה מטה. באגרוף ברזל כונן פוטין חוק וסדר וגיבש את המדינה, אולם הדבר לא נעשה ברפורמות פוליטיות וכלכליות, אלא בהעלאת מחירי הנפט וההכנסות. על אף זאת, רוסים רבים היו, ועדיין, אסירי תודה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם

במשך הזמן יצר פוטין סביבו חוג אנשים מושחתים ועשירים, אולם דאג לכך שחלק מהרווחים יחלחל לערים הגדולות בהן התפתח מעמד בינוני עירוני שדורש כיום זכות לקבוע את עתידו. אולם כעת פוטין חסום. הוא החזיר את רוסיה משפת התהום, אולם לא הצליח להחיל את השינויים הפוליטיים, כלכליים וחינוכיים הדרושים כדי להפוך את רוסיה למדינה אירופית מודרנית.

רוסיה מוכנה לצאת לדרך, אולם, האם פוטין יוביל אותה? אלן בארי, ראש מערכת הטיימס במוסקווה ואני, נפגשנו ביום חמישי עם דוברו של פוטין, דמיטרי פסקוב, ולאחר השיחה עדיין לא הייתי בטוח. לדברי פסקוב, המחאות העירוניות מוכיחות שהצמיחה הכלכלית הקדימה את הרפורמה הפוליטית, ואת זה אפשר לתקן. "לפני עשור לא היה כאן מעמד ביניים. הם חשבו כיצד לקנות מכונית או דירה, איך לפתוח חשבון בנק או איך לממן בית ספר פרטי לילדיהם. היום יש להם את זה, והחלק המעניין בסיפור הוא שהם רוצים להיות מעורבים יותר בחיים הפוליטיים".

נשמע הגיוני. אבל מה בעניין הצהרת פוטין שלפיה מדובר בקנוניה אמריקאית שנועדה להחליש את רוסיה? האם פסקוב מאמין בזה? "אין כאן שאלה של אמונה, אני פשוט יודע את זה", אמר פסקוב. "כסף שנועד לערער את רוסיה הגיע רשמית מוושינגטון, ולא רשמית... כדי לתמוך בארגונים שונים. ליצור את המצב. אנו אומרים זאת כי זה ידוע לנו. ידענו כבר לפני שנתיים שלוש שיום לאחר הבחירות לפרלמנט (בדצמבר 2011) יקומו אנשים ויאמרו שהבחירות אינן חוקיות".

זה נשמע הזוי או מאוד ציני. וקיימת גם מדיניות החוץ. פוטין סייע כאשר לא הטיל וטו על הכרזת אזור איסור בטיס מעל לוב, אולם הוא מרגיש שנכווה, כיוון שעברנו מהגנה על אזרחים להפלת בעל בריתו ולקוחו בשוק הנשק - קדאפי. וכעת, כשפוטין מצדד ברודנותו הרצחנית של בשאר אסד בסוריה, הוא נראה כמי שקנה כרטיס הלוך-חזור לטיטאניק, לאחר שכבר התנגשה בקרחון. אסד נחשב לאיש מת מהלך. גם אם הדבר היחיד שחשוב הן מכירות הנשק.

האם לא עדיף לרוסיה לעמוד לצד הכוחות העולים בסוריה?

לדברי ולדימיר פרולוב, מומחה לענייני מדיניות חוץ, "אם נניח לאו"ם ולארה"ב להפעיל
לחץ על משטר זר שדומה במידה מסוימת למשטר שלנו, כדי שיעביר סמכויות לאופוזיציה, איזה תקדים זה ייצור"? גישה זו לעולם אינה מבשרת טובות לרפורמות מבית, הוסיף פרולוב. "פוטין נוצר לשיח בכיוון אחד. הוא פיקח על מערכת אישית ופטרונית שהתבססה על שרירות". רפורמה אמיתית תדרוש שינוי רציני מבחינתו של פוטין. האם זה יכול לקרות? האם הוא מבין זאת? על פי הראיות שנמצאות בידינו כעת, הייתי אומר ש"בערך, אבל לא לגמרי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ