"בית הרוס, תרבות פצועה" |

בבייג'ין אף בניין אינו חסין מפני הריסה

ביקורת בסין בעקבות הריסת בניין היסטורי בבירה

אנדרו ג'ייקובס, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנדרו ג'ייקובס, ניו יורק טיימס

בייג'ין. גם בימיו הטובים יותר לא נחשב הבית ברחוב בייזונגבו 24 בבייג'ין לפנינה ארכיטקטונית, אלא רק לבניין אחד מני רבים, עשוי לבנים ועץ, שניצב בלב מבוך הסמטאות בבירה.

ואולם, במשך שבע שנים, בשנות ה-30 של המאה הקודמת, היה הבית מקלט לאחד מהזוגות המפורסמים ביותר בסין המודרנית, ליאנג סיצ'נג ולין הואיין, אדריכלים מהשורה הראשונה ששבו למולדתם כדי להגן על מורשתה ההיסטורית. ליאנג, בן למשפחת אנשי רוח פנה לקומוניסטים לאחר ניצחונם, ודחק בהם לשמר את המורשת. מאו, מנהיגה של סין, היה פחות סנטימנטלי וחשב אחרת.

השניים חזרו לסין ב-1928, לאחר סיום לימודיהם בארה"ב, והחלו במחקר מקיף על היסטוריית האדריכלות הסינית. הם הקימו בית ספר לאדריכלות, וסלון ביתם בבייג'ין הפך מקום התכנסות של גדולי הפילוסופים, המשוררים והאמנים באותה תקופה. בשנות ה-50 ירד ליאנג מנכסיו, ובהמשך, בשנות המהפכה התרבותית של מאו הוא הוגדר כמתנגד למהפכה, ומת ב-1972. לין מתה משחפת ב-1955.

בסוף השבוע שעבר, בשעה שמשמרי בניינים בעיר גילו שביתם של בני הזוג נהרס עד היסוד, פרץ בקרבם זעם רב. לצד תחושת הכעס היתה גם תחושת חוסר אונים נוכח העובדה שאתר מורשת חשוב יכול להימחק בקלות בהחלטה של חברת בנייה המקושרת לממשל. הממונים על שימור אתרים היסטוריים ברובע דונגצ'נג לא התרגשו מהרס הבניין. "נבנה העתק מדויק" נכתב ללא התנצלות בהודעה לעיתונות.

בעיר שתושביה חזו בהרס מבנים בני מאות שנים, שפינו את מקומם למגדלי זכוכית חסרי נשמה או לחיקויים מעוררי גיחוך של המקור, הרס הבית בבייזונגבו היה אכזרי ואירוני, בהתחשב באהבת המורשת של בעליו בעבר. בשורה של מאמרי דעה ומאמרי מערכת גינתה העיתונות הארצית את הריסת הבית והגדירה את ההחלטה להחריבו כהפרה שרירותית של חוקי המדינה ופגיעה בהיסטוריה של סין.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות היישר לפייסבוק

אפילו סוכנות הידיעות הרשמית, "שינחואה", מתחה ביקורת חריפה על הריסת הבניין. "בית הרוס, תרבות פצועה", היתה אחת הכותרות באתר הבית של הסוכנות. באחד מהמאמרים תקפה הסוכנות את שאננותה של עיריית בייג'ין.

הי שוז'ונג, אחד הפעילים למען שימור בתים בעיר, אמר כי מצא נחמה בתגובה הלא רגילה והזועמת של הציבור. הזעם, לדבריו, לא היה קשור רק לעובדה שבייג'ין איבדה חלק ניכר מעברה, אלא גם כי המודרניזציה ותנופת הבנייה חסרת המעצורים וחסרת ההשראה של העיר גרמו לתושבים להרגיש תלושים.

"ליאנג ולין דגלו ברעיון, לפיו אנשי רוח והשכלה אמורים לפעול לשיפור החברה והאומה", אמר הי, העומד בראש המרכז להגנת המורשת התרבותית בבייג'ין. לדבריו, "התושבים חשים שסין המודרנית חסרה את המסירות שאפיינה את זוג האדריכלים, ולכן להריסת הבית הספציפי הזה יש משמעות רבה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ