קוד השתיקה של הבלרינות

רקדנית בכירה פוטרה מבית האופרה האיטלקי "לה סקאלה" משום שחשפה כי חברותיה סובלות מהפרעת אכילה

טום קינגטון, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טום קינגטון, גרדיאן

הרזון הקיצוני של רקדניות הבלט הקלאסי הוא כבר שנים רבות סטנדרט שאין לערער עליו, נדבך אחד בשורה ארוכה של מאפיינים שנועדו לשרת את הערכים האסתטיים של הבלט. מי שאזרה אומץ ויצאה נגד משטר התזונה הקשוח שבו חיות הרקדניות, היא מריה פרנצ'סקה גאריטנו, אחת הבלרינות הבכירות בבית האופרה האיטלקי "לה סקאלה". גאריטנו חשפה כי רקדניות רבות, כולל בבית האופרה המילאנזי, סובלות מהפרעות אכילה קשות ומבעיות בריאות. בתגובה, פוטרה בשבוע שעבר גאריטנו מעבודתה.

בסדרת הראיונות שהעניקה לפני כשלושה חודשים, סיפרה גאריטנו כי עם קבלתה לאקדמיה לריקוד של לה סקאלה, בגיל 16, הופעלו עליה לחצים כבדים לרדת במשקל עד לכדי אנוקרסיה. לטענתה, תת התזונה שממנה סבלה במשך תקופה ארוכה, היא שגרמה לכך שעד היום היא סובלת מבעיות עיכול ומשברים תכופים.

רקדניות בלט מתכוננות לתחרות בשווייץ, בשבוע שעבר. "המורים לוקחים את הגוף של הרקדניות אל הקצה", אמרה גאריטנוצילום: אי-אף-פי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

"לצערי, התופעה הזו קיימת בעולם הבלט והריקוד, אך היא עולה לדיון ציבורי רק לעתים נדירות. התחושה היא שקיים ‘קוד שתיקה' שאסור לנו לשבור", סיפרה גאריטנו, "המורים והמנהלים לוקחים את הגוף של הרקדניות אל הקצה ודורשים שיהיה להן גוף מושלם".

בראיונות כיוונה הרקדנית בת ה-33 את חצי הביקורת גם אל המוסד המהולל שבו הועסקה עד לאחרונה. היא סיפרה כי אחת מכל חמש רקדניות סובלות מאנורקסיה או מבולימיה, וציינה כי כמה מהקולגות שלה אינן מסוגלות ללדת. "אני משוחחת עם אנשים שנמצאים במערכת ונראה שדבר לא השתנה. בלט הוא אמנות יפהפייה שאסור לנצלה תוך סיכון חיי הרקדנים. אחת מכל חמש רקדניות היא קורבן להפרעות אכילה ואפילו לה סקאלה אינו חסין".

בלה סקאלה לא אהבו, בלשון המעטה, את התבטאויותיה של גאריטנו וזו גילתה כי היא אינה נכללת בתוכנית ההופעות לשנת 2012. בשבוע שעבר פרסם לה סקאלה הודעה לקונית שבה נמסר כי גאריטנו פוטרה כיוון ש"פגעה בתדמיתו" של בית האופרה.

דובר לה סקאלה, קרלו מריה צ'לה, דחה את טענותיה של הרקדנית, אך לא הכחיש כי באקדמיה אכן היה נהוג בעבר משטר תזונה קיצוני. "לומר שהחוויה בלה סקאלה כיום דומה לחוויותיה של גאריטנו לפני 15 שנה, הוא שקר. תוכניות הלימודים של אז כבר אינן בשימוש, וכיום יש קורס בתזונה. באשר לעקרות, תשע בחברותיה של גאריטנו נכנסו להריון בשנה וחצי האחרונה". גאריטנו מסרה כי ידעה שהחשיפה תסכן את עבודתה.

ואולם, בקרב גורמים המכירים את הנעשה בלה סקאלה יש מי שמעניק לדבריה של גאריטנו גיבוי מוחלט. מישל וילאנובה, שרקד בבית האופרה בשנים 1986-2010, מסכים כי ההשלכות של הפרעות האכילה בקרב רקדניות נמשכות שנים. "הייתי רואה שהן בדיכאון אחרי שהוסיפו משקל", אומר הרקדן בן ה-47, "זה מגוחך שלה סקאלה פיטרו אותה לפני שחקרו את העניין. רקדנים מפחדים לדבר ומה שקרה לגאריטנו מוכיח מדוע".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ