כך נהפך צעיר גרמני לרוצח בשירות צבא סוריה

עמאר שייח עומר בן ה-29 הפך מסטודנט בגרמניה, לחייל סורי ומשם ערק לשורות המורדים. "היטלר מת בגרמניה, אך קם לתחייה בסוריה", הוא משוכנע

דן בילפסקי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן בילפסקי, ניו יורק טיימס

עמאר שייח עומר זוכר היטב את הפעם הראשונה שבה קיבל פקודה לירות במפגינים בסוריה. הוא כיוון את קנה הקלצ'ניקוב שלו מעל לראשיהם, התפלל לאלוהים לא להרוג אף אחד, ולחץ על ההדק. כמוהו, על פי ארגוני זכויות אדם, יש עוד כ-5,000 סורים שנהפכו מבלי שהתכוונו לרוצחים בשירותו של בשאר אל-אסד.

עומר, בן 29, בנם של הורים סורים שהיגרו לגרמניה בשנות החמישים, גדל ברדה-ויידנברוק, עיירה גרמנית משגשגת, וחלם לשוב ביום מן הימים לסוריה. היום, מנסה עומר להבין את כיצד נהפך מסטודנט גרמני לחייל סורי ולבסוף לעריק שהצטרף לשורות צבא סוריה החופשית.

ב-2004 עזב עומר את גרמניה והיגר לעיר חאלב. הוא ביקש להתחבר לשורשיו, ללמוד משפטים, לשפר את הערבית שבפיו ולמצוא אשה. הוא הספיק להתחתן ולהפוך לאב, אך אז החלו חייו לסטות ממסלולם. הוא גויס בשלהי 2010, שבועות ספורים לפני שהרוכל הצעיר מוחמד בועזיזי הצית את עצמו בתוניסיה ועורר את גל המחאה ששטף את העולם הערבי. עומר, שחש תמיד נטע זר בגרמניה, היה בתחילה מלא גאווה להגן על ארצו מפני ישראל, אך אז נאמר לו שהמפגינים הם "טרוריסטים" וש"כנופיות חמושות" פועלות בשירות גורמים זרים. משימתו הראשונה היתה בעיר דרעא, שם נדרש לעצור ולירות לעבר עשרות אזרחים. "הצבא היה זקוק לכל אחד, זה היה אלים מאוד, אבל כשלידך עומד קצין המוחאבראת, אין לך ברירה אלא לירות", הוא מספר.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם

עומר החליט כבר אז לערוק, אבל לפני שהספיק לעשות כן נשלח לדומא שמצפון-מזרח לדמשק, כדי להשתתף בחקירת עצורים, בהם נערים בני 15. העצורים אולצו להתפשט בחדר חשוך ונטול חלונות, ונחקרו כשידיהם כפותות ועיניהם מכוסות. כדי להודות, עינו אותם החוקרים במכות חשמל, מכות יבשות ואף הטילו עליהם את מימיהם. חלק מהעצירים התעלפו, אחרים דיממו קשות, רבים נעלמו.

"החיילים דרשו לדעת למה הם יצאו לרחובות ומי שילם להם", נזכר עומר. "היה קשה להסתכל על זה. בהתחלה לא הצלחתי להירדם, אבל אחרי כמה זמן התרגלתי", הוא אומר. "אבל לא הייתי יכול להמשיך לחיות בשלום עם עצמי, לו נשארתי".

ביולי, במהלך שירות בעיר חאמה, ערק עומר יחד עם שניים מחבריו. הם עשו את דרכם לגבול טורקיה ושם חברו לצבא החופשי. במחנה הפליטים שבו שוכנו, החליט עומר לצלם סרט וידיאו ליוטיוב, כדי להכות על חטא. "לעולם לא אשכח את גופות הצעירים, הזקנים, הנשים והילדים, המוטלות ברחובות", אמר בסרטון, "היטלר מת בגרמניה, אך קם לתחייה בסוריה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ