הודו |

חטא ההיבריס של המלכה

למרות השתייכותה לקאסטת ה"טמאים", העפילה קומארי מיאוואטי למשרת ראש הממשלה של מדינת המחוז המאוכלסת ביותר בהודו. היוהרה והבזבזנות המפליגה שלה עלולים לשים קץ לשלטונה

פרנק ג'ק דניאל וג'ון צ'למרס, רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרנק ג'ק דניאל וג'ון צ'למרס, רויטרס

לפי הסטנדרטים של קומארי מיאוואטי, חגיגות יום ההולדת שלה היו צנועות השנה. ראש הממשלה של מדינת המחוז הגדולה ביותר בהודו הגיעה ב"אמבסדור", המכונית הלאומית של הודו, על שטיח אדום שנפרש לאורך מנהרה מעוטרת בשנהבי פילים, וחלפה על פני קבוצה של פעילי מפלגתה שהשתחוו ונגעו ברגליה.

יהלומים נצנצו בענק הגדול על צווארה של "מלכת הדאליטים", בצמיד על זרועה, בעגילים שעל אוזניה, בנזם באפה ובשעונה, שעה שקיבלה כמה זרי פרחים וצעדה במהירות למטה מפלגתה.

ואולם, מהחגיגות נעדרו השנה המוני המעריצים שנהגו לבוא בשנים הקודמות. הפעם, לא נשלחו זרים עשויים משטרות של כסף, שום ברהמין (בן הקאסטה העליונה) לא בא כדי לשים חתיכה מעוגת יום ההולדת בפיה של "בת הטמאים", שעלתה מתחתית החברה בהודו והפכה לאחת הנשים החזקות ביותר בעולם.

הסיבה לכך היא שבבחירות הקרובות שמתקיימות השבוע במדינת אוטאר פראדש, כלל לא בטוח שמיאוואטי תנצח ותיבחר פעם נוספת לראש ממשלתה של מדינת מחוז חשובה זו, שאוכלוסייתה מונה 200 מיליון תושבים. אוטאר פראדש היא מדינת המחוז המאוכלסת בעולם. אם היתה מדינה עצמאית, היא היתה המדינה החמישית בגודלה בעולם.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

אם מיאוואטי לא תנצח, תהיה זו מכה קשה לשאיפתה הבלתי מוסווית להיות יום אחד ראש ממשלת הודו. שאיפה זו נראתה הגיונית ב-2007, שעה שנבחרה ברוב עצום בידי בוחרים מכל הקאסטות במדינה.

יריבה הגדול של מיאוואטי בבחירות הנוכחיות הוא ראהול גאנדי, בן לשושלת נהרו-גאנדי, ששלטה בהודו ברוב השנים מאז שקיבלה את עצמאותה לפני יותר משישים שנה. גאנדי, טירון יחסית בפוליטיקה, השליך את יהבו על הבחירות באוטאר פראדש.

אף על פי שהיא שולטת באחת ממדינות המחוז העניות ביותר בהודו (ההכנסה הממוצעת לאדם היא כחצי מהממוצע הארצי), הבזבזנות המפליגה של מיאוואטי משמרת מסורת שנקבעה לפני מאות שנים בידי דורות של שליטים לאורך נהר הגנגס. בחמש השנים מאז שנכנסה לתפקידה, היא כיסתה אלפי דונמים של אדמה משובחת בבירה לאקנאו בשיש ורוד ואנדרטאות שונות. פסלי פילים משיש ודמויות של בני קאסטות נמוכות, בהן עשרות פסלים בדמותה, הוצבו בפארקים שכמוהם לא נראו בהודו מאז שהבריטים בנו את ניו דלהי בשלהי האימפריה שלהם. דו"ח שהוכן בשביל הממשלה הפדרלית חשף כי אוטאר פראדש בזבזה יותר מ-400 מיליון דולרים על מיזמים מסוג זה בשנים 2007-2009 בלבד, והבנייה עדיין בעיצומה.

"היא מתנהגת כמו שליטה בתקופת האימפריה המוגולית או תחילת השלטון הבריטי, שבהן נבנו פסלים ענקיים", אומר אג'וי בוסה, מחבר הביוגרפיה של מיאוואטי. "אלה סמלים שמעולם לא היו לדאליטים, שתמיד השתוקקו אליהם".

מיאוואטי אוהבת להתהדר בעושרה. לפי הנתונים הרשמיים, היא ראש הממשלה העשירה ביותר בהודו. הנכסים שעליהם הכריזה, בשווי של יותר מ-16 מיליון דולרים, כוללים קניון גדול בניו דלהי ותכשיטים בשווי 169 אלף דולרים. ואולם, בניגוד לעמיתיה במדינות מחוז אחרות, אין היא מסתירה את הכנסותיה, ומשלמת עליהן מסים.

מברק דיפלומטי אמריקאי, שפורסם השנה בוויקיליקס, מתאר כיצד שלחה פעם מטוס פרטי להביא לה זוג סנדלים ממומבאי, השוכנת במרחק של אלף קילומטרים מלאקנאו. במברק אחר מתואר כיצד אחד השרים אולץ לעשות לפניה כפיפות בטן כעונש על עברה קלה. אלה שרצו להיות מועמדים מטעם מפלגתה, נאלצו לשלם לה עשרות אלפי דולרים בתמורה לזכות זו.

ואולם, בניגוד לרבים משליטי העבר, היא בת לדאליטים, קאסטה שנחשבה לטמאה מאות שנים. אפילו היום, הרעיון שאחד מבני הדאליטים יכול להיות ראש ממשלה, נראה מופרך בעיניהם של הודים רבים. מיאוואטי, אחת מתשעת ילדיו של פקיד ממשלתי עני, גדלה בשכונת עוני בדלהי והיתה מורה לפני שהפכה לפוליטיקאית. עוזריה אומרים עליה שהיא מכורה לחדשות, וצופה באובססיביות ברבים מערוצי החדשות המקומיים.

בני המעמד הבינוני העירוני לועגים לה לעתים קרובות בגלל פולחן האישיות האדיר שבנתה לעצמה, באחד המברקים הדיפלומטיים האמריקאיים היא תוארה כבעלת אגו נפוח בצורה חריגה. עם זאת, יש לה עדיין תומכים רבים באוטאר פראדש, שכלכלתה התפתחה מאוד בתקופת שלטונה.

נאמניה טוענים שהיא סללה דרכים לכפרים נידחים, חיברה אותם לרשת החשמל ובנתה תשתיות. ואכן, החיבור לרשת החשמל ופעולות הסיוע לאזורים הכפריים תרמו ללא ספק לצמיחה כלכלית במדינה. נוסף על כך, דו"ח של הממשלה המרכזית קבע כי פעולותיה של מיאוואטי למען הדאליטים הביאו לשיפור המצב התזונתי במדינה, שבה 42% מהילדים מתחת לגיל חמש סובלים מתת-משקל.

לפי סקר דעת קהל שנערך בנובמבר, 69% מהנשאלים אמרו שמיאוואטי הגשימה את הציפיות של הדאליטים. עם זאת, 90% מהמצביעים אמרו שהיכולות של ראש הממשלה חשובות יותר מהקאסטה שהוא או היא שייכים אליה, וכי ראש הממשלה הקודם היה טוב יותר. עדיין מוקדם מדי להספיד את מיאוואטי הערמומית, שהצליחה להתגבר על כל יריב שעמד בדרכה מאז שנות ה-90. היא עדיין מושכת קהל רב לאסיפות הבחירות שלה, הרבה יותר מכל יריביה, בהם גאנדי, והיא יודעת להפוך כישלונות וחולשות ליתרון פוליטי.

עם זאת, היא עלולה לאבד את קולותיהם של מיליוני בני אדם, שסבורים שהשחיתות עלתה בתקופתה וכי פירות הצמיחה הכלכלית אינם מחולקים בצורה הוגנת. "בסך הכל", אומר הביוגרף בוסה, היא בהחלט אכזבה הרבה אנשים. היתה לה אפשרות לעשות הרבה יותר".

רויטרס

תרגום: גילה דקל

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ