ישו כיהודי כשר? ספר של רב מסעיר את עמיתיו בארה"ב

אחרי שנלחם נגד האוהל של קדאפי, ופרסם ספר על שיחות הטלפון שללו עם מיקל ג'קסון, הרב המפורסם שמול בוטח שוב בעין הסערה

נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

שמו של הרב האורתודוקסי שמול בוטח מוכר היטב לצרכני הבידור בארה"ב. הרב, שהתארח בתוכנית של אופרה וינפרי ויצא למלחמת חורמה לסיכול הקמת אוהלו של שליט לוב מועמר קדאפי בשכונתו בניו-ג'רזי, גם פרסם ספרים רבים שחלקם עוררו מחלוקת: החל ברב המכר שלו "סקס כשר", וכלה בספר המבוסס על שיחות הטלפון עם מייקל ג'קסון, שהוא הקליט בלי ידיעת כוכב הפופ, ופרסם לאחר מותו.

את המהומה הטרייה מעורר כעת ספרו החדש של הרב, "ישו הכשר", החוקר את יהדותו של ישו. הרב אינו מציג את ישו כמשיח, רחמנא ליצלן, אבל בהחלט מתאר אותו כגיבור ששילם בחייו על התנגדותו לשלטון רומא בארץ ישראל. ישו, מזכיר בוטח, היה יהודי, לא נוצרי, ועל היהודים חלה החובה להזכיר זאת.

כוונתו של הרב היתה להזכיר גם ליהודים וגם לנוצרים, שישו לא היה הדמות המפלגת שהוא הפך להיות במרוצת ההיסטוריה, ושהוא יכול להיות לגשר בין הדתות.

עטיפת הספר. לחצו להגדלה

הנוצרים נרתעו מתיאורו של ישו כעוד יהודי מעורר השראה, וגם בקהילה היהודית לא אהבו את הרעיון שבלב הספר. אחדים מרבני הקהילה הגדירו את פרי עטו של הרב בוטח "כפירה", שאינה ראויה לקריאה. הרב יעקב עמנואל שוחט, מרבני קנדה, אף כתב שמדובר ב"איום גדול" לקהילה היהודית.

חלק מהמבקרים, התברר, לא טרחו לקרוא את הספר שהם קראו להחרים. אך ספק אם הביקורת תמנע מבוטח להמשיך ליזום פרויקטים שנויים במחלוקת. בעבר נכנס הרב בוטח לרשימות ה"רבנים המשפיעים באמריקה" והיה לגיבור בהצגה שעלתה על הבמה בניו יורק. הוא גם הואשם בכך שהוא רוחש "חיבה יתרה לגויים" ובפרסומו עצמי בכל מחיר.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם

שמול בוטחצילום: מוויקיפדיה, DRosenbach

בוטח אמר בשעתו ל"הארץ" שהוא מפחד "רק מאלהים". מבחינתו, אמר, הפצת ערכי היהדות היא משימה שאין להגבילה ליהודים בלבד. "להערכתי, לאמריקה אין היום מקורות ערכיים, והיהדות יכולה לספק אותם. הנצרות מאבדת את אחיזתה המוסרית, כי הנוצרים באובססיה של התנגדות להפלות ולנישואי הומואים, ובקושי מדברים על דבר אחר. היהדות טיפחה במשך אלפי שנים את הדבר שאמריקה נכשלת בו עכשיו: בניית קהילות, חיזוק הנישואים, גידול ילדים עם השראה, מציאת ייעוד רוחני. עלינו לחלוק את החוכמה הזאת עם העולם הלא-יהודי".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ