האיש שחשף שפוטין בונה ארמון במיליארד דולר

סרגיי קולסניקוב חשב שיבלה את ימיו באלמוניות של ביו-פיזיקאי. לאחר שחשף כי מקורבו פוטין, בונה ארמון בעלות של מיליארד דולרים השתנו חייו

סקוט שיין, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים45
סקוט שיין, ניו יורק טיימס

סרגיי קולסניקוב הוא ביו-פיזיקאי נעים הליכות, שהאמין בעבר כי יעביר את הקריירה שלו באפלוליתו השקטה של מכון צבאי סובייטי.

אולם עם קריסת המשטר הקומוניסטי, נהפך לאיש עסקים מצליח ולחלק מהרשת הקפיטליסטית המקיפה את ולדימיר פוטין. הוא ניסה, בהצלחה מסוימת לטענתו, לשקם את מערכת הבריאות הפרימיטיבית של רוסיה. כיום הוא חושף שחיתויות נמלט, שפועל כדי להראות לציבור את המעשים שלדעתו מגדירים את עידן פוטין המושחת.

זהו מסע אישי מסוכן שאליו יצא קולסניקוב לפני 13 חודשים, כשפרסם מכתב גלוי לנשיא דמיטרי מדוודב, ובו סיפר על ארמון בשווי מיליארד דולרים שנבנה בשביל פוטין בחשאי, ובעזרתו, על שפת הים השחור.

350 מיליון דולר. הארמון של פוטין על שפת הים השחור

עוזריו של ראש הממשלה פוטין מכחישים כל קשר בינו לבין הארמון והשטחים הנרחבים סביבו, השייכים, על פי הרישומים, לחברה בבעלות ידיד ותיק של המנהיג הרוסי.

אולם השאלות ממשיכות לצוץ: גרסה רוסית של ויקיליקס העלתה תצלומים מעוררי תדהמה שזעזעו את הרשת. פעילים רוסים ועיתונאים שניסו להיכנס למתחם סיפרו שהדבר נמנע מהם וכי הם תוחקרו על ידי השירות החשאי הרוסי. נוואיה גאזטה, העיתון הביקורתי ביותר כלפי פוטין, דיווח כי קיבל לידיו חוזה המוכיח כי לשכתו של נשיא רוסיה הייתה מעורבת בבנייה. במארס האחרון, דווח כי הארמון נמכר לחבר אחר של פוטין תמורת 350 מיליון דולרים.

עד אז הספיק קולסניקוב להימלט מרוסיה, להתיישב באסטוניה ולספק לעיתונאים מסמכים המאמתים, לכאורה, את תפקידו ברשת העסקים עם אנשים המקושרים כביכול לפוטין. הוא גם נזהר מאוד מסוכנים של ממשלת רוסיה, שלדבריו רק תשמח אם הוא יושתק.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות ישירות אל הפייסבוק שלכם

"אין מקום שאיננו מסוכן בשבילי", אמר קולסניקוב בריאיון בבית קפה במנהטן בחודש שעבר, בזמן ביקור קצר שערך בארה"ב. הוא מרכיב משקפיים נטולי מסגרת ונראה צעיר בהרבה מ-63 שנותיו. "אם אפשר היה להציג לציבור את כל האמת בעניין הארמון וכל המזימות, היו מסלקים את פוטין בתוך שבועיים".

התסיסה הפתאומית בפוליטיקה הרוסית, שקיבלה ביטוי בהפגנות גדולות נגד פוטין - שתיים בדצמבר ושלישית בסוף השבוע האחרון - הסירו במידת מה את התחושה הדון קישוטית במסע הצלב של קולסניקוב. לדבריו, רוסיה מגיבה לשילוב הנפיץ של אינטרנט וטלפונים חכמים, שתדלקו את ההתקוממויות של האביב הערבי. "כיום אי אפשר להסתיר שום דבר. קשה יותר לפוליטיקאים לשקר".

קולסינקוב. "כיום אי אפשר להסתיר שום דבר. קשה יותר לפוליטיקאים לשקר" צילום: ניו יורק טיימס

הוא מותח ביקורת חריפה על הוויתורים הפוליטיים המזורזים שהציעו מדוודב ופוטין בסוף השנה שעברה. "הציבור חושב שפוטין מוכן לשאת ולתת. אבל יש לו מנטליות כמו של קדאפי", טוען קולסניבקוב, ומוסיף שפוטין ייאחז בשלטון בעקשנות של מועמר קדאפי, שליט לוב המנוח.

סיפור משפחתו של קולסניקוב וקורות חייו נראים כפרי עטו של סופר המנסה לשקף את התקופות השונות בתולדותיה של רוסיה במאה ה-20. אביו היה איש צבא שלחם במלחמת העולם השנייה. אמו, שעודנה בחיים, היתה רופאה, ובנעוריה הצליחה לשרוד במצור על לנינגרד.

קולסניקוב קיבל דוקטורט בביופיזיקה בתחילת שנות ה-70 ובילה יותר מ-15 שנים במחקר צבאי על הגנות ביולוגיות מפני נשק חדיש, כגון לייזר. הוא אהב את עבודתו והשתכר היטב על פי אמות המידה הסובייטיות.

לדבריו, "בהחלט היו דברים חיוביים בשיטה הסובייטית. לא היה הפער הענק שבין הצמרת לתחתית. בני אדם לא היו אובססיביים בענייני כסף. הפיקוח של המדינה היה מוגזם, אבל רבים הצליחו לעסוק בעבודה יצירתית".

קולסניקוב התחתן והוליד בן, שגם הוא למד פיזיקה, ומנהל כיום עסק בתחום טכנולוגיית המידע. אשתו הראשונה מתה מסרטן, אובדן שהוא מתאר "הטרגדיה הגדולה של חיי". מאז התחתן שוב.

ב-1989, בעקבות הרפורמות הכלכליות שהוביל מיכאיל גורבצ'וב, פתח קולסניקוב עסק בתחום הציוד הרפואי. שותפו היה פקיד בכיר במחלקת הבריאות בלנינגרד, שגם היה קצין ק-ג-ב ומכר של פוטין, איש ק-ג-ב בעצמו.

ב-1991, השנה שבה לנינגרד שבה לשמה הישן, סנט פטרבורג, הציע פוטין, אז בכיר בעירייה, לו ולשותפו להקים מיזם משותף עם העיר לייבוא ולהרכבה של ציוד רפואי, שנועד לחדש את בתי החולים המיושנים. לחברה קראו פטרומד - והיא שגשגה.

כשנבחר פוטין לנשיא ב-2000, קולסניקוב שמח. "הוא היה צעיר ופיקח, ומיד התחיל לעשות סדר. כולם היו עייפים מילצין השיכור, מהאוליגרכים, שהיו גנבים באמת".

יש גם אפיריון. הארמון של פוטין

עמית קרוב לפוטין הציע לחברת הציוד הרפואי תפקיד לאומי מסקרן ושאפתני. אוליגרכים תומכי הממשלה יתבקשו לתרום סכומים גדולים, שישמשו את החברה לצייד את בתי החולים ולחדשם. 35% מהרווחים שיושקעו במיזמים עסקיים ברחבי רוסיה, כולל במנסרה ובמספנה.

המיזם החל בתרומה של 203 מיליון דולר של רומן אברמוביץ'. קולסניקוב אימת את סיפורו בכמה מסמכים וחוזים הנראים אותנטיים. לדבריו, חלק מהכסף הגיע, בעיקר בצורת הלוואות, לחברות שהפעילו קרוביו של פוטין וידידיו. "הבנתי שפוטין עוזר לחברים שלו", אמר. "אבל הרגשתי שאנחנו עושים עבודה טובה, שאנחנו משקיעים ברוסיה". קולסניקוב סיפר שנפגש עם פוטין יותר מעשר פעמים, אך רוב הזמן היה בקשר עם עוזריו. במשך הזמן, הנימה השתנתה. העוזרים החלו לכנות את הבוס שלהם "הצאר", והפנו כסף לווילה בים השחור, שהיתה ידועה בכינוי "פרויקט דרום".

לטענת קולסניקוב, עלויות בניית הארמון הגיעו ל-500 מיליון דולר בשנים שבהן עוד היה מעורב במיזם. יחד עם סלילת כביש חדש, שירותי חשמל וגז טבעי, הוא מעריך שהעלות טיפסה למיליארד דולרים.

במיתון של 2008 אזל הכסף, ושותפיו של פוטין הורו לקולסניקוב לבטל את שאר המיזמים ולהשקיע את כל המזומנים בארמון. בינתיים נודע לו על הברחת חומרי בניין יקרים. הוא מחה, כתב את המכתב הגלוי ועזב את המדינה.

דמיטרי פסקוב, דוברו של פוטין, טוען שלמיטב ידיעתו, קולסניקוב ברח מרוסיה מפני שהסתכסך עם שותפיו העסקיים בגלל כספים שנגנבו מהחברה. פסקוב קרא לאישומים על הארמון מופרכים, "עוד אחת מהשמועות הרבות המייחסות לפוטין עושר אגדי".

"שמעתם גם על כך שפוטין מחזיק ב-5% מחברת הגז גזפרום, שהוא הבעלים של חצי מחברה בשם גנוור, ושההון האישי שלו הוא יותר מ-30 מיליון דולר?", גיחך פסקוב. עם זאת, הוא לא שלל את האפשרות שהארמון נבנה בהוראת הקרמלין. "יש לנו אולמות קונגרסים ואירועים, מקומות לכנסים ומפגשי מנהיגים", הוא אמר. "אבל יהיה מגוחך לכנות אותם 'הארמונות של פוטין'".

קולסניקוב אומר שהוא רוצה לחזור לרוסיה ברגע שירגיש בטוח, כנראה בעידן שאחרי פוטין. אך הוא שולל את האפשרות שישחק תפקיד פוליטי. "אני כבר די זקן. צריכים לבוא מנהיגים פוליטיים חדשים וצעירים. מתפקידנו לסייע להם", הוא אומר.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ