מארכיון "הארץ": אליזאבת השניה הוכרזה מלכת בריטניה

המלכה הצהירה על עלייתה לכס המלכות בטכס המסורתי בישיבה חגיגית של מועצת המלך. עדיין לא הוחלט כיצד תיוצג ישראל בהלויתו של מלך בריטניה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

פורסם ב-10 בפברואר, 1952: לונדון, 9 (ע"ר). הטכס המפואר, המסורתי, שארך שלוש שעות, הוכרזה אתמול המלכה הצעירה החדשה של בריטניה כ"אליזאבת השניה בחסד אלהים" ונשבעה נאמנות לחוקה.
הטכס שנתקיים בלונדון בארמון סנט-ג'יימס, נערך גם במקומות מסורתיים אחרים על פני מדינה כולה.

אחרי שישתתקו החצוצרות ויריות התותחים,יצאו המלכה ובעלה הדוכס מאדינבורו, מלונדון ונסעו לסאנדרינגהאם במזרח אנגליה, מקום שם מת המלך ג'ורג' ה-6 ביום ד' בבוקר.
ההמונים הצטופפו בדומיה, בכללם נשים שעיניהן זלגו דמעות, יעקבו אחרי המכונית המלכותית שעברה ברחובות לונדון.

הצהרת המלכה
המלכה אליזאבת הצהירה על עליתה על כס המלכות בישיבה חגיגית של מועצת המלך, שנמשכה 15 דקות במסדרון של אולם כס המלכות בארמון סנט-ג'יימס. בקול ברור וחזק אמרה המלכה שהיא גמרה אומר לנהוג לפי "הדוגמה המזהירה של שרות והמסירות" של אביה, והצהירה על עצמה כ"פרוטסטאנטית נאמנה".

"לבי מלא מדי מכדי שאוכל לומר לכם היום יותר מזה, שאני אפעל תמיד כפי שעשה זאת אבי בימי מלכותו, כדי לקיים את הממשלה הקונסטיטוציונית ולקדם את אושרם של עמי, הנפוצים על פני תבל כולה" אמרה.

המלכה סיימה: "הנני מתפללת לאלוהים, שיעזור לי למלא כראוי את התפקיד הקשה שהוטל עליי בתקופה כה מוקדמת בחיי".

בישיבת המועצה השתתפו, בין השאר, ראש הממשלה מר ווינסטון צ'רצ'יל ומנהיג האופוזיציה מר קלאמנט אטלי.

הכרוז הראשי, סיר ג'ורג' באליו, קרא מעל הקלף את ההכרזה על העליה לכס המלכות.
הדומיה העמוקה, בה נשמעו ברורות רשרושי הקלף, הופסקה עם תרועת התותחים מה"טאור" של לונדון-62 יריות-ומ"הייד פארק"-42 יריות. התנועה העיר נפסקה. הגברים הורידו את הכובעים. הדגלים שהיו לאות אבל במחצית התורן, הועלו למעלה.

עם שקיעת החמה שוב הורדו הדגלים למחציתה תורן וכן יישאר עד אחרי הלווית המלך.

הלווית המלך
המלך ג'ורג' ה-6 יובא למנוחות במקום קבורתם של מלכי אנגליה בטירת ווינדזור. מיום ג' ועד יום ה' יהיה ארון המלך מונח באולם וואסטמיניסטר, הגובל עם בית הפרלמנט והציבור יעבור על פניו.

התפילות בבתי-הכנסת
בשבת נערכו בכל בתי-הכנסת היהודים באנגליה תפילות "אל מלא רחמים" לזכרו של המלך המנוח.

ישיבת הפרלמנט מחר
ביום ב'(מחר) תתקיים ישיבה מיוחדת של הפרלמנט, כדי לשלוח אגרות למלכה, לאמה ולסבתה, ואחרי-כן יפסיק הפרלמנט את עבודתו עד ל-19 בפברואר. בישיבת יום ב' יקבל הפרלמנט הודעה מאת המלכה.

הספיקר של בית-הנבחרים, מר ויליאם מוריסון, אמר לבית, שהוא יוביל את הצירים ביום ב' אחרי הצהריים, כדי להיות נוכחים בהבאת גופת המלך ג'ורג' לאולם ויאסטמינטר.
הדוכס מווינדזור הפליג ביום ה' בערב מניו-יורק על סיפון האניה "קווין מרי" לבריטניה, כדי להשתתף בהלויה. האמיר חוסיין יורש-העצר הירדני ייצג את אביו בהלויה, הודיע ראדיו רמאללה.

כיצד תיוצג ישראל

עדיין לא הוחלט כיצד תיוצג ישראל בהלויתו של מלך בריטניה-כותב סופרו המדיני של "הארץ". ציר ישראל בבריטניה, מר אילת, אשר ישתתף בהלויה נחשב כנציגו של הנשיא, והשאלה היא, אם לשגר נוסף לו גם נציג מיוחד מטעם הממשלה, דוגמת ארצות הברית, שנוסף על שגרירה בבריטניה ייצג את ממשלתה מר דין אצ'טון, מיניסטר החוץ האמריקאי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ