בימ"ש בקליפורניה: איסור נישואים חד מיניים אינו חוקתי

לפי ההחלטה, האיסור שהטילה מדינת קליפורניה על נישואים חד-מיניים מנוגד לחוקה, למרות שאושר על ידי האזרחים. הדיון בחוק השנוי במחלוקת יעבור לביהמ"ש העליון

לוגו אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי

בית משפט פדרלי לערעורים פסק היום (שלישי) כי האיסור שהטילה מדינת קליפורניה על נישואים חד-מיניים מנוגד לחוקה, למרות שאושר על ידי האזרחים, ובכך הכשיר את הקרקע לשליחת החוק השנוי במחלוקת לבית המשפט העליון של ארה"ב.

צוות של שלושה שופטים פסק ברוב של שניים מול אחד כי שופט בערכאה נמוכה יותר פירש נכון את החוקה, כשהכריז ב-2010 כי "'הצעת החוק 8' מפרה את זכויות האזרח של ההומוסקסואלים והלסביות".

עורכי הדין של תומכי "הצעת החוק 8" ושל שני הזוגות שתבעו בהצלחה לבטל את האיסור, אמרו שהם שוקלים לערער בפני הרכב שופטים גדול יותר ולאחר מכן אף בבית המשפט העליון, אם לא יקבלו את הפסיקה הנוחה להם.

הפגנה נגד הצעת חוק 8 השנויה במחלוקת, בלוס אנג'לס קליפורניה צילום: רויטרס

"למרות שהחוקה מרשה לקהילות לחוקק חוקים רבים כראױת עיניהן, היא גם דורשת שתהיה לפחות סיבה לגיטימית לאישור חוק המתייחס בצורה שונה למגזרים שונים. בהצעת החוק 8 לא היתה סיבה שיכולה היתה להצדיק את אימוץ החוק", נאמר בפסיקה.

החלטת בית המשפט תקפה רק לקליפורניה, למרות שתחום השיפוט שלו כולל תשע מדינות במערב ארה"ב. "השאלה, אם בהתאם לחוקה אסור למנוע מזוגות חד-מיניים את הזכות להתחתן, זכות שממנה נהנים זמן רב זוגות שבהם הצדדים הם משני המינים, היא שאלה חשובה ושנויה מאוד במחלוקת", קבע בית המשפט. "איננו צריכים לענות ואיננו עונים על השאלה הרחבה יותר בהקשר לתיק הזה".

אזרחי קליפורניה אישרו את "הצעת החוק 8" ברוב של 52% מהקולות בהצבעה שנערכה
בנובמבר 2008, חמישה חודשים אחרי שבית המשפט העליון של מדינת קליפורניה נתן תוקף חוקי לנישואים חד-מיניים, כשביטל שני חוקים שקבעו כי נישואים תקפים הם רק בין גבר ואשה.

לאחר ההצבעה, נכנס הסעיף על "נישואים בין גבר אחד לאשה אחת" לחוקת קליפורניה,
ובכך בוטלה החלטת בית המשפט. זה היה החוק הראשון מסוגו שמנע מזוגות חד-מיניים את הזכות להינשא אחרי שנישואים כאלה כבר אושרו.

מכון ויליאמס לאוריינטציה מינית ולחוק, צוות חשיבה מאוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס, מעריך כי 18,000 זוגות התחתנו בארבעת החודשים לפני ש"הצעת החוק 8" נכנסה לתוקף. בית המשפט העליון של קליפורניה לא ביטל את נישואיהם, אך פסק כי הצבעת האזרחים נתנה תוקף חוקי לחוק.

מאחר שסביר להניח שנישואים חד-מיניים לא יתחדשו בעתיד הקרוב בקליפורניה, הודיע ארגון למען זכויות ההומוסקסואלים מלוס אנג'לס כי הוא מתכנן להתחיל לאסוף חתימות
כדי לערוך בנובמבר הצבעה חדשה ולבקש מהאזרחים לבטל את "הצעת החוק 8".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ