מגדל פיזה עבר יישור, והתחרות מולו גברה

מבצע השיקום שעבר המגדל המפורסם סימן כמה מתחרים אירופיים אלמונים כיורשיו בתואר "המגדל הנטוי ביותר בעולם"

ג'ון טגליאבו, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ון טגליאבו, ניו יורק טיימס

מבצע השיקום המקיף שנערך לפני כעשור במגדל פיזה שבאיטליה אמנם הבטיח כי ימשיך לעמוד על תלו ולהוות מוקד משיכה לתיירים, אך שם קץ להיותו המגדל הנטוי ביותר בעולם. היישור המסיבי שעבר היה יריית הפתיחה להתמודדות על התואר, וכעת נראה כי לעומת המגדל המפורסם ניצבים כמה מתחרים אירופיים אלמונים אך בעלי סיכוי לרשת את מקומו.

לפני מספר שנים הוכרז אחד המגדלים הניצבים לצד כנסייה בכפר זורהוזן שבצפון גרמניה כמגדל הנטוי ביותר בעולם על ידי ספר השיאים של גינס. המגדל נוטה בזווית של 5.19 מעלות, בהשוואה לפיזה, הנטוי ב-3.9 מעלות. למרות קביעת גינס, בשנה שעברה פירסם המגזין הגרמני "דר שפיגל" כי שלושה מגדלים נוספים בגרמניה ראויים להתמודד על התואר.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק

מתמודד נוסף שטרם זכה להכרה נמצא בעיירה השווייצית סנט מוריץ ומתנשא לגובה 33 מטרים. מדובר במגדל מהמאה ה-12 שנקרא סנט מאוריציוס, על שם הכנסייה ששכנה לידו בעבר ונהרסה ב-1893 מחשש שתתמוטט. זווית הנטייה שלו כיום היא 5.4 מעלות והוא סגור לציבור. מלבד היותו נטוי, ניצב המגדל על קרקע הנמצאת בתזוזה, כך שאחת לכמה שנים נדרשים מנופים ליישרו.

מגדל פיזה

פייטרו בראצ'י (69) עבד במחלקת הבנייה של סנט מוריץ במשך 35 שנה, עד שפרש לגמלאות לפני ארבע שנים. בתקופת עבודתו היה אחראי לבטיחות המגדל, וכיום הוא מבקר בו אחת לחודש ובודק באמצעות המכשירים שהותקנו בו את תזוזתו. את התוצאות הוא שולח לאוניברסיטה הטכנית בציריך, בה עובדים מהנדסים על תוכנית למניעת התמוטטות המגדל. "עבורנו המגדל הוא כמו מגדל הפעמונים בשביל פיזה או מגדל סנט פייטרו בשביל הוותיקן", אמר בראצ'י.

לודוויג גוטרטלר, תושב ברלין שהגיע לביקור עסקי בסנט מוריץ, התאכסן בבקתה סמוכה למגדל אך לא שם לב לקיומו. תיירים אחרים באזור התקשו להבין כיצד ניתן להתעלם מהמראה החריג. "לא ידענו על קיומו של המגדל והבחנו בו במקרה", סיפר אלסנדרו ברזג'י, שף איטלקי שבילה בחופשה באזור, "קשה להאמין שבעבר רצו להרוס אותו מחשש שיקרוס".

המגדל בסנט מוריץ

שרה רולוף, מנהלת יחסי הציבור בארגון התיירות של סנט מוריץ, סיפרה כי העיירה טרם פנתה לחברת גינס בבקשה לקבל הכרה במגדל הנטוי ביותר בעולם. "למרות זאת", הוסיפה, "המגדל וההיסטוריה המפוארת שלו תמיד יישארו סמלים של סנט מוריץ".

בפיזה טרם התרשמו מהמתחרה השווייצי החדש שלהם. "לא שמענו על המגדל בסנט מוריץ", אמרה דניאלה פורצ'ילי, מנהלת תחום התיירות בעיריית פיזה. לדבריה, היקף התיירות באתר נמצא במגמת עלייה למרות השיפוץ המסיבי שנערך בו. "ב-2011 ביקרו במגדל יותר מ-426,000 איש, בהשוואה ל-402,000 איש ב-2010". גם בכפר הגרמני זורהוזן דיווחו על התעניינות תיירותית הולכת וגוברת במגדל שלהם, בעקבות הכנסתו לספר השיאים של גינס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ