ג'ון אליגון, ניו יורק טיימס

השורשים האפריקאיים שלה אינם מוטלים בספק: ממקום הולדתה (ממלכת סוואזילנד), ועד לשפה שעליה גדלה ושהיא עדיין דוברת לעתים (איסי-זולו) ולעורה, שצבעו צבע מוקה. ואולם, בעיני רבים בדרום אפריקה, לינדיווה מזיבוקו פשוט אינה מספיק שחורה.

השנה, באחת מישיבות הפרלמנט, כינה אותה אחד השרים "קוקוס" (חומה מבחוץ אך לבנה מבפנים). יריב פוליטי אחר תיאר אותה משרתת של יו"ר מפלגת האופוזיציה הגדולה ביותר במדינה. גולשים בטוויטר כתבו עליה עלבונות גזעניים, אמרו שהיא משמשת רק סמל וכינו אותה "נאיבית". אחד מחברי מפלגתה אף אמר כי "כאשר אתה עוצם עיניים ומקשיב לה, אתה עלול לחשוב שאדם לבן מדבר איתך".

ואכן, אמביוולנטיות גדולה אופפת את את מזיבוקו, בת 31, והיא מייצגת את האתגר האדיר העומד בפני מפלגתה, מפלגת "הברית הדמוקרטית", במאמציה להדיח מהשלטון את מפלגת "הקונגרס הלאומי האפריקאי" (ANC), השולטת בדרום אפריקה.

מזיבוקו (משמאל) בעצרת של המפלגה בקייפטאון. "כאשר אתה עוצם עיניים ומקשיב לה, אתה עלול לחשוב שאדם לבן מדבר איתך", לגלג עליה חבר מפלגה צילום: הברית הדמוקרטית

מזיבוקו נבחרה למנהיגה השחורה הראשונה של הסיעה הפרלמנטרית של הברית הדמוקרטית באוקטובר, והיא מייצגת את השאיפה לגוון את הנהגתה, להתחמק מהסטריאוטיפ שלה כמפלגת האליטה הלבנה בדרום אפריקה, ולהעניק לה תקווה שיום אחד תוכל להתחרות ב-ANC, שקיבלה 65% מקולות הבוחרים בבחירות ב-2009 (לעומת 16% בלבד שקיבלה הברית הדמוקרטית).

ואולם, מבקריה של מזיבוקו אינם מפסיקים לטעון שהחינוך שקיבלה בבית ספר פרטי יוקרתי ומבטאה הבריטי המעודן, הם סימנים לכך שהיא מנותקת מרוב השחורים בדרום אפריקה; והם טוענים כי מפלגתה דחפה אותה בכוח לתפקיד מספר 2, למרות חוסר הניסיון שלה, רק משום שהיא שחורה ותוכל למשוך קולות של בוחרים שחורים.

"היא יכולה למשוך רק סוג מסוים של שחורים. צעירים, לא את כל השחורים, רק צעירים", אמרה באליקה מבטה, יו"ר ANC. "לא נראה לי שהאנשים שהיא תמשוך הם הרוב". ואולם, מה שבעיני יריביה נראה כחולשה, נראה בעיני מפלגתה של מזיבוקו, שקיבלה כ-5% מקולות השחורים בדרום אפריקה, כפוטנציאל.

תומכי הברית הדמוקרטית בסווטו, בשנה שעברהצילום: הברית הדמוקרטית

בדרום אפריקה יש שחורים צעירים רבים שגדלו במשפחות מהמעמד הבינוני, כמו מזיבוקו, שמדברים כמוה, שנולדו אחרי האפרטהייד ויצביעו לנשיאות בפעם הראשונה בחייהם ב-2014.

הברית הדמוקרטית מקווה שהבוחרים האלה לא ירגישו קשר רגשי ל-ANC, ששיחררה את השחורים מהאפרטהייד, אלא יראו במנהיגים צעירים כמו מזיבוקו מישהו שמייצג את האינטרסים שלהם.

"הברית הדמוקרטית חייבת להיאבק בתפיסה שהיא מפלגה לבנה, ושהיא שואפת לשמור על זכויות היתר של הלבנים", אמר סג'מותופו מוטאו, חבר פרלמנט מטעם המפלגה. "הנהגתה חייבת לשקף את העובדה שהמפלגה כבר איננה כזו, ושהיא כעת מפלגתם של כל הדרום אפריקאים, שחורים ולבנים. לכן, העובדה שלינדיווה נבחרה לאחת משני ראשי המפלגה ברמה הלאומית היא בעלת חשיבות רבה".

עם זאת, אחד המבקרים הקולניים ביותר של מזיבוקו הוא מסיזולה מנקסלה, חבר פרלמנט מהברית הדמוקרטית, שכתב לפני חודשים אחדים מכתב ליו"ר המפלגה, הלן זילה, ואמר כי למזיבוקו "אין תהודה חזקה בקרב הבוחרים השחורים, ובחירתה תפגע במטרתנו למשוך שחורים".

זילה, אחת התומכות הנאמנות ביותר של מזיבוקו, אמרה שמגוחך לומר שהיא נבחרה רק משום שהיא שחורה. "אי אפשר להתייחס לאנשים כמות שהם?", שאלה זילה. "היא אינטליגנטית מאוד, מוכשרת מאוד, רהוטה מאוד. היא פוליטיקאית מעולה - ובנוסף לכל אלה, היא גם שחורה".

כלפי חוץ, מזיבוקו אינה מתרגשת מהתהיות על "עד כמה היא שחורה". היא אומרת ששמעה הערות דומות מאז ילדותה, ושהטענה כי כל השחורים חייבים להיות זהים היא דרך חשיבה של האפרטהייד. היא מספרת שלפעמים, כשהיא מתראיינת לרדיו, אנשים מתקשרים ודורשים שתדבר באיסי-זולו. "אני מסרבת. אני לא מאמינה שלהיות שחורה זה פרס שאנשים יכולים להעניק לך".

מזיבוקו נולדה בממלכת סוואזילנד הקטנה, השוכנת בין דרום אפריקה למוזמביק. אביה היה בנקאי ובעל עסק קטן ואמה היתה אחות. כשהיתה בת שש, המשפחה עברה לדרום אפריקה, שסועת האפרטהייד, כי הוריה האמינו שלמרות הגזענות, יהיו בה הזדמנויות חדשות בשבילם.

המשפחה התגוררה שש שנים באולאמזי, עיירה שכל תושביה שחורים, אך שמרה על סגנון חיים של המעמד הבינוני. מזיבוקו למדה בבית ספר יהודי, משום שהוריה לא הצליחו להכניס אותה לבית ספר קתולי.

מדי שנה ב-16 ביוני, ביום השנה להתקוממות בסווטו נגד מערכת החינוך של האפרטהייד שהתרחשה ב-1976, הגניבו אותה הוריה לבית הספר דרך שורות המפגינים שמילאו את הרחובות. לעתים נאלצו להחביא אותה בתא המטען של מכוניתם.

אחרי מות אביה, אמה העבירה ב-1992 את המשפחה לשכונה עשירה בצפון דרבן ומזיבוקו הלכה ללמוד בפנימיה אנגליקנית.

היא מספרת שלפוליטיקה לא היה אף פעם חלק גדול בחיי המשפחה. היא הצביעה בצעירותה ל-ANC "כי חשבתי שזה מה שעושים שחורים". אך הפוליטיקאית שבתוכה התעוררה אחרי שעברה לבריטניה כדי ללמוד שירה קלאסית.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

אחרי פיגועי 11 בספטמבר 2001, התקוממה על האופן שבו מוצגים מוסלמים בתקשורת, שהזכיר לה את הגזענות בדרום אפריקה. היא החלה לשנות את דעתה על תפקיד הממשלה בחייהם של האנשים. בעוד שהחיים בעיירה גרמו לה להאמין שהממשלה צריכה לקדם אנשים, היא התחילה לאמץ את הדעה שהממשלה צריכה לסייע לאנשים לעזור לעצמם.

היא נטשה את לימודי המוזיקה ועברה לעיתונאות פוליטית. בעת מחקר על הלן זילה, קיבלה הצעת עבודה בברית הדמוקרטית. ב-2009 נבחרה לדוברת המפלגה ולחברת פרלמנט מטעמה. כשהיא מדברת על התועלת שהיא מביאה למפלגה, מזיבוקו מזכירה קודם כל את גילה ורק אחר כך את צבע עורה, כי לדבריה, העובדה שהיא צעירה מאפשרת לה לתקשר עם בוחרים בצורה שונה מזו של ותיקי המפלגה המוכרים.

כאשר הגישה את מועמדותה לתפקיד בפרלמנט, השתמשה בשירותיו של יועץ תקשורת וניהלה קמפיין ציבורי. הייתה זו הפעם הראשונה שבה נוהלה מערכת בחירות פנימיות של הברית הדמוקרטית בשיטה זו.

"זו אחת הסיבות שבוחרים לחצו על נציגיהם בפרלמנט לתמוך בה", אמר איאן אוליס, חבר פרלמנט התומך במזיבוקו. "זו היתה פעם ראשונה שראינו בוחרים מטלפנים לנציגיהם ואומרים: ‘אני רוצה שתצביע בעדה'".

במסרי הטוויטר שלה, הפוליטיקה תופסת מקום משני - אחרי פרטים אינטימיים מחייה, כגון, מה היא מבשלת לארוחת הערב או כיצד היא מסתרקת. כשאחד הגולשים שאל אותה אם תעשה תסרוקת מסולסלת או תקלע את השערות שלה לצמות, מזיבוקו ענתה: "צמות, כדי שאוכל לשבת על חוף הים בקיץ. פתרונות של בחורות שחורות".

תרגום: גילה דקל

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ