אפקט הסנקציות

קריסתו של מעמד הביניים באיראן

הגברת הלחץ הבינ"ל והתרסקות המטבע מעוררות חרדה במדינה. חלק מהתושבים מאשימים את אחמדינג'אד בליבוי המשבר כדי להיטיב עם מקורביו

רוברט פ. וורת', ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים28
רוברט פ. וורת', ניו יורק טיימס

אחד הסממנים למשבר המעמיק בחברה האיראנית בא לידי ביטוי בהתקהלות יומיומית של אנשים ברחוב מנושח'רי בטהראן לצורך סחר חשאי בדולרים. התופעה הגוברת הביאה את הרשויות באיראן להכריז על ייקור שער החליפין למטבע זר ולהזרמת כוחות משטרה לרחוב במטרה למוסס את השוק השחור, אך החשש בציבור מהיחלשות המטבע המקומי מביאה להמשך הסחר הלא חוקי.

"ודאי שאני פוחד מהמשטרה" אומר מהנדס בניין בשם חמיד שניצב בין סוחרים אחרים על דרך עפר בוצית בכניסה לחממה, "אבל אני צריך את הכסף. מוצרי המזון מתייקרים כל הזמן והמשכורת שלי כבר לא מספיקה". תוך שהוא מביט בעצבנות סביבו, הוסיף כי "המרתי כמעט את כל רכושי לדולרים". כמו אזרחים רבים באיראן, אגר גם חמיד אורז ומצרכים אחרים על מנת להמירם למטבע האמריקאי.

עם זאת, המניע לבהלה הנוכחית סביב כסף זר לא מעידה עדיין על קריסה כלכלית של המדינה. יעבור עוד זמן רב בטרם תורגש ההשפעה של אמברגו הנפט האירופי, ונכון לעכשיו המזון מצוי בשפע על המדפים. אולם ברחוב גוברת חרדה שמקורה בתחושת מצור בינלאומי, ודאגה מצנע כלכלי צפוי. בתוך כך, הכריז השבוע הבית הלבן על הידוק לצורך הקפאת נכסים וצמצום הסמכויות של הבנק המרכזי.

שוק בטהראן. עדיין אין מחסור במזון אך החשש מתגברצילום: Bloomberg

לדברי אנליסטים וסוחרים, סבב הסנקציות הנוכחי פגע באופן חסר תקדים במגזר הפרטי. העברה של כספים מחוץ למדינה נעשתה כה קשה, שאפילו אנשי עסקים מבוססים נאלצים לעיתים לעלות לטיסות כשהם נושאים עמם מזוודות עמוסות דולרים.

אך רוב הנטל נופל על מעמד הביניים, החושש עתה מהתנגדות נוספת למערב והמשך דבקותו העיקשת של המשטר בתכנית הגרעין. אחד היעדים המרכזיים שהציב לפניו אובמה בשנת הבחירות הקרבה, הוא מפני שאיפתה לנשק גרעיני.

אזרחים ממעמד הביניים טוענים כי הם הנפגעים העיקריים מהסנקציות, בשעה שהמצב משרת את האוכלוסייה האמידה ואת מקורבי השלטון, או לא משפיע עליהם במיוחד. עשירים רבים איראן גרפו בשבועות האחרונים רווחים עצומים מקניית דולרים ומכירה שלהם במחיר כפול בשוק השחור. בין הטענות שהעלו גורמי אופוזיציה ואנליסטים, נרמז על החמרה מכוונת של משבר המטבע מצד אחמדינג'אד, שנועדה להעשיר את מקורבי השלטון.

היבט אחר שהעלתה הבהלה הכלכלית לפני השטח, ואולי אף העצימה, הוא המחלוקות המרות שמפלגות את האליטה הפוליטית במדינה. בשבועות האחרונים נשמעה ביקורת פומבית נדירה על המנהיג העליון של איראן, האייתוללה עלי חמינאי, מפי אנשי משמרות המהפכה. אחד המקורבים לנשיא אחמדינג'אד, אמר בצורה עקיפה שחמינאי מעורר עוינות מיותרת במערב, מה שהביא להיחלשות ערך המטבע. דברים אלו ניצבים כאות נוסף לפילוג המתמשך בין הנשיא למנהיג העליון.

למרות המצוקה, ספק אם התושבים יפנו נגד המשטר

אך למרות המחלוקות הפוליטיות, במציאות החדשה שנוצרה, גם אזרחים המתנגדים למשטר חושבים שהלחץ הכלכלי הגובר אינו הוגן, ורואים בו צעד שלא צפוי להניב תוצאות חיוביות. "ברור שהרעיון הוא לקומם אותנו על המשטר הנוכחי," אומר מורד, מלצר בן 41 בבית תה בטהרן, "אבל אנחנו לא במצב לעשות את זה". כמו רבים אחרים במעמדו, נראה כי מורד מפנה אצבע מאשימה בו זמנית הן כלפי המשטר והן כלפי המערב. "אני אב לשלושה שמשתכר כ-50 דולר ליום. החיים שלי נעשו קשים יותר בהדרגה במהלך השנה האחרונה. "העשירים לא סובלים", הוא אומר, "להם יש הגנה. למען האמת היינו שמחים להיות ביחסים טובים עם המערב. מה הטעם בקריאה כמו "מוות לארצות הברית?" אבל איזו ברירה יש לנו?"

איראנים רבים גם ספקנים לגבי העיסוק המערבי בתוכנית הגרעין. "הלחץ הכלכלי לא יביא את המשטר לעצירת תהליך ההתגרענות", אומר חיייאן ברזגאר, מנהל המכון המזרח-תיכוני ללימודים אסטרטגיים שרכש את השכלתו בארה"ב. לדעתו, "מדובר בעניין לאומני, ממנו איראן כבר לא תיסוג".

בשיחה עם איש עסקים איראני, נטען כי איראן כבר חוותה בידוד בינלאומי קשה יותר בשנות ה-80. לדבריו, תמיד היו ויהיו דרכים חדשות לעקוף את הסנקציות ולהמשיך במכירת הנפט, כך שחתך האוכלוסייה שיסבול מהסנקציות באופן הישיר ביותר הוא לא זה שיש ביכולתו להשפיע על המשטר. "נאמר שחיסלת את סוחרי הפיסטוקים בטהרן," מוסיף איש עסקים אחר, "איך זה יעצור בדיוק את העשרת הגרעין?"

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ