אסד-ליקס |

הביקור שלא היה של קלינטון וחיים סבן בדמשק

על פי התכתובת בין לשכת אסד ומרטין אינדיק ב-2009 שהגיעה ל"הארץ", אינדיק ניסה להפגיש בין נשיא סוריה לנשיא ארה"ב לשעבר - אך נכשל

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שגריר ארה"ב לשעבר מרטין אינדיק, שמשמש כיום כסגן נשיא מכון "ברוקינגס" בוושינגטון, ניסה לארגן בקיץ 2009 ביקור בדמשק עבור נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון, איש העסקים חיים סבן ובכירים אמריקאים נוספים, במהלכו היו אמורים להיפגש עם הנשיא בשאר אל-אסד.

אינדיק ניהל בין יולי ואוקטובר 2009 התכתבות ארוכה בדואר אלקטרוני עם יועצת התקשורת של הנשיא אסד, בות'יינה שעבאן, כדי לארגן את הביקור. סדרת התכתובות שהגיעה לידי "הארץ", הודלפה לאחר שקבוצת ההאקרים "אנונימוס" פרצה בתחילת השבוע לחשבונות דואר אלקטרוני של 78 מעובדי לשכתו של אסד.

התקפת ההאקרים על שרת הדואר האלקטרוני של המשרד לענייני נשיאות בסוריה התרחשה בלילה שבין יום ראשון ליום שני. כ-78 תיבות דואר של יועצים ועוזרים בלשכת אסד נפרצו, חלקן די בקלות. הסיסמא שבה השתמשו חלק מהיועצים היתה "12345". מבין היועצים שהתכתבויות הדואר האלקטרוני שלהם נחשפו היו גם גורמים בכירים כמו השר לענייני הנשיאות, מנסור עזאם, ויועצת התקשורת שעבאן.

אתמול נחשפו תכתובות נוספות, בהם מסמך ההכנה עבור הנשיא אסד לקראת הראיון שהעניק לעיתונאית ברברה וולטרס ב-7 בדצמבר 2011. מתכתובת אחרת עלה כי מארגן  אחד המשטים לרצועת עזה ביקש סיוע מלשכתו של אסד כדי לאפשר את יציאתו מנמל לטקייה.

בסוף יולי 2009, לאחר ביקור שערך בדמשק במהלכו פגש את שעבאן, כתב לה אינדיק על כוונתו לארגן ביקור של הנשיא לשעבר ביל קלינטון בדמשק. באותה תקופה ניסה הנשיא אובמה להפשיר את היחסים עם המשטר הסורי, שהיו בקיפאון עמוק בתקופת הנשיא בוש.

באותה עת שימש ביל קלינטון כשליח לא רשמי של הממשל האמריקאי למשימות מיוחדות. כך למשל, באוגוסט 2009 הוא הגיע לביקור נדיר בצפון קוריאה ונפגש עם הדיקטטור קים ז'ונג איל במטרה לשחרר שני עיתונאים אמריקאים שהיו כלואים במדינה. הבית הלבן טען כי קלינטון יצא ל"נסיעה פרטית", אולם ההערכות אז היו כי הביקור נועד להעביר מסרים גם בנוגע לתכנית הגרעין של צפון-קוריאה.

בתפקידיו השונים בממשל האמריקאי לאורך השנים היה אינדיק תומך נלהב של יחסי ארה"ב וסוריה ושל המסלול הסורי בתהליך השלום במזרת התיכון. "שמחתי לפגוש אותך בדמשק", כתב אינדיק לשעבאן. "אני שמח לראות שכתוצאה של העצות החכמות שלך היחסים בין שתי המדינות שלנו סוף סוף הולכים לקראת שיפור. כפי שאת יודעת אני משמש כעת כיועץ חיצוני של השליח ג'ורג' מיטשל".

אינדיק כתב לשעבאן כי במסגרת תפקידיו במכון המחקר הוושינגטוני "ברוקינגס" הוא אחראי על "פורום סבן" – כינוס שנתי בו משתתפים בכירים אמריקאים, אירופים, ישראלים וערבים. באותה שנה התקיימו דיוני הפורום בירושלים ואינדיק רצה לקחת כ-30 בכירים אמריקאים שהשתתפו בו לביקור בזק בדמשק ב-15 בנובמבר.

"רציתי לבדוק איתך את האפשרות להביא משלחת אמריקאית רמת-דרג לדמשק לפגישה עם הנשיא אסד לפני שאנחנו מגיעים לירושלים", כתב אינדיק לשעבאן והוסיף כי בין האנשים שישתתפו יהיו הנשיא ביל קלינטון ושורה של חברי קונגרס וסנטורים אמריקאים.

"אני בטוח שתסכימי איתי שחשיפה בלתי אמצעית לעמדותיו של הנשיא אסד, במיוחד לפני שהם שומעים את עמדותיה של ההנהגה הישראלית, תגביר את ההבנה שלהם לגבי גישתה של סוריה בסוגיות קריטיות באזור ברקע קריטי שכזה", כתב אינדיק לשעבאן.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

אחרי כמה שעות, שיגרה יועצת התקשורת של אסד דוא"ל לאינדיק ובו סיפרה כי שוחחה בעניין עם שר החוץ וואליד אל מועלם וכי שניהם חושבים שפגישה של הנשיא אסד עם חברי המשלחת תהיה "מועילה". שעבאן ככל הנראה כבר חשבה על הרווח הפוליטי שיצמח לאסד מפגישה כזו. "אני שמחה לעדכן אותך שגם הנשיא אסד מברך על הרעיון של פגישה עם הנשיא קלינטון ועם המשלחת שתלווה אותו", היא כתבה לאינדיק.

חודש לאחר מכן, ב-3 באוגוסט, חזר אינדיק לשעבאן. בניגוד להצהרתו בדוא"ל הראשון כי הנשיא קלינטון ישתתף במשלחת, הפעם הוא כבר היה מסויג יותר. "אני שמח לשמוע שנעניתם להצעתי לגבי הביקור של משלחת פורום סבן בדמשק", הוא כתב. "התגובה שלי התעכבה בגלל שהייתי צריך לבדוק האם הנשיא קלינטון יוכל להגיע לדמשק כדי לפגוש את הנשיא אסד. אני עדיין ממתין לתשובה מהצוות שלו ואודיע לך בהקדם האפשרי. שאר חברי המשלחת הבכירה יוכלו להגיע לדמשק במידה שהנשיא אסד עדיין יסכים לפגוש אותם".

אחרי יומיים השיבה שעבאן והבהירה בלקוניות כי הנשיא אסד ישמח לפגוש את קלינטון ואת המשלחת שמלווה אותו. אולם, היא רמזה כי אם קלינטון לא יגיע, ייאלצו חברי המשלחת להסתפק בפגישה עם שר החוץ וואליד מועלם ואיתה.

עברו עוד שלושה שבועות וב-30 באוגוסט כתב אינדיק שוב לשעבאן. "סוף סוף קיבלתי תשובה, ולצערי הנשיא קלינטון לא יוכל להצטרף למשלחת פורום סבן לביקור בדמשק", כתב. "הוא מאוד רצה לבוא, אך לוח הזמנים שלו אינו מאפשר זאת. הוא יוכל רק לשאת נאום בפורום סבן בירושלים ואז יהיה עליו לעזוב מיד לנאום שהוא התחייב לשאת בניו יורק".

לחצו להורדה ולקריאה של ההתכתבות המקורית

אינדיק, שכנראה הבין שהביקור בדמשק עומד לעלות על שרטון, כתב לשעבאן כי המשלחת כוללת בכירים רבים בסנאט ובבית הנבחרים, כמו הסנאטור ג'ון קרי, שמיודד עם אסד. "אני מקווה שהביקור שלנו בדמשק יהיה אפשרי", חתם אינדיק את הדוא"ל לשעבאן.

ברגע שיועציו של אסד שמעו שהנשיא קלינטון לא מגיע לביקור, ההתלהבות שלהם פחתה בצורה דרמטית. ב-13 בספטמבר כתבה שעבאן לאינדיק כי מי שיפגוש את חברי המשלחת יהיו היא עצמה ושר החוץ מועלם. שבועיים נוספים לאחר מכן, ב-1 באוקטובר, כבר הודיעה שעבאן לאינדיק כי איש מבכירי ההנהגה הסורית לא יוכל לפגוש את חברי המשלחת. התירוץ שנתנה היה לוח זמנים עמוס. "אני בטוחה שאתה מבין את המצב", היא כתבה.  

Read this article in English: U.S. official sought Clinton-Assad meeting in 2009

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ