דנמרק: נשיאה ואאוטסיידרית

נשיא צרפת סרקוזי הביע את מחאתו על כך שהמדינה שמנהיגה את האיחוד האירופי אינה חברה בגוש האירו. רה"מ הלה תורנינג-שמידט מגדירה זאת כ"ויכוח בריא"

ג'יימס קנטר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'יימס קנטר, ניו יורק טיימס

כשנשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, אמר באחרונה, באחד ממפגשי הפסגה של מדינות אירופה, כי הדנים אינם חשובים בכל הקשור לפתרון משבר החובות של האיחוד האירופי, דבריו לא היו רק התרברבות צרפתית.

סרקוזי, למעשה, הדגיש פגם הנעוץ בלב האיחוד האירופי, שבו מדינות כדנמרק, ששמרו על המטבע הלאומי שלהן, מכונות "אאוטסיידריות" ומודרות לעתים מקבלת ההחלטות, אפילו שעה שעתידו של האירו עדיין אינו ודאי.

הלה תורנינג-שמידט, ראש ממשלת דנמרק, המעיטה מערך הערותיו של סרקוזי ותיארה את המתיחות בין המדינות כ"ויכוח בריא". ואולם, העימות בין עמדת נשיא צרפת, השמרן בהשקפתו, לראש ממשלת דנמרק הסוציאל-דמוקרטית מתרחש בתקופה חשובה הן לדנמרק והן לאירופה, זאת בשעה שדנמרק מכהנת מתחילת השנה כנשיאה התורנית של האיחוד האירופי.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

המינוי החדש מעמיד את דנמרק במצב פוליטי וכלכלי מורכב למדי. תורנינג-שמידט, המנהיגה את האיחוד מעמדת ה"אאוטסיידר המתבונן פנימה", עלולה לספוג השפלות ממנהיגי מדינות גוש האירו. בנוסף, דנמרק מנסה להימנע מהצורך הכפוי לשנות את חוקתה כחלק מההסכם הפיסקלי, שהתקבל בפסגה בדצמבר בידי כל חברות האיחוד, למעט בריטניה.

דנמרק, מדינה התלויה בייצוא, נסמכת על האיחוד האירופי יותר מבריטניה הן מבחינה כלכלית והן מבחינת ההגדרה העצמית. דנמרק אף תומכת בחיזוק מוסדות אירופיים רבים שיעזרו לאיחוד להתמודד עם המעצמות הכלכליות הצומחות, בהן סין והודו. מרבית המפלגות בדנמרק, בהן שתיים משלוש חברות הקואליציה, מעוניינות להצטרף לגוש האירו. לעומת זאת, הציבור הדני אינו מעוניין לאמץ את המטבע האירופי בקרוב, וכל שינוי בנדון יחייב משאל עם.

ראש הממשלה תורנינג-שמידט בקיאה ברזי המוסדות וההליכים שבבסיס הפעילות היום-יומית של האיחוד בבריסל, שבו כיהנה כחברת הפרלמנט האירופי. בעלה הוא סטיבן קינוק, בנו של ניל קינוק, לשעבר מנהיג הלייבור בבריטניה, שהיה חבר בנציבות האירופית. גלניס קינוק, חמותה, הייתה גם היא חברה בפרלמנט האירופי. עם זאת, בשנים האחרונות, מאז כוננה אמנת ליסבון ועמה ההחלטה למנות נשיא קבוע ושר חוץ, למדינות המכהנות כנשיאות תורניות יש תפקיד מוגבל יותר.

מאמצים קודמים לארגן את המדינות שמחוץ לגוש האירו נכשלו, בעיקר מפני שמרביתן עומדות להצטרף לגוש ומעטות מהן רוצות להיראות כשותפות של בריטניה או כפועלות נגד גרמניה וצרפת.

"לעתים דנים גם על כלבים וילדים", אומרת מרגרט וסטגר, שרת הכלכלה הדנית, שהמעיטה מערך המפגשים של השרים שמחוץ לגוש האירו. לעומת זאת, היא הדגישה את הצורך למנוע פלגנות והיווצרות גושים שונים באיחוד ולהבטיח פעילות שוטפת של האיחוד האירופי, גם בשעה שהוא נאבק במשבר החובות. "יש מכנה משותף רחב מעבר לכלכלה וענייני כספים בין המדינות החברות בגוש האירו למדינות שאינן חברות בו", אמרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ