נטשה מוזגוביה
כתבת הארץ בארה"ב

חבר הקונגרס הווארד ברמן, דמוקרט מקליפורניה, העלה היום (חמישי) הצעת חוק שתאפשר לישראלים לקבל את אשרת המשקיע E2. עד כה, הישראלים יכלו להוציא אשרה עסקית אחת -   "אשרת סחר" (E1) המיועדת לעובדים בחברה ישראלית המעורבת בסחר בהיקף נרחב עם ארה"ב - או חברה אמריקאית המשתפת פעולה עם חברה ישראלית.

שני סוגי האשרות ניתנים לתקופה של שנתיים, אך אשרת E2 היא "אשרת משקיע" שישראלי שפותח עסק בארה"ב או משקיע כספים בעסק בארה"ב, יכול לשהות בזכותה בסמוך להשקעתו ולחדש את אשרת השהייה. משמעות הדבר היא כי מרגע החלת החוק, השקעה קטנה יחסית של כמה עשרות אלפי דולרים תספיק לקבלת האשרה, בניגוד למצב היום בו נדרשים לכך סכומי כסף גדולים.

חבר הקונגרס ברמן כינה את ישראל "אחת מבעלות הברית הקרובות שלנו בעולם ומשקיעה משמעותית בכלכלה האמריקאית". לדבריו, האשרה החדשה תמשוך משקיעים חדשים לארה"ב, ותסייע ליצור מקומות עבודה במדינה. בהצעת החוק תמכו גם רפובליקאים בכירים בבית הנבחרים - יו"ר ועדת החוץ אילאנה רוס לטינן ויו"ר ועדת המשפטים ליימר סמית', כך שהחוק צפוי לעבור בקלות. הצעת חוק מקבילה כבר הוצגה בסנאט במאי של שנה שעברה.

לשאלה המתבקשת: מהו הסכום שיאפשר לישראלי להגיש בקשה לאשרה מהסוג החדש, אין תשובה חד משמעית. משרד החוץ האמריקאי טוען כי גם השקעה בעסק קטן ובינוני מתקבלת כעמידה בתנאי - כל עוד מדובר בסכום מספיק באמת להריץ את העסק. לפי הערכות משפטנים אמריקאים סכום הסף שיאפשר את קבלת האשרה עומד על כ-50 אלף דולר.

ביקורת דרכונים בשדה התעופה באטלנטהצילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ