הקרב על הגלולות בארה"ב גולש למלחמת דת

ממשל אובמה רצה לחייב מעסיקים לספק לנשים אמצעי מניעה חינם, והרתיח את השמרנים. גינגריץ': "זאת המתקפה המזעזעת ביותר על חופש הדת בתולדות ארה"ב"

נטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה

רחם האשה אף פעם אינו עניין פרטי לחלוטין, אבל בשבועות האחרונים, בהם מתלהט המרוץ לבית הלבן, הוא נהפך לעניין פוליטי מאוד. ממשל אובמה הודיע באחרונה, כי החל מהקיץ, רוב תוכניות הביטוח הרפואי יחויבו לספק למבוטחות אמצעי מניעה ללא תשלום. החלטה זו הייתה אמורה לחייב גם ארגונים ומוסדות דתיים (בתי חולים, בתי ספר ואוניברסיטאות) לחלק לעובדות גלולות למניעת הריון או אמצעי מניעה אחרים, אולם המהומה הרבה שהתעוררה, דחפה את הנשיא להודיע היום (שישי)  על פשרה לפיה המעסיקים הדתיים לא יחויבו לספק בעצמם את אמצעי המניעה, והאחריות לכך תוטל על חברות הביטוח.

הסוגיה עוררה בימים האחרונים סערה פוליטית בוושינגטון: הרפובליקאים טוענים שמדובר בעוד ניסיון של הממשלה הפדרלית לשלוט בחיים הפרטיים של האזרחים, ומאשימים את הממשל במלחמה על הדת. הדמוקרטים טוענים שהרפובליקאים מנסים לגזול מנשים זכויות בסיסיות בשם ערכים נוצריים.

לאחר ירידה קלה בשיעור האבטלה בארה"ב, התפנו הפוליטיקאים הרפובליקאים לעסוק במתקפת נגד ליוזמת הממשל. העיסוק בסוגיה לא יגייס את קולות המצביעים הבלתי-תלויים, אך בהחלט יעזור להלהיט את הרוחות בקרב השמרנים החברתיים. התנאי ייכנס לתוקף באוגוסט, אך הממשל העניק למוסדות הדתיים שנה להתארגן ליישומו.

יו"ר בית הנבחרים, ג'ון ביינר (מימין) עם הנשיא ברק אובמה. "זו התקפה של הממשל הפדרלי", אמר ביינרצילום: אי-פי

  סקרים שנערכו בארה"ב מצביעים על כך שאפילו קתולים מאמינים שתוכניות הבריאות צריכות לכלול אפשרות של מתן אמצעי מניעה, גם בארגונים דתיים. אך בישופים קתולים גינו את ההחלטה, שמוגדרת על-ידם כטשטוש ההפרדה בין הדת למדינה. כעת, הרפובליקאים, מנצלים את העניין כדי להגביר את הביקורת על אובמה.

  יו"ר בית הנבחרים, ג'ון ביינר, נשבע לחסום את הדרישה וקרא ליוזמה "התקפת הממשל הפדרלי על חופש הדת במדינה שלנו". המועמד השמרן ריק סנטורום האשים את אובמה בניסיון "לכפות ערכים חילוניים על תושבי המדינה", ואילו ניוט גינגריץ' הרחיק לכת והגדיר את החקיקה "המתקפה המזעזעת ביותר על חופש הדת בתולדות ארה"ב". הקמפיין של המועמד לנשיאות מיט רומני הודיע כי אובמה "מאלץ מוסדות דת להפר את עקרונות האמונה שלהם". הדמוקרטים מיהרו להזכיר לרומני שבתקופה שהיה מושל מסצ'וסטס נכנס לתוקף חוק שדרש מבתי החולים, כולל בתי חולים קתוליים, לספק את גלולות "היום שאחרי" לקורבנות אונס. רומני אמר שהוא הטיל וטו על הצעת החוק, אך בית הנבחרים בעל הרוב הדמוקרטי במדינה נטרל את הווטו.

  הדמוקרטים נראים מזועזעים מעצם הרעיון שמישהו ירצה להגביל את נגישות הנשים לאמצעי המניעה. "זה מדהים שבשנת 2012 מתעוררת מחלוקת. הטבה בסיסית לא צריכה להיות תלויה בשאלה מי הבוס שלך", אמרה חברת הקונגרס הדמוקרטית מאילינוי ג'ן שקובסקי. חברת הקונגרס ניטה לאווי קראה לעמיתיה הרפובליקאים "להפסיק לשחק פוטבול עם בריאות הנשים".

  הקמפיינים של כמה פוליטיקאים דמוקרטים המתמודדים בבחירות 2012 כבר מנסים לגייס כסף באמצעות הודעות שלפיהן, "בימין פתחו במתקפה על זכויות הנשים, בריאות הנשים והביטחון הכלכלי של נשים, ועלינו להשיב מתקפה בכל יום". ארגונים רפובליקאים פתחו במסע גיוס תרומות משלהם: "להגן על החירות".

  אך גם בבית הלבן יש חילוקי דעות. לפי דיווחים בתקשורת, סגן הנשיא ג'ו ביידן הזהיר את אובמה מפני ההשלכות הפוליטיות השליליות של החקיקה. דובר הבית הלבן, ג'יי קרני, מסר כי הנשיא אובמה מבקש לאזן בין הצורך לספק לנשים כיסוי רפואי מלא, לבין מציאת מענה לדאגות של ארגוני הדת - בשונה משרת הבריאות, קתלין סבליוס, שדוחפת ליישום ההחלטה במלואה.

  ממילא, טוענים תומכי ההחלטה, המודל הזה כבר מיושם ב-28 מתוך 50 מדינות, ויש גם פשרות שמאפשרות לנשים המבוטחות לרכוש אמצעי מניעה ישירות מהחברה המספקת את שירותי ביטוח הבריאות במחיר מסובסד. לפי נתוני המרכז לבקרה ומניעת המחלות, 99% מהנשים האמריקאיות משתמשות באמצעי מניעה בשלב כלשהו, אם הן פעילות מינית. 98% מהנשים הקתוליות משתמשות באמצעי מניעה. ללא סבסוד, העלויות יכולות להגיע למאות דולרים בשנה.

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ