השופט שפעל נגד רודנים הורשע בשחיתות והורחק משיפוט ל-11 שנים

אי-פי, מדריד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי, מדריד

השופט הספדדי בלטסאר גרסון, שהתפרסם ברדיפתו אחר מנהיגים שפגעו בזכויות אדם, הורשע אתמול בחריגה מסמכויותיו בחקירת שחיתות בספרד, והוא הושעה משיפוט ל-11 שנים. בכך הושלמה נפילתו של אחד האישים הבולטים בספרד.

הרכב של שבעה שופטים מבית המשפט העליון הרשיע את גרסון פה אחד. גרסון הוא בן 56, כך שלמעשה, ההרשעה שמה קץ לקריירת השיפוט שלו בספרד. בית המשפט קבע כי גרסון פעל באופן שרירותי כשהורה לצותת לשיחות, שנערכו בבתי סוהר בין עצורים לבין פרקליטיהם, וכי פעולות כאלה "נהוגות כיום רק במשטרים טוטליטריים".

למרבה האירוניה, גרסון התפרסם בשנת 1988 ברדיפתו אחר שליט טוטליטרי, הרודן הצ'יליאני לשעבר אוגוסטו פינושה, ובניסיונותיו להעמידו למשפט במדריד באשמת ביצוע פשעים נגד האנושות.

כמה מתומכי גרסון, שהפגינו אתמול בכיכר פוארטה דל סול במדריד, טענו כי מדובר ברדיפה פוליטית ובקונספירציה להפיל את אחד מחוקרי זכויות האדם הגדולים בעולם. לפי תחילת משפטו אמר גרסון: "אני מקווה שהצדק ינצח, אך נראה שהדעה הקדומה שולטת ושבית המשפט יפסוק שאני אשם".

גרסון פעל על פי עקרון סמכות השיפוט האוניברסלית - הרעיון שפשעים מסוימים מזוויעים כל כך, שאפשר להעמיד למשפט את מבצעיהם בכל מקום בעולם. הוא ועמיתיו בבית המשפט דגלו בדוקטרינה הזו וניסו ליישם אותה גם במקומות מרוחקים כמו רואנדה וטיבט.

גרסון נהנה ממעמד של "כוכב רוק" בקרב ארגונים למען זכויות האדם, אך קנה לעצמו גם אויבים רבים מבית, בעיקר בקרב עמיתיו במערכת המשפט שלא ראו את פרסומו בעין יפה. הוא עדיין ממתין לפסק דין במשפט נפרד על אותו סעיף אישום - חריגה ביודעין מסמכויות השיפוט שלו - על פתיחת חקירה ב-2008 במעשי הזוועה שבוצעו במלחמת האזרחים הספרדית (1936-1939) ואחריה, למרות החנינה שהוכרזה בשנת 1977 על הפשעים האלה. החוק אושר שנתיים אחרי מותו של גנרליסימו פרנקו, ששלט בספרד אחרי שניצח במלחמה, שעה שספרד התקדמה לדמוקרטיה ולשיקום.

המשפט על מעשי הזוועה הסתיים שלשום, אך פסק הדין צפוי רק בעוד כמה שבועות. גרסון הושעה מתפקידו בבית המשפט הלאומי ב-2010, כשהוגש נגדו כתב האישום על חקירת מלחמת האזרחים.

ההרשעה של אתמול מתייחסת להחלטת גרסון מ-2009, להורות לצותת לשיחות שנערכו בבתי סוהר בין עצירים לבין עורכי דינם. העצירים מואשמים במתן שוחד לפוליטיקאים מ"המפלגה העממית" השמרנית השולטת כיום בספרד, כדי להשיג חוזים ממשלתיים באזורי ולנסיה ומדריד. ציתותים כאלה מותרים במשפטים הנוגעים לטרור, אך החוק הספרדי מעורפל יותר בנוגע לעניינים אחרים.

גרסון טען בבית המשפט כי הורה לבצע את האזנות הסתר משום שחשב שעורכי הדין קיבלו הוראות מהעצירים להלבין כספים. אולם, בית המשפט העליון פסק אתמול כי לגרסון לא היתה סיבה ממשית לחשוד בעורכי הדין, ולכן הוראותיו לצותת להם לא היו מוצדקות והפרו את זכויות העצירים למשפט הוגן.

השופטים כתבו כי גרסון פעל "בצורה שכיום נהוגה רק במשטרים טוטליטריים, שבהם כל האמצעים כשרים להשגת מידע שמעניין, או מעניין לכאורה, את המדינה". לגרסון מצפות בעיות משפטיות נוספות. הוא נחקר ועלול לעמוד למשפט על קשריו עם בנק ספרדי גדול, שמימן סמינרים לזכויות האדם עליהם פיקח כששהה בניו יורק בשנת שבתון בשנים 2005 ו-2006.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ