שר החוץ הטורקי: תקיפה באיראן תהיה אסון

לדברי אהמט דבוטלו, המבקר בוושינגטון, הווטו האמריקאי בנושא ההתנחלויות הוא טעות: "זכותם של הפלסטינים להתנגד לכיבוש"

נטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה

"תקיפה צבאית נגד איראן לא צריכה להיות אופציה, זה לא הגיוני ולא יישים, פעולה כזו תהיה אסון", כך אמר היום (שישי) שר החוץ הטורקי אהמט דבוטולו, השוהה בוושינגטון בביקור רשמי. הוא הדגיש אמנם שטורקיה לא רוצה לראות נשק גרעיני לא במזרח התיכון ולא בעולם בכלל, אך "בנקודת מפנה זו באזור, אנחנו לא רוצים שוב עליית מתח. לעולם לא נתמוך במבצע צבאי".

דבוטולו, שהתארח במכון ללימודים אסטרטגיים ובינלאומיים, אמר גם שהשינויים שחלים במזרח התיכון "מספקים תקווה חדשה" לתהליך השלום הישראלי-פלסטיני. "חייבת להיות יוזמה חדשה. חייבת להיות אחדות פלסטינית. אנו עובדים מאוד קשה עם מצרים כדי שתהיה סמכות אחת בגדה המערבית ובעזה. בלי סמכות אחת, גם אם צד אחד יגיע להסכם, יהיה קשה ליישם אותו".

לדברי השר הטורקי, בפגישותיו עם ראש הלשכה המדינית של החמאס, חאלד משעל, הוא התרשם ש"הארגון אימץ התנגדות בדרכי שלום. אבל זו זכותם להתנגד, להגן על עצמם - אך בדרכי שלום, עד שהשלום יהיה בר השגה. כעת אנו מצפים לחדשות טובות מהצד הישראלי, אך לצערי עד כה ישראל לא שיגרה מסרים חיוביים לא לאזור, ולא לממשל האמריקאי. בניית ההתנחלויות ממשיכה, ועמה התבטאויות פרובוקטיביות".

אהמט דבוטולו במכון ללימודים אסרטגיים, היוםצילום: נטשה מוזגוביה

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות אל הפייסבוק שלכם

דבוטולו אמר שזו היתה טעות מצד רוסיה להטיל וטו על החלטת מועצת הביטחון של האו"ם לגבי סוריה - אך זו גם היתה טעות מצד ארה"ב להטיל וטו על החלטת מועצת הביטחון לגבי ההתנחלויות. "הפוליטיקה הזאת לא תחזיק מעמד", הוא אמר. "שתי המדינות זה קונצנזוס בעולם כולו, עם בירה פלסטינית במזרח ירושלים".

השר דיבר ארוכות על מדיניות החוץ החדשה של טורקיה, שתומכת בשאיפות העמים במדינות ערב התובעים את זכויותיהם - וחותרת לשלום עם כל השכנים. "חייבים למצוא את האיזון בין הדמוקרטיה לבין הביטחון", הוא אמר. "במשך שנים, במדינות ערב טיפחו פחדים, שיבואו קומוניסטים, האסלאם הקיצוני. אנחנו רוצים ביטחון מרבי עם דמוקרטיה מרבית. הוכחנו בתשע השנים האחרונות שניתן לשפר את יחסי החוץ של טורקיה. פתחנו 30 שגרירויות חדשות, 22 מהן באפריקה. התפישה שלנו השתנתה. יש לנו בעיות אולי עם הממשלה הסורית, אך אין לנו בעיה עם העם הסורי, ואני בטוח שיהיו לנו יחסים נהדרים עם ממשלה שתיבחר על-ידי העם הסורי. אנחנו רוצים להיות מרכז היציבות באזור, שגם מספק חזון".

דבוטולו אמר שטורקיה החליטה לתמוך במחאות במדינות ערב ו"לקחה סיכון כשהיו מדינות ערב שתמכו בנשיא סאלח ובמובארק. היום, יש באזור שני כוחות: אלה שמנסים לשמור על מבנים מימי המלחמה הקרה, ואלה שמנסים להבין מה אומר העם ולפעול בהתאם". במקרה של סוריה, ברמת העיקרון, אמר דבוטולו, טורקיה מתנגדת להתערבות זרה, אך "גם אי אפשר לצפות מאתנו לשבת בשקט כשרודן מדכא את בני עמו"."ציפינו שאסאד יהיה גורבצ'וב, אך הוא העדיף להיות מילושביץ'".

עוד אמר דבוטולו שלמרות החששות בוושינגטון שההרכב החדש של הפרלמנט במצרים יפגע בביטחון ישראל, יש לעמוד לצדו, ו"החשש היחיד שצריך להנחות אותנו הוא - האם הוא באמת מבטא את רצון העם המצרי", אמר.

Read this article in english: Turkey FM: Israeli military strike on Iran would be a disaster

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ