אחמדינג'אד: בקרוב נכריז על הישגים גרעיניים חשובים

נשיא איראן נאם ביום השנה ה-33 למהפכה האיסלאמית. הוא שב על עמדתו כי "איראן לא תיסוג ולו בס"מ אחד מעקרונותיה"; הנייה ישב לצדו במהלך המצעד

לוגו ד-פ-א
ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ד-פ-א
ד-פ-א

נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, אמר היום (שבת) כי בקרוב תכריז מדינתו על הישגים "חשובים מאוד" בנושא פרויקט הגרעין. "בימים הקרובים העולם יהיה עד להכרזת איראן על הישגים גרעיניים חשובים וגדולים מאוד", אמר אחמדינג'אד בנאום שנשא בטלוויזיה. לדבריו, מדובר בין השאר "בפתיחתם והפעלתם של פרויקטים גרעיניים חדשים".

נשיא איראן הוסיף כי "העולם צריך לדעת שלמרות כל הלחצים, איראן לא תיסוג ולו בסנטימטר אחד מעקרונותיה וזכויותיה להחזיק בגרעין. כל המדינות הפעילו עלינו לחץ כדי שלא נשיג ידע גרעיני, אך הלחצים הללו נכשלו. לא רק שיש לנו את הידע הגרעיני, אנחנו גם יכולים לספק את כל צרכינו בזכות המומחים המקומיים שלנו", אמר.

היום מציינת איראן 33 שנים למהפכה האסלאמית. הטלוויזיה במדינה משדרת תמונות של עשרות אלפי צועדים תומכי המשטר, המציינים את יום השנה ברחבי המדינה. הצועדים הרבים נראים כשהם מניפים את דגלי איראן, תמונות של המנהיג הרוחני עלי חמינאי וצועקים "מוות לישראל" ו-"מוות לאמריקה"

  בין שאר החגיגות והמיצגים הוצב דגם בגודל אמיתי של המל"ט האמריקאי מסוג RQ-170 שנפל לידי האיראנים מוצג בכיכר המרכזית בטהארן. סוכנות הידיעות האיראנית איסנא דיווחה כי אחמדינג'ד אמר לכתבים שסיקרו את מצעד כי "באופן ודאי, איראן תעשה היסטוריה ותשנה את העולם".

  איסמעיל הנייה, ראש ממשלת החמאס בעזה המבקר באיראן, נראה על הבמה עם אחמדינג'אד. הנייה אמר אמש כי החמאס לעולם לא יכיר במדינה ישראלית. "המערב מעוניין שנפסיק את ההתקוממות ונכיר בישראל, אבל אני מכריז שזה לעולם לא יקרה". לדבריו, "המסר שלנו ושל כל אלו שאיבדו את דמם באדמות הפלסטיניות, הוא שכל האדמות הכבושות בסופו של דבר ישוחררו מהכיבוש הישראלי". הנייה הודה לאיראנים על תמיכתם בפלסטינים. הוא צפוי להפגש בהמשך ביקורו עם אחמדינג'אד ועם האייתולה עלי חמינאי.

  מצעדי הענק באיראן מתקיימים על רקע החרפת ההתבטאויות והסנקציות של מעצמות המערב בנוגע לפרויקט הגרעין, ובצל הדיווחים על פגיעה קשה בכלכלת המדינה. ביום שני, חתם נשיא ארה"ב, ברק אובמה על צו נשיאותי המזרז את יישום הסנקציות נגד איראן הכלולות בחוק תקציב הביטחון, עליו חתם בסוף שנה שעברה. שורת הסנקציות, כולל אלה נגד הבנק המרכזי של איראן, היו אמורות להיכנס לתוקף תוך מספר חודשים במסגרת החוק המקורי - מחשש שהפעלתן הפתאומית תביא לזינוק במחירי הנפט – אך בהתאם לצו, הן ייכנסו לתוקף באופן מיידי.

  פעולתו האחרונה של נשיא ארה"ב מהווה צעד נוסף בניסיון הבינלאומי להפעיל לחץ על איראן כדי שזו תוותר על תוכניתה הגרעינית. הצעד בולט בעיקר על רקע הדיון הציבורי הגובר בארה"ב לגבי האפשרות שישראל תבצע תקיפה באיראן גם ללא תיאום עם ארה"ב בתוך חודשים ספורים.


  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ