אחמדינג'אד: בימים הקרובים נכריז על הישגים חשובים בתחום הגרעין ונשיק פרויקטים חדשים

הנשיא האיראני אירח את ראש ממשלת חמאס בעזה הנייה, באירוע לציון 33 שנים למהפכה באיסלאמית

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, אמר אתמול כי בימים הקרובים העולם יהיה עד להודעה של איראן על "הישגים מאוד חשובים ומאוד מרכזיים" בתחום הגרעין. אחמדינג'אד, שנאם בפני קהל של עשרות אלפי בני אדם בכיכר אזאדי (החירות) במרכז טהראן באירוע לציון יום השנה ה-33 למהפכה האיסלאמית, אמר כי מדובר בין השאר "בפתיחתם והפעלתם של פרויקטים גרעיניים חדשים".

נשיא איראן הוסיף כי "העולם צריך לדעת שעל אף כל הלחצים, איראן לא תיסוג ולו בסנטימטר אחד מעקרונותיה וזכויותיה להחזיק בגרעין. כל המדינות הפעילו עלינו לחץ כדי שלא נשיג ידע גרעיני, אך הלחצים הללו נכשלו. לא רק שיש לנו את הידע הגרעיני, אנחנו גם יכולים לספק את כל צרכינו בזכות המומחים המקומיים שלנו", אמר אחמדינג'אד.

הטלוויזיה האיראנית שידרה אתמול תמונות של עשרות אלפי צועדים תומכי המשטר, שציינו את יום השנה למהפכה האיסלאמית ברחבי המדינה. הצועדים הרבים נראו כשהם מניפים דגלי איראן, תמונות של המנהיג הרוחני עלי חמינאי וצועקים "מוות לישראל" ו"מוות לאמריקה". בין המיצגים בכיכר המרכזית בטהראן, ניתן היה לראות גם דגם בגודל אמיתי של המל"ט האמריקאי מסוג 170-RQ שנפל לידי האיראנים בדצמבר האחרון. סוכנות הידיעות האיראנית איסנא דיווחה כי אחמדינג'ד אמר לכתבים שסיקרו את מצעד כי "באופן ודאי, איראן תעשה היסטוריה ותשנה את העולם".

ראש ממשלת חמאס בעזה, איסמעיל הנייה (מימין) עם נשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד, אתמול בטהראן צילום: אי–פי

אורח הכבוד על הבמה לצדו של נשיא איראן היה ראש ממשלת החמאס בעזה, איסמעיל הנייה, המבקר בטהראן. הנייה אמר כי ארגון חמאס לעולם לא יכיר במדינה ישראלית. "המערב מעוניין שנפסיק את ההתקוממות ונכיר בישראל, אבל אני מכריז שזה לעולם לא יקרה". לדבריו, "המסר שלנו ושל כל אלו שאיבדו את דמם באדמות הפלסטיניות, הוא שכל האדמות הכבושות ישוחררו בסופו של דבר מהכיבוש הישראלי". בסוף דבריו הודה הנייה לאיראנים על תמיכתם בעם הפלסטיני.

דבריו של הנייה באים על רקע המשבר הגדול בחמאס בין הנהגת עזה לבין ההנהגה בחו"ל וראש הלשכה המדינית של הארגון, חאלד משעל. על רקע התקרבותו של משעל לקטאר, ירדן ומצרים, ביקורו של הנייה מתפרש כקריאת תיגר על משעל גם לנוכח נטישת הנהגת חמאס את דמשק. הנייה, כמו גם מחמוד א-זהאר, הודיעו על התנגדותם להסכמי הפיוס שאליהם הגיע משעל עם יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו-מאזן). נראה כי הנייה, א-זהאר ואחרים מתכוונים לסכל את הסכם הפיוס, בסיוע איראני.

אתמול אמר א-זהאר כי כי הסכמת משעל שעבאס יהיה ראש ממשלת המעבר נעשתה ללא התייעצות עם ראשי חמאס בעזה או בחו"ל. לפי ההסכם שנחתם בקטאר ומכונה "הסכם דוחא", אבו-מאזן יעמוד בראש ממשלת אחדות שתוקם לפני הבחירות הכלליות. א-זהאר הוסיף כי העברת סמכויות לידי עבאס היא צעד שגוי ופסול, שאינו מקובל במישור האסטרטגי. לדבריו, בימים הקרובים ייערכו התייעצויות בקרב מנהיגי הארגון בחו"ל ובשטחים כדי לקבוע את עמדתו הרשמית של הארגון בנוגע להסכם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ