אובמה חוזר בו: מוסדות דת לא יחויבו לספק אמצעי מניעה חינם

נטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה

נשיא ארה"ב ברק אובמה, המתמודד עם סערה פוליטית שמאיימת לפגוע ביציבות ממשלו, חשף שלשום תיקון ביוזמה הקשורה לחלוקת אמצעי מניעה. ההצעה מהווה לדבריו פשרה שתגונן על חופש הדת ותבטיח שלנשים תהיה גישה חופשית לאמצעי מניעה.

אחרי שבועות של מחלוקת, הודיע אובמה כי הוא חוזר בו מתמיכתו בדרישה ממוסדות דת לספק לעובדיהם אמצעי מניעה גם אם הדבר מנוגד לאמונתם הדתית. במקום זאת, עובדים במוסדות אלה יוכלו לקבל אמצעי מניעה חינם ישירות מחברות ביטוח הבריאות שלהם.

יוזמתו של אובמה העסיקה מאוד את התקשורת ואיימה לפגוע בסיכוייו של הנשיא לזכות שוב בנשיאות, בדיוק בזמן שבו קיבל חדשות על שיפור במצב הכלכלי. המציאות הפוליטית הכריחה את הבית הלבן למצוא פתרון לסוגיה מורכבת, ולעשות זאת במהירות.

אף על פי שהממשל נתן לעצמו במקור ארכה של יותר משנה לגבש את הפרטים של היוזמה החדשה - כיסוי אמצעי מניעה חינם לעובדים דתיים - הודה אובמה כי המצב הפך לבלתי נשלט ודרש פתרון מידי. "חופש הדת יזכה להגנה, והחוק הדורש להעניק אמצעי מניעה לא יציב אפליה לנשים", אמר אובמה בחדר העדכונים של הבית הלבן. "אני מבין שכמה אנשים בוושינגטון רוצים להפיק רווח פוליטי מהעניין, אבל זה לא יקרה. זאת סוגיה בה אנשים עם רצון טוב משני המחנות התמודדו עם שאלות מורכבות במיוחד".

שעות ספורות אחרי הודעתו של הנשיא על הפשרה, הודיעו הבישופים הקתוליים בארה"ב שיש להם שתי התנגדויות להחלטה. המדיניות החדשה, כתבו, כוללת "אישור לאומי לכיסוי של אמצעי מניעה, כולל אלה שיכולים להחשב לגורמי הפלה. "זה נראה שחברות ביטוח הבריאות הדתיות אינן פטורות מההנחיה הזאת", כתבו. יו"ר בית הנבחרים מהמפלגה הרפובליקנית, ג'ון ביינר, התייחס לכך גם הוא. לדבריו, "ראשי הכנסייה הקתולית עדיין לא משוכנעים שיוזמתו החדשה של הנשיא לא מסכנת את חופש הדת. על הנשיא לקבל את הצעת הבישופים למצוא פתרון שיכבד את הזכויות החוקתיות של כל האמריקאים".

תגובות