ארה"ב: נאט"ו לא תוכל לפעול בסוריה כמו בלוב

שגרירת ארה"ב באו"ם אמרה כי לוב ביקשה התערבות בינלאומית, היו מדינות ערביות שהיו מוכנות לקחת חלק ונאט"ו היתה מוכנה, המצב בסוריה שונה

אבי יששכרוף ונטשה מוזגוביה (ארה"ב)
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף ונטשה מוזגוביה (ארה"ב)

שגרירת ארה"ב באו"ם, סוזן רייס, התייחסה בסוף השבוע לאפשרות של התערבות צבאית בינלאומית בסוריה, ואמרה כי לא ניתן יהיה לשחזר את הנסיבות שהביאו להתקפת נאט"ו בלוב. בראיון לתוכנית טלוויזיה אמרה רייס כי "האופוזיציה בלוב ביקשה התערבות בינלאומית. הליגה הערבית באה אל מועצת הביטחון עם בקשה רשמית לכך. היו מדינות ערביות שהיו מוכנות לקחת חלק ונאט"ו היתה מוכנה, המצב בסוריה שונה מאוד".

השורה התחתונה בראיון היתה שלארצות הברית אין אפשרויות רבות לפעול כדי למנוע את הטבח שמבצע בעמו נשיא סוריה, בשאר אל-אסד.

בסוף השבוע נהרגו ברחבי סוריה עשרות בני אדם בשלל תקריות אלימות, שכללו קרבות בין מתנגדי המשטר לכוחות הביטחון הסוריים, פיצוצים במפקדות של כוחות הביטחון בעיר חאלב וכן בהפגנות נגד המשטר. זאת במקביל לניסיון של סעודיה להעביר בעצרת הכללית של האו"ם הצעת החלטה התומכת ביוזמה של הליגה הערבית, הקוראת לאסד לוותר על שלטונו.

זירת הפיגוע מחוץ לבסיס משטרה בחאלב, שלשוםצילום: אי–פי

ביום שישי נהרגו כ-50 בני אדם ברחבי סוריה, בעיקר בחומס, שם ממשיך הצבא לנהל מבצע צבאי הכולל הפגזות של שכונות מאוכלסות. אתמול נהרגו בעיר עוד עשרות בני אדם.

המשטר הסורי הודיע כי חמושים חיסלו אתמול בדמשק קצין בכיר בדרגת תת-אלוף, עיסא אל-חולי. הקצין, שכיהן כמפקד בית החולים הצבאי בעיר, חוסל מחוץ לביתו. מדובר בחיסול של איש הצבא הבכיר ביותר שנפגע עד כה מאש מתנגדי משטרו של אסד בבירת סוריה.

ביום שישי נהרגו 28 בני אדם בשני פיצוצים גדולים בחאלב, העיר השנייה בגודלה במדינה. על פי דיווחי המשטר הסורי, שני מחבלים מתאבדים פוצצו מכוניות ממולכדות ליד בסיסי כוחות הביטחון בעיר, וגרמו גם לכ-235 פצועים. המשטר האשים את האופוזיציה בפיצוצים, שמצדה הכחישה כל קשר לאירוע, בעוד שגורמי מודיעין אמריקאיים טוענים כי אנשי ארגון אל-קאעדה הם שעומדים מאחורי הפיצוצים.

אתמול סיפר מנכ"ל שר הפנים העיראקי כי בידי עיראק מידע מודיעיני על כך שאנשי אל-קאעדה יצאו באחרונה מעיראק לסוריה והבריחו עמם נשק רב, שאותו העבירו לידי מתנגדי במשטר. משרד המדינה האמריקאי פרסם אתמול תמונות לווין מסוריה, בהן נראים טנקים של הצבא הסורי יורים פגזים לתוך העיר חומס וערים נוספות.

המהומות בסוריה זלגו בסוף השבוע לראשונה גם ללבנון השכנה. ביום שישי פרצו חילופי אש כבדים בטריפולי שבצפון המדינה, בין מתנגדיו של הנשיא הסורי אסד לבין כוחות התומכים בו. הקרבות פרצו בתום תפילות יום השישי במסגדים בשתי שכונות, באב אל-תבאנה ובעל מוחסן, לאחר שבעיר נערכו הפגנות בגנות בשאר אל-אסד. שבעה בני אדם, ובהם שלושה חיילים, נפצעו בעימותים.

בינתיים פועלת סעודיה להעברת החלטה בעצרת הכללית של האו"ם, לאחר הווטו שהטילו רוסיה וסין על הצעת החלטה דומה במועצת הביטחון. ההצעה הסעודית מבקשת לתמוך ביוזמת השלום בסוריה של הליגה הערבית, שקוראת לאסד לעזוב את תפקידו ולהעביר את סמכויותיו לסגנו. בעצרת הכללית אין אפשרות להטלת וטו מצד אחת מהמעצמות, אך מצד שני אין לעצרת יכולת להטיל סנקציות.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ