גרמניה: הסיכוי להצלחת תקיפה צבאית באיראן נמוך, והנזק מכך יהיה גדול

שר ההגנה הגרמני טען כי הפרסום לפיו שר ההגנה האמריקאי מעריך שתקיפה כזו תצא לפועל - אינו נכון. "הנזק הפוליטי מצעד כזה - ברור מאוד", אמר

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

שר ההגנה של גרמניה, תומאס דה-מזייר, העריך היום (ראשון) בראיון שהעניק לעיתון פרנקפורט אלגמיינה צייטונג, כי הסבירות להצלחת תקיפה ישראלית באיראן "אינה גבוהה" ולעומת זאת "הנזק הפוליטי שייגרם כתוצאה מצעד כזה "ברור מאוד".

השר הגרמני גם התייחס להערכה שפורסמה לפני כשבוע וחצי בוושינגטון פוסט לפיה שר ההגנה של ארה"ב מעריך כי ישראל תתקוף את איראן בחודשים בקרובים. "דיברתי באופן אישי עם לאון פאנטה והוא לא אמר שישראל תתקוף את איראן באביב. עיתונאי אמר את זה".

השר הדגיש כי אירופה ובכלל זה גרמניה, החליטו על אסטרטגיה של סנקציות כבדות נגד איראן שייכנסו לתוקפן ביולי ובכלל זה אמברגו על הנפט, ומאמינים ביכולתם להשפיע על איראן. דבריו של שר החוץ הגרמני נאמרו על רקע הדיווחים המתרבים כי בכוונת ישראל לתקוף באיראן, עוד לפני שסנקציות האיחוד האירופי יחלו.

ביום שישי אמר שר החוץ של טורקיה, אהמט דבוטולו, דברים דומים ולפיהם "תקיפה צבאית נגד איראן לא צריכה להיות אופציה, זה לא הגיוני ולא יישים, פעולה כזו תהיה אסון". הוא הדגיש אמנם שטורקיה לא רוצה לראות נשק גרעיני לא במזרח התיכון ולא בעולם בכלל, אך לדבריו, "בנקודת מפנה זו באזור, אנחנו לא רוצים שוב עליית מתח. לעולם לא נתמוך במבצע צבאי".

בינתיים, על אף התגברות לחץ המערב על איראן, לא מגלים קברניטיה סימני שבירה. אתמול, במצעד לציוןן 33 שנים למהפכה האיסלאמית במדינה, אמר הנשיא מחמוד אחמדינג'אד כי "בימים הקרובים העולם יהיה עד להכרזת איראן על הישגים גרעיניים חשובים וגדולים מאוד".

הוא הוסיף כי "העולם צריך לדעת שלמרות כל הלחצים, איראן לא תיסוג ולו בסנטימטר אחד מעקרונותיה וזכויותיה להחזיק בגרעין. כל המדינות הפעילו עלינו לחץ כדי שלא נשיג ידע גרעיני, אך הלחצים הללו נכשלו. לא רק שיש לנו את הידע הגרעיני, אנחנו גם יכולים לספק את כל צרכינו בזכות המומחים המקומיים שלנו", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ