ה"לה פן של הונגריה", המנהיג האנטישמי צ'ורקה, מת בגיל 77

אישטוואן צ'ורקה, מנהיג מפלגת "הצדק והחיים", היה ידוע בדעותיו האנטישמיות והלאומניות

דגלאס מרטין, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים10
דגלאס מרטין, ניו יורק טיימס

בודפשט. מנהיג מפלגת הימין הקיצוני ההונגרית "הצדק והחיים", אישטוואן צ'ורקה, מת בתחילת החודש בבודפשט והוא בן 77. צ'ורקה, מחזאי בעל שם, היה ידוע בדעותיו האנטישמיות והלאומניות, ובשנת 1994 היה הראשון שהצליח להכניס רשימה ימין קיצונית לפרלמנט ההונגרי מאז מלחמת העולם השנייה.

השקפותיו היו דומות לאלו של ידידו ז'אן-מרי לה פן, מייסד מפלגת החזית הלאומית בצרפת. צ'ורקה נישא על גל הנוסטלגיה של תושבי המדינה לימי תהילתה של הונגריה, לפני שאיבדה מחצית משטחה ואוכלוסייתה בהסכמי השלום שאחרי מלחמת העולם הראשונה. הוא יצא נגד מה שכינה "דילול הגנים ההונגריים", ונהג להשתמש ברמזים עקיפים כגון "המיעוט הננסי" כשדיבר על יהודים או צוענים. הוא טען בנוסף כי המדינה זקוקה ל"שטח מחיה" גדול יותר, בדומה לדברים שהשמיע בזמנו אדולף היטלר.

צ'ורקה הרבה לתקוף את היהודים, והעליל כי ברצונם להפיל את הונגריה ברשתם. לפי אחת מתיאוריות הקונספירציה שהפיץ, בשל התפוצצות אוכלוסין שתתרחש בישראל או לחילופין לאחר תקיפתה בידי הפלסטינים, ינסו הישראלים להשתלט על חלקים מהונגריה כדי להקים בהם מדינה יהודית נוספת.

התבטאויותיו עוררו סערות רבות, במיוחד לאור עברה של הונגריה, שהיתה בעלת ברית של הנאצים ושיתפה פעולה בהשמדת 569 אלף יהודים בשואה.

צ'ורקה. עורר סערות רבותצילום: ואדאס רוברט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ