אבי יששכרוף
אבי יששכרוף

שרי החוץ של המדינות החברות בליגה הערבית החליטו אתמול לסיים את משימת המשקיפים ששלחו לסוריה במאמץ להביא לסיום האלימות במדינה. במקביל, פנתה הליגה למועצת הביטחון של האו"ם בבבקשה שתשלח כוח שמירת שלום בינלאומי לסוריה, ולמדינות ערב בדרישה להגביר את הסנקציות הכלכליות על דמשק ולנתק את כל הקשרים הדיפלומטיים עמה. סוריה דחתה על הסף את ההצעה. ברחבי סוריה נרשמה הקלה מסוימת בקרבות, בעיקר בחומס. לפחות 20 בני אדם נהרגו מאש הכוחות הסוריים אתמול.

ראש צוות המשקיפים של הליגה הערבית בסוריה, מוסטפא א-דאבי, הגיש אתמול את התפטרותו. א-דאבי, שהיה בעברו גנרל בצבא סודאן, היה יעד לביקורת נוקבת מצד מדינות ערב, לנוכח חוות הדעת המתונות שלו על המצב בסוריה ופעילות כוחות הצבא שלה נגד אזרחים. שר החוץ הירדני לשעבר, עבד אל-הלא אל-חטיב, צפוי להתמנות לתפקיד ראש צוות המשקיפים החדש, אך משימתו אינה ברורה.

שרי החוץ דנו אתמול בקהיר במצב המחריף בסוריה. מזכ"ל הליגה, נביל אל-ערבי, דרש להציב משקיפים עם משימה שונה מזו של צוות המשקיפים הקודם. אחד הרעיונות שבו דנו חברי הליגה היה כוח משקיפים שימנה כ-3,000 חברים, שיורכב מחיילים ממדינות הליגה הערבית וכן ממדינות חברות באו"ם. על פי ההצעה המדוברת, הכוח החדש "יצויד באמצעים, ציוד ויכולת מפותחת".

שר החוץ של תוניסיה, רפיק עבד א-סלאם, קרא לכנס ועידה בינלאומית בארצו ב-24 בפברואר בהשתתפות קואליציית מדינות "הידידות של סוריה". נציגי סעודיה וקטאר קיבלו את ההצעה.

בשטח נמשכה הפעילות של צבא סוריה נגד מפגינים תומכי האופוזיציה. לפחות 20 בני אדם נהרגו, שישה מהם בחומס. תקריות אלימות נרשמו גם בדיר א-זור, אדלב ורסתאן. ואילו בדמשק נפגש אתמול הנשיא בשאר אל-אסד עם חברי הוועדה שהכינה את החוקה החדשה לסוריה. לפי החוקה החדשה, מפלגת הבעת' השולטת לא תהיה חייבת להיות מפלגת השלטון.

מנהיג ארגון אל-קאעדה, איימן א-זווהירי, פרסם אתמול סרטון שבו הוא קורא למוסלמים בכל העולם לפעול כדי להביא להפלת המשטר בסוריה. א-זווהירי אמר כי למורדים יש את הזכות להשתמש בכל האמצעים הראויים בעיניהם כדי להיפטר מ"המשטר הסרטני", כהגדרתו. המודיעין האמריקאי העריך בסוף השבוע כי ארגון אל-קאעדה היה מעורב בפיגוע בחאלב ביום שישי, שבו נהרגו 28 בני אדם.

בנוסף, בכיר במשרד הפנים העיראקי אמר שלשום כי בידי ארצו מידע על מעבר של פעילי תנועת הג'יהאד העולמית מעיראק לסוריה וכן על מעבר של אמצעי לחימה רבים בין שתי המדינות. א-זווהירי קרא ל"אריות סוריה" לסמוך רק על עצמם ועל יכולת ההקרבה שלהם ולא על "מדינות ערב הכושלות, טורקיה או המערב". הוא קרא למוסלמים בעיראק, ירדן, לבנון וטורקיה לתמוך ב"אחיהם בסוריה".

אחד ממגישי הטלוויזיה האהודים בסוריה הודיע אתמול כי הוא מתנגד למשטרו של בשאר אל-אסד וכי הוא נמלט מהמדינה כדי לא לקחת חלק בתעמולה. האני אל- מלאזי, עיתונאי סורי שעבד בטלוויזיה הסורית כמגיש תוכניות ספורט, אמר לכלי התקשורת כי העיתונות הסורית הפכה לשותפה להרג, "וזה מה שדחף אותי לעזוב את הטלוויזיה הסורית ואת סוריה". אל-מלאזי פרס את משנתו החדשה בפני כתב אל-ערביה בביירות. לדבריו, התקשורת הרשמית במדינה לקחה על עצמה את תפקיד ההסברה של המשטר וגופי הביטחון שלו, במקום את תפקיד התקשורת של העם הסורי.

אל-מלאזי טען כי רק כ-10% מעובדי העיתונות הסורית הרשמית תומכים במשטר ובעמדתו, אולם הרוב הגדול של העובדים מזדהה עם הציבור ושותק מתוך פחד מהעתיד הלוט בערפל. "לא ייתכן שרשתות התקשורת הרשמיות יארחו יותר מ-1,000 פרשנים, עיתונאים, סופרים ואנשי רוח בשנה האחרונה שכולם תומכים במשטר ולא יארחו אפילו איש אופוזיציה אחד". הוא הוסיף כי תחנות הטלוויזיה והרדיו אימצו כולם את הנרטיב של הקונספירציה הזרה להפיל את השלטון ו"הסכנה הסלפית" הנשקפת ממתנגדי המשטר.

ראש ממשלת קטאר אל-תאני, אתמול בפגישת הליגה הערבית בקהיר. ראש משלחת המשקיפים לסוריה התפטר מתפקידוצילום: אי-אף-פי
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ