לגרמניה אין משאבים לאתר ולשפוט פושעים נאצים

עורך הדין שמייצג את קורבנותיו של ג'ון דמיאניוק מספר ל"הארץ": יש עוד רבים כמותו בגרמניה, אך רק תובע אחד פועל בעניין

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

לביטוי "דג קטן" פירוש מילולי זהה בעברית ובגרמנית. בדומה לשפת הקודש, כשכותבים בגרמנית "קליינה פישה", מתכוונים לדברים חסרי ערך. אדם שממוקם נמוך בהיררכיה. לכאורה, איש כמו ג'ון דמיאניוק, השומר האוקראיני ממחנה ההשמדה סוביבור, אשר בית המשפט בגרמניה הרשיע אותו בשנה שעברה בסיוע לרצח של עשרות אלפי יהודים במהלך מלחמת העולם השנייה.

"ודאי שהוא היה דג קטן, הוא היה בדרגה הנמוכה ביותר בהיררכיה של גרמניה הנאצית. אבל מנקודת המבט של הלקוחות שלי, שאיבדו את משפחותיהם בסוביבור, כל אחד שהשתתף ברצח, אפילו אם היה רק דג קטן, צריך לתת על כך את הדין". את הדברים האלה אמר השבוע פרופ' קורנליוס נסטלר מאוניברסיטת קלן בגרמניה, אשר מייצג את משפחות הקורבנות במשפט שמתנהל נגד דמיאניוק.

נסטלר, שנשוי ליהודייה, ביקר השבוע בישראל בפעם הראשונה בחייו, כאורח של המכון ללימודים מתקדמים באוניברסיטה העברית, שם נשא הרצאה בכותרת: "משפט דמיאניוק: קול הקורבנות". "הבעיה של התביעה הגרמנית בתיק הזה לא היתה עצם העמדתו של דמיאניוק לדין על הפשעים שביצע", ציין נסטלר, "אלא העובדה שהוא הועמד לדין בשעה שפושעים נאצים בדרגים גבוהים יותר לא נתנו את הדין על מעשיהם". דמיאניוק עצמו ממתין בימים אלה בבית אבות בגרמניה לערעור על עונשו - חמש שנות מאסר - שההחלטה עליו צפויה להתקבל רק עוד כמה חודשים, ייתכן אף מעל לחצי שנה.

בינתיים, מתפנה עו"ד נסטלר לחיפוש אחר "דגים קטנים" נוספים. בראיון מיוחד ל"הארץ", שנערך השבוע בתל אביב, הוא סיפר כי בידיו רשימה של 28 שומרים גרמנים ששירתו במחנה הריכוז פלוסנבירג שבבוואריה. מדובר באנשים שנולדו לפני 1925, כך שהיום הם אמורים להיות בשנות ה-80 לחייהם. "לפי הסטטיסטיקה, חלק מהם עשויים להיות בחיים", אומר נסטלר. "הגיל לא משחק תפקיד. אתה לא יכול לברוח מאחריות למעשיך רק משום שהזדקנת".

פרופ' קורנליוס נסטלרצילום: אלון רון

בין 1938 ל-1945 עברו דרך המחנה 97 אלף אסירים. לפי נתוני מוזיאון השואה בוושינגטון, כ-30 אלף איש, מהם 3,515 יהודים, מתו במחנה ובמחנות המשנה שלו או בעת שפונו ממנו. "אדם שהיה שומר במחנה הזה ודאג לכך שהאסירים לא יוכלו להימלט, צריך להיחקר", אומר נסטלר.

בשונה מדמיאניוק, שהיה אוקראיני אשר נפל בשבי הגרמני, האנשים ברשימה החדשה הם אזרחים גרמנים. "הם יכלו לומר ‘אני לא רוצה לעשות את זה', ולעבור לשרת בחזית במקום במחנה ההשמדה, אבל הם לא עשו את זה. הם לא רצו לסכן את חייהם", הוא מוסיף.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אל הפייסבוק שלכם

את הרשימה החדשה העביר נסטלר לתובע הכללי הגרמני במינכן, אשר אמון על טיפול בפושעי מלחמה נאצים. אלא שאז נתקל בבעיה. "התובע צריך לעשות את העבודה שלו, ולמצוא את האנשים האלה. אבל הוא לא מתקדם באמת בחקירה בזמן סביר", הוא מתנסח בעדינות. התסכול גובר, כשמבינים שכדי לאתר את האנשים האלה לא נדרשת עבודה בלשית מתוחכמת. כל שצריך הוא גישה למדריך הטלפונים ולמאגרים הממוחשבים של הרשויות בגרמניה.

"כל שוטר בגרמניה יכול לעשות את זה באמצעים העומדים לרשותו", ציין נסטלר, וכשנשאל מדוע בכל זאת הדבר לא נעשה, ענה כי הסיבה היא ככל הנראה מחסור במשאבים. "יש רק תובע אחד שעובד כעת על שני תיקים גדולים", הוא אומר, "לא נראה לי שזה עניין של חוסר רצון".

אותו תיק גדול שני שעליו מדבר נסטלר הוא מקרהו של קשיש אוקראיני אחר, ג'ון קלימון, אשר היה שוטר בלבוב ולפי החשד שיתף פעולה עם הנאצים ברדיפת יהודים ובגירושם אל מותם. בדומה לדמיאניוק, גם הוא הגיע אחרי המלחמה לארה"ב. בשנה שעברה נדחתה עתירתו נגד גירושו, וכעת אמורה גרמניה לבקש את הסגרתו מארה"ב. "כל הראיות כבר מוכנות. הוכן גם דו"ח של 200 עמודים, אבל התובע אומר כעת שאין לו די זמן להכין פקודת מעצר, כי הוא עדיין עסוק בתיקים אחרים", אומר נסטלר.

נסטלר מבין את המצוקה שאליה נקלע התובע הכללי, ולא מאשים אותו. את האצבע המאשימה הוא מפנה לדרגים הגבוהים יותר. "רוב המדינות המערביות צמצמו את ההוצאות במגזר הציבורי. הקיצוצים חלו גם בתביעה. אבל באופן אישי אני חושב שברור לכולם כי תיקים מהסוג הזה כבר לא יהיו רלוונטיים אם לא יטופלו בשנים הקרובות. העדים עדיין חיים, צריך לפעול במהירות".

חרף הסחבת, נסטלר לא מרים ידיים. את ביקורו בישראל ניצל גם כדי להיפגש עם שני קשישים מתל אביב, אשר איבדו את משפחותיהם בלבוב. "שמענו מהם אילו עדויות יוכלו לתת אם נבקש אותם להצטרף לתיק כתובעי משנה. קיבלנו את הסכמתם לכך, אם הוא יבשיל לכתב אישום", הוא סיכם.

בתגובה לפניית "הארץ" ביקשה התביעה הכללית בגרמניה להפנות את השאלות לתביעה הכללית במינכן, שמצדה ביקשה להפנותן לתובע אזורי אחר. תשובתו לא התקבלה עד לסגירת הגיליון.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ