סין התוססת |

לפועלים הסינים נמאס להיות הנמלים החרוצות של המפלגה והמערב

ההאטה בצמיחה, הפערים המתרחבים והגידול ברשתות החברתיות מגבירים את התסיסה בסין. על רקע שינויים צפויים במפלגה הקומוניסטית, חוששים בשלטון מהחרפת המחאה וחוסר היציבות

אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אקונומיסט

באזור תעשייתי בקרבת צ'נגדו, בירת מחוז סצ'ואן שבדרום-מערב סין, תלוי שלט ססגוני שמודיע שהאזור "נעים, הרמוני ומאושר". אלפי פועלים זועמים העובדים בתעשיית הפלדה הצטמררו מן הסתם בשעה שחלפו על פני השלט בתחילת ינואר, כשדרשו העלאה בשכרם. שביתת הפועלים במפעל השייך לשלטון המרכזי נמשכה שלושה ימים בלבד, פרק זמן ארוך מהמקובל, אולם ככל שהכלכלה הסינית מתפתחת בקצב אטי מבעבר, כך הולכת וגוברת התסיסה.

התקשורת בסין, שנמצאת בפיקוח המדינה, שמרה על שתיקה בנוגע להפגנות שפרצו ב-4 בינואר במחוז צ'ינגבאיג'יאנג, הנמצא מצפון מזרח לצ'נגדו, מרחק 40 דקות נסיעה בכביש המהיר החוצה שדות מעובדים וסבכים של קני במבוק. ואולם, החדשות על השביתה התפשטו חיש מהר באינטרנט. תצלומים שהועלו למיקרובלוגים סיניים מראים קבוצת פועלים גדולה ממפעל הפלדה מנסה להגיע אל הכביש המהיר ונחסמת בידי כוחות משטרה. בתוך זמן קצר התפשטה השמועה, ולפיה המשטרה ניסתה לפזר את הפועלים בגז מדמיע. מנהלי המפעל, שפעלו ללא ספק בהוראת הממשלה, נכנעו, לפחות באופן חלקי. הפועלים קיבלו העלאה, אם כי קטנה מזו שדרשו. שכרם של המנהלים הוקפא.

בשנים האחרונות פורצות שביתות במפעלים שבבעלות פרטית לעתים תכופות יותר, לרוב בגלל דרישות העובדים לקבל העלאה בשכר או לשפר את תנאי עבודתם. חברות פרטיות וממשלתיות נוהגות בדרך כלל להיכנע לדרישות השובתים במטרה למנוע סיקור חדשותי והתפשטות התסיסה. עם זאת, הגידול העצום במספר המשתמשים ברשתות החברתיות המקומיות מקל על המפגינים להעלות דיווחים מיידיים וליידע קהל עצום. יכולתה של המפלגה הקומוניסטית לעצור את התפשטות מורת הרוח הולכת ופוחתת, ועקב המצב הכלכלי גוברת אי שביעות הרצון במדינה.

במסעדה זולה בצ'ינגבאיג'יאנג, סמוך למתחם שבו לנים עובדי הפלדה, מתלוננים הפועלים כי הבטחת הממשלה לתוספת בשכרם אינה מספיקה. רבים ממקבלי המשכורות הנמוכות מרוויחים בקושי 190 דולרים בחודש. ואולם, העובדים יודעים שתעשיית הפלדה נמצאת בקשיים, וכי הנקמה במחוללי הצרות עלולה להיות קשה. מודעה מטעם המשטרה מאיימת בהליכים משפטיים, כולל מאסר, נגד שובתים שימשיכו להפר את הסדר הציבורי.

שוטרים במחסום אחרי הפגנה במחוז גואנגדונג בסוף השנה שעברה. ידיעות חדשותיות שהיו מצונזרות בעבר עוברות כיום בקלות ברשתות החברתיותצילום: רויטרס

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

המחאה הגוברת התפתחה בחלקה כתוצאה מריסון בהוצאות המדינה. יש עתה פחות מיזמי בנייה, והדרישה לפלדה הולכת ופוחתת. מפעל הפלדה בצ'ינגבאיג'יאנג מפסיד כספים. מספר מפעלי הפלדה שנקלעו לקשיים עלה מתשעה בספטמבר ל-25 בחודש שלאחר מכן. אף על פי שהממשלה מוטרדת היום בעניין האינפלציה פחות מאשר לפני כמה חודשים ומשחררת מעט את הבלמים הכלכליים, צפויים לתעשיית הפלדה ימים קשים, וייתכן שחברות מסוימות ייסגרו.

אירופה היא הקונה הגדולה ביותר של מוצרים מתוצרת סין, והצרות שפקדו את גוש האירו הביאו יצרנים סיניים רבים לכדי ייאוש. הירידה בביקושים באירופה ובאמריקה מטביעה את חותמה על בתי החרושת, ושביתת פועלי הפלדה היתה אחת מני רבות בחודשים האחרונים, רובן באזורים התעשייתיים שתוצרתם נועדה ליצוא.

היצואנים הסינים אינם צופים בעתיד הקרוב זעזוע גדול, כפי שהתרחש בסוף 2008, שעה שהמשבר הכלכלי באותה שנה גרם לירידה פתאומית בביקוש ולאובדן של מיליוני מקומות עבודה. סין התאוששה במהירות מאותו משבר, בעזרת תמריצים של ארבעה טריליון יואן (יותר מ-630 מיליארד דולרים). עם זאת, במשבר הנוכחי מתמודדים היצואנים עם ירידה בקצב הצמיחה במדינות רבות ובסכנה שקשיי גוש האירו רק ילכו ויחמירו.

התוכנית לטווח הארוך היא לגמול את סין מתלותה בייצוא ומהשקעות בפרויקטים בזבזניים כמו כבישים, מסילות רכבת ופיתוח עירוני, ולגרום לכך שלצריכה הפנימית של סחורות ושירותים יהיה תפקיד גדול יותר בעידוד הצמיחה. ואולם, תהליך זה עלול להימשך זמן רב וייתכן שיהיה כרוך בקשיים רבים. ראשי השלטון גם אינם מעוניינים בזעזועים שעלולים לסכן את מקומות העבודה של עובדים רבים, שבאים מהכפר אל העיר ומשמשים כוח עבודה זול המאפשר את היצוא הסיני.

המצוקה הכלכלית והתסיסה האחרונה החריפו בזמן רגיש מבחינה פוליטית למפלגת השלטון הקומוניסטית. בסוף השנה ייערך קונגרס המפלגה, המתכנס כל חמש שנים, שבו אמורים להתחיל להתבצע חילופי גברי בהנהגה. זו הפעם הראשונה מאז שנות ה-80 שבסין יחליף דור חדש של מנהיגים את הדור הישן, ויותר מעשר שנים מאז שהיו שינויים משמעותיים כל כך בהנהגה. הבעיה היא שכעת נערכים השינויים על רקע קשיים כלכליים וחוסר ודאות. ב-1988 גרמו קשיים דומים לסכסוכים במפלגה, ושנה לאחר מכן פרצו מהומות הסטודנטים שהגיעו לשיא בטבח בכיכר טיינאנמן.

הסכנה למפלגה שונה מאוד כיום, אולם החשש ממהומות בקנה מידה גדול עדיין משפיע על התנהלות ההנהגה. בעשור האחרון צמח מעמד בינוני גדול, שהוא כעת כ-40% מהאוכלוסייה העירונית, ותושבי כפרים היגרו בהמוניהם לערים. בגלל שינויים דמוגרפיים קיצוניים אלה המפלגה לא לוקחת סיכונים. המוני שוטרים בבגדים אזרחיים נמצאים בכוננות בכיכר טיינאנמן ובסביבתה. בתחילת 2011, כשבאינטרנט התחילו להופיע קריאות לתושבים להתכנס במרכז בייג'ין, לאות הזדהות עם ההתקוממויות בעולם הערבי, המקום שנקבע לא היה טיינאנמן אלא רחוב סמוך, והמשטרה הגיבה בהצפת האזור בשוטרים.

בדלתת נהר הפנינה, אזור שבו מייצרים כשליש ממוצרי היצוא של סין, נראים סימנים רבים לחוסר מנוחה. מחוץ לאחד המפעלים בדונגגואן ניצבים כתריסר שוטרים חבושים בקסדות וחמושים באלות. הם מביטים בקבוצה קטנה של פועלים כעוסים המתלוננים על כך שבעל המפעל הטייוואני ברח. המפעל אינו מצליח לשלם את חובותיו, והפועלים חוששים שיישאר סגור ולא תהיה להם עבודה. שוטר לבוש בבגדים אזרחיים מנסה להשתיקם. זמן קצר לאחר מכן, מופיע שוטר לבוש מדים שבידיו מצלמת וידאו, ורוב הפועלים נמלטים מהמקום.

עובדים אחרים באזור הדלתה היו פחות מאופקים. אלפי פועלים בבית חרושת לייצור נעליים בדונגגואן יצאו בנובמבר לרחובות, במחאה על הורדת משכורות ופיטורי עובדים, זאת בשל ירידה לכאורה בהזמנות. המפגינים הפכו מכוניות והתעמתו עם השוטרים. תצלומים של פועלים מדממים נפוצו באינטרנט. אלה לא היו ההפגנות היחידות, ובשבועות האחרונים התקיימו הפגנות נוספות.

במחוז גואנגדונג היה ב-2010 גל הפגנות, בעיקר של פועלים בבתי חרושת לייצור רכיבים לתעשיית המכוניות, שדרשו שכר גבוה יותר ותנאי עבודה משופרים. רוב הסכסוכים האלה יושבו במהירות ובדרכי שלום, ולעתים רחוקות הידרדרו להפגנות. ואולם, העימותים האחרונים נראים אחרת. פועלי הפלדה במפעל ליד צ'נגדו, השייך למדינה, דרשו בעבר העלאת שכר. ואולם כיום, במקום לדרוש שיפור בתנאיהם, השובתים מתלוננים בעיקר על קיצוצים בשכר ואינם מוכנים לקבל עוד את תכתיבי השלטון.

השביתות והמחאות האחרונות לא יביאו לנפילת המפלגה, אף על פי שבכיריה מתבוננים בחשש בגל המחאות בעולם הערבי, בהפגנות ברוסיה וברפורמות הפוליטיות בבורמה. הם מתנחמים בסקרי דעת הקהל, מהם עולה שרבים מהסינים אמנם בזים לשלטונות המקומיים, אולם הם עדיין מאמינים בכנותם וטוב לבם של המנהיגים בבייג'ין.

עם זאת, בשנתיים האחרונות חלה ירידה גדולה במידת שביעות הרצון של האזרחים ובמידת אמונם בממשלה. לדברי ויקטור יואן, מנהל חברת סקרים בבייג'ין, אחת הסיבות לירידה באמון היא התפשטותם המהירה של ה"ווייבו", מיקרובלוגים שהם הגרסה הסינית של טוויטר והרשתות החברתיות. כ-250 מיליון סינים קראו במיקרובלוגים בששת החודשים האחרונים, פי ארבעה יותר ממספר הקוראים אשתקד.

המיקרובלוגים שינו את השיח הציבורי בסין. ידיעות חדשותיות, שראשי השלטון לא התקשו לצנזר לפני שלוש או ארבע שנים, מועברות עתה במהירות ובקלות דרך הרשתות החברתיות בכל רחבי המדינה. דיווחים על מחאות מקומיות או שערוריות, שמעטים היו שמים לב אליהם בעבר, נקראים היום בשקיקה. הממשלה עושה מאמצים רבים להשתלט על המיקרובלוגים באמצעות חסימת מלים נפוצות או ביטול חשבונות, אולם ללא הועיל, הכותבים מצליחים לעקוף את האיסורים בקלות. בדצמבר פרסמה הממשלה צו, לפיו האזרחים חייבים להשתמש בשמותיהם האמיתיים כדי לפתוח חשבון, אולם עד כה, ההחלטה לא הרתיעה איש.

ככל שיתקרב מועד קיומו של הקונגרס המפלגתי יגבר חששם של מנהיגי סין מפני מבוכה למפלגה, והפופולריות של המיקרובלוגים עלולה להקשות על חייהם הרבה יותר מבעבר. אף על פי שלא צפויות מהפכות בנוסח האביב הערבי, מומחים רבים לסין סבורים כי בשנים הבאות חוסר היציבות במדינה יתעצם, בעיקר בגלל ההאטה בצמיחה הכלכלית והפער המתרחב בין עשירים לעניים. האירועים שהתרחשו בדצמבר בכפר ווקאן שבמחוז גואנגדונג הם דוגמה לכך.

המחאה בכפר היתה אופיינית לאלפי מחאות דומות בכפרי סין מדי שנה: תלונה על הפקעת אדמה חקלאית בידי פקידים מקומיים למטרות בנייה פרטית. ואולם, תושבי ווקאן השתלטו על כפרם וגירשו ממנו את ראשי המפלגה והמשטרה. מנהיגי המדינה נחרדו מהתמונות שהופצו ברשתות החברתית, בהן נראו התושבים המנצחים חוגגים במרכז הכפר, וניסו ללא הצלחה למנוע את התפשטות הידיעה באמצעות חסימת שמו ומיקומו של הכפר ברשת.

בסוף אותו חודש דעכה המחאה, ובצעד נדיר התמנה מנהיג המוחים לראש המפלגה בכפר. עם זאת, התושבים מזהירים שלא ישתקו עד שאדמתם תוחזר להם. אחד ממנהיגי המחאה אף הבטיח שההתקוממות הבאה תהיה "גדולה עוד יותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ