הודו וגיאורגיה - מגרש הפעילות הצפוי של איראן נגד ישראל

אין הפתעה רבה בזירות הפיגועים: למרות יחסים קרובים עם ישראל, לשתי המדינות שליטה מוגבלת על אזורים נרחבים ומיעוט מוסלמי ניכר

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

לא התזמון או המיקום של הפיגועים הצמודים נגד דיפלומטים ישראלים בניו דלהי או טביליסי הפתיעו את מערכת הביטחון. השבוע בו מציינים את יום השנה הרביעי להריגתו של עימאד מורנייה, קצין המבצעים של חיזבאללה, המיוחסת לישראל, תמיד היה תאריך יעד לתקיפות של יעדים ישראלים.

יעדי הפיגועים הוכתבו על ידי מספר גורמים. אם אכן התוקפים פעלו מטעם חיזבאללה או ארגון אחר בעל קשרים איראניים, ההחלטה שלא לתקוף על אדמת ישראל נובעת מהרצון שלא לתת לישראל תירוץ לפעולת תגמול נגד התשתית הצבאית של חיזבאללה בלבנון. עשרות אלפי הטילים שסיפקה איראן נשמרים ליום פקודה – תגובה לתקיפה ישראלית באיראן, ולא יסכנו אותם עבור נקמתו של מורנייה.

מזה זמן ההתמקדות של חיזבאללה ואיראן היתה בנציגויות ישראל בעולם. ניסיונות לתקוף מטרות ישראליות באזרבייג'אן, בולגריה ולאחרונה ממש תאילנד, סוכלו מבעדו מועד - בעיקר בזכות שיתוף פעולה קרוב בין המודיעין הישראלי ושירותי הביטחון המקומיים. תא חיזבאללה שפעל במערב אירופה בשנה שעברה נתפס אף הוא לפני שהצליח לפעול. לפני שנתיים, פיגוע ירי נגד רכבים שבהם נסעו דיפלומטים ישראלים בירדן הסתיים ללא נפגעים.

שוטר הודי סמוך למכונית אשת הדיפלומט הישראלי שהותקפה בניו דלהי צילום: אי–פי

היו התראות מודיעיניות רבות על תקיפה קרבה, והחיסולים האחרונים של מדעני גרעין בטהראן ופיצוצים מסתוריים במתקנים איראניים רק הוסיפו למוטיבציה (הדמיון בין שיטת הפעולה של המחסלים בטהראן והמפגעים בניו דלהי – אופנוען המצמיד מטען לרכב, בולט במיוחד). היעד הכפול, הודו וגיאורגיה, שתי מדינות בהן יש לישראל יחסים קרובים עם ההנהגה המדינית, ובמיוחד עם הממסדים הביטחוניים, הן גם מדינות בהן לכוחות הביטחון אין שליטה מוחלטת באזורים נרחבים ובגבולות.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות ישירות אליכם

גיאורגיה גובלת באזרבייג'אן, שכנתה של איראן, שהפכה בשנים האחרונות למוקד פעילות של סוכנים ישראלים ואיראנים. הודו, הגובלת בשכנה אחרת של איראן, פקיסטאן, סובלת עשרות שנים מהמספר הגבוה ביותר של פיגועי טרור מכל מדינות העולם.

בכל מדינת יעד היו למבצעים ערוצים מרובים דרכם ניתן להעביר חומרי נפץ וכן שותפים מרצון שסיפקו מקומות מחסה וסיוע לוגיסטי. כפי שהוכח בבירור בפיגועי הטרור במומבאי ב-2008, להודו אין מחסור בגורמים איסלאמיים קיצוניים. ובעוד שלמיעוט המוסלמי בגיאורגיה, כ-10% מתושבי המדינה, אין עבר של אלימות, המדינה מטפחת בשנים האחרונות את יחסי הסחר והתיירות עם איראן. בשנה שעברה, אף הותר לאזרחים איראנים להיכנס לגיאורגיה ללא ויזה. וכמובן שממש מעבר לגבול הרוסי הפרוץ, בצ'צ'ניה, אין מחסור בג'יהאדיסטים מאומנים.

בעוד התקיפה הכפולה תוביל בוודאי לבחינה מחודשת של סידורי הביטחון בנציגויות ישראל, קשה לראות כיצד ניתן להדקם עוד. העובדה שלאחר ניסיונות חוזרים מרובים, הפיגוע בניו דלהי היא הנקודה הקרובה ביותר אליה הגיעו, מאשרת את האסטרטגיה הכפולה של אבטחה ישראלית ושיתוף פעולה עם שירותי הביטחון המקומיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ