שלמה שמיר
ניו יורק

האימאם מוחמד עלי שמסי חש נפגע וזועם. האימאם המוערך, הנחשב לאחד המנהיגים המרכזיים והמובילים של הקהילה המוסלמית באזור המטרופולין, לא בורר מלים ולא מנסה ליפות את תגובתו להצהרת המופתי של ירושלים, השייח מוחמד חסין שציטט את הפסוק מהקוראן, "הו מוסלמי עבד אללה, יש יהודי מאחורי בוא והרגו".

"המופתי מעוות את פירושי פסוקי הקוראן ומסלף את משמעותם", טוען שמסי. "הוא (המופתי) דבק בתרגום המילולי של הנאמר ומתעלם מהפירושים שניתנו לפסוקי הקוראן", מסביר שמסי. "הוא טועה ומטעה. דבריו מופרכים בעליל משום שהאיסלאם מתנגד ליצירת איבה בין בני אדם".

שמסי, המכהן כמנהיג הרוחני של המרכז המוסלמי במנהטן הכולל את המסגד הגדול באזור המטרופולין ומהגדולים בארה"ב, פסק כי "המופתי של ירושלים איבד את הזכות לייצג את האיסלאם".

לצדו של האימאם יושב מארק שניאור, רב אורתודוקסי שהקים ומנהיג בית כנסת גדול וקהילה משגשגת בהמפטונס שבלונג-איילנד. "פירושים מילוליים לפסוקים ולהלכות הם גם המניעים לקיצוניות הפרימיטיווית של חוגים חרדיים בישראל", אומר שניאור. שמסי מהנהן בראשו כאות תודה לרב על החיזוק שקיבל.

את שניאור ושמסי הולם התיאור "צמד מוזר", אבל הידידות וההערכה ההדדית שהם רוחשים אחד כלפי רעהו ומתבטאת בשיחה עמם - היא תוצאה וביטוי של המטרה המשותפת המלכדת את שני האישים הדתיים: לקרב בין יהודים ומוסלמים, ליצור הבנה ושיתוף פעולה בין שתי הקהילות והחשוב מכל - לבנות ולקדם מה שהם מגדירים "יסודות ותנאים ליחסי אמון" בין שתי הקהילות.

הרב מארק שניאור והאימאם מוחמד עלי שמסי צילום: אי-פי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

על רקע המהפכות בעולם הערבי והתחזקות המוסלמים הקיצוניים בארצות ערביות, הרב והאימאם נשמעים ונראים כזוג דון-קישוטי, אך לדבריהם, מה שמתחולל בעולם הערבי ובמזרח התיכון מעצים את החשיבות ומזין את האקטואליות של פעילותם.

"היום יותר מבעבר חשוב וקריטי מאמץ משותף של אישי דת משתי הקהילות לקדם מתינות וסבלנות", אומר שניאור. "מבחוץ זה נראה קשה ומסובך, אבל כשאתה בתוך העשייה היעדים נראים כניתנים למימוש", אומר שמסי, "פוליטיקאים במזרח התיכון יכולים לפעול להשגת שלום, אבל מנהיגים דתיים יכולים לבנות אמון".

שמסי ושניאור כותבים במשותף ספר שבחלקו הגדול כבר נכתב. שם הספר "האם אנו יכולים להאמין באחר?". פרקיו דנים בסוגיות דתיות המופיעות בתורה ובקוראן. "מטרת הספר היא להוכיח שהגדרות ותפישות שמקובלות כמפרידות ומרחיקות בין שתי הדתות ניתנות לפרשנות מפויסת ומקרבת".

שמסי ושניאור יזמו וארגנו בשנים האחרונות אירועים משותפים בין מוסלמים ויהודים שהתקיימו בבתי כנסת ובמסגדים. לדבריהם, יצרו מסגרות המפגישות בין רבנים ואימאמים ועסקנים משתי הקהילות. בהשראתם ובהדרכתם התקיימו אירועים משותפים לאימאמים ורבנים גם באירופה.

בחודש הבא יתקיים בוושינגטון כנס של אימאמים ורבנים משבע מדינות באמריקה הלטינית. ההישג שעליו הם מבקשים אשראי הוא שהמעורבות בתחום היחסים בין יהודים למוסלמים בארה"ב הפך לדבריהם לאופנתי. "בהתחלה הזהירו אותי עמיתים מוסלמים מפני ביקורים בבתי כנסת ומתגובות עוינות מצד יהודים", מספר שמסי. "היום עסקנים מוסלמים מבקשים ממני לצרפם לביקוריי בבתי כנסת". "רבנים ועסקנים קהילתיים מספרים כי הם נפגשים עם אימאמים ונהנים יותר מקשרים עמם מאשר עם מגזרי מיעוטים אחרים", מספר שניאור.

שמסי, בן ה-45, הוא אינדונזי במוצאו שבילה שנים אחדות בסעודיה, בה השתלם בלימודי דת - פרט ביוגרפי הנחשב ומוערך בין עמיתיו האימאמים ומוסיף לו כבוד בקרב כ-2,000 בני עדתו השייכים למרכז המוסלמי שבהנהגתו. מארק שניאור, בן ה-50, בן למשפחת רבנים ידועה, התחיל את הקריירה הציבורית שלו לפני שני עשורים כאשר יזם והקים את "הקרן להבנה אתנית", שפעלה לקירוב לבבות בין יהודים ושחורים. "האתגר של הקהילה היהודית באמריקה היום", אומר שניאור, "היא לשמש כחלוצה והכוח המוביל לתחום היחסים בין יהודים למוסלמים".

להערכתו של האימאם שמסי, באזור המטרופולין מתגוררים בין 600 ל-800 אלף מוסלמים ובניו יורק פועלים 250 מסגדים ומכהנים 50 אימאמים מוסמכים. שמסי מבקש להדגיש כי הוא מסתייג מההפגנות נגד משטרת ניו יורק, שאורגנו באחרונה על ידי פעילים מוסלמים במחאה על מעקבים שמקיימת המשטרה בשכונות המאוכלסות מהגרים מארצות מוסלמיות. "אני בעד שיתוף פעולה עם הרשויות", אמר.

שמסי סיפר כי הדור הצעיר בקרב המוסלמים בניו יורק עסוקים וטרודים בבעיות ופרנסה וכמעט ואינם מגלים עניין בסכסוכים במזרח התיכון. את העובדה שאוכלוסיה מוסלמית בברוקלין ובקווינס חיה בשלום ובדו-קיום בלתי מופרע לצד אוכלוסיה יהודית, מסביר שמסי בכך שהרוב הגדול של המוסלמים מתפרנסים היטב והשיגו איכות חיים טובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ