פוטין והמים הקדומים מהאגם האבוד של אנטרקטיקה

אחרי 20 שנה סיימו מדענים רוסים לקדוח לאגם ווסטוק הכלוא 15 מיליון שנה תחת ארבעה ק"מ של קרח. המנהיג הרוסי קיבל דגימה ראשונה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש ממשלת רוסיה ולדימיר פוטין זכה לקבל דגימה ממי האגם האבוד באנטרקטיקה ביום שישי האחרון. מדענים רוסים קדחו בשבוע שעבר פירצה ראשונה באגם ווסטוק, 3,768 מטרים מתחת לפני השטח של יבשת אנטרקטיקה.

"האם שתית אתה את המים?" שאל פוטין את השר לענייני משאבי הטבע, יורי טרוטנוב, לאחר שהוגשה לו דוגמית ממי האגם. טרוטנוב שנראה נבוך, הרגיע את פוטין שהוא לא ניסה אפילו טיפה מן המים. "זה יכול להיות מעניין, דינוזאורים שתו את המים האלה וכעת גם טרוטנוב, חבר בממשלת רוסיה", אמר פוטין בחיוך. טרוטנוב גיחך והשיב שהוא אינו רוצה להיות דינוזאור.

למדענים לקח יותר מ-20 שנים של קידוח ליד תחנת המחקר ווסטוק שממוקמת מעל האגם. לפני למעלה משנה, בינואר 2011, הגיע צוות קידוח רוסי למרחק של מטרים בודדים ממי האגם, אך צניחת הטמפרטורות לעשרות מעלות צלזיוס מתחת לאפס לא אפשרה את המשך השהות במקום. הקודחים נאלצו לנטוש את האתר רגע לפני הפריצה למאגר. ההישג הגיע בדיוק כשהקיץ האנטרקטי מסתיים, והקור הופך לגדול כל כך שמכונות הקידוח לא יכולות לפעול ומטוסים לא יכולים להגיע לאזור.

תחנת המחקר באגם ווסטוק אנטרקטיקהצילום: רויטרס

זה 15 מיליון שנה שוכן אגם המים המתוקים מתחת לארבעה קילומטרים של קרח אנטרקטי בניתוק מוחלט מהעולם - הרחק מאור השמש, מהאוויר וממגע החיים שעל פני השטח. גוף המים הזה - אגם ווסטוק, הוא הגדול מבין יותר מ-150 אגמים המשתרעים מתחת לקרח האנטרקטי: הוא מתפרש לאורך 250 קילומטרים, לרוחב 50 קילומטרים ולעומק ממוצע של כ-340 מטרים (עד אלף מטרים). להערכת מדענים, אגם ווסטוק - כמו גם יתר מאגרי המים התת-קרחוניים - נוצרו בשל פליטות חום מפנים כדור הארץ.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ