התקציב של אובמה ל-2013: העלאות מסים לעשירים

גם בשנת הבחירות נשיא ארה"ב לא נרתע מעימות עם הרפובליקאים, השולטים בבית הנבחרים, אשר כבר הכריזו על התנגדותם להצעה

נטשה מוזגוביה
כתבת הארץ בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נטשה מוזגוביה
כתבת הארץ בארה"ב

בהציגו את התקציב לשנת 2013, הנשיא האמריקאי ברק אובמה הבהיר היום (שני) שהוא לא נרתע מהעימות הבלתי נמנע עם הרפובליקאים בשנת הבחירות, כשהכניס לתוכו הצעה להעלות מסים לאמריקאים עשירים בסך טריליון וחצי דולר.

לרוב לא מדובר במסים חדשים, אלא בסירובו של אובמה להאריך את הטבות המס מתקופת הנשיא בוש הבן, שכללו גם עשירים. מכיוון שהתקציב עדיין טעון אישור הקונגרס, לא בטוח שהוא יעבור בגרסתו הנוכחית בבית הנבחרים תחת שליטת הרפובליקאים, שכבר הכריזו שהתקציב "מת" מבחינתם.

אובמה, שנאם במכללת צפון וירג'יניה בה הציג את התקציב נצמד לטיעוניו, ש"לא מדובר במלחמת מעמדות, אלא ברווחת האומה שלנו. בארה"ב, מורה, אחות ועובד בניין שמשתכרים 50 אלף דולר בשנה, לא צריכים לשלם שיעור מס גבוה יותר ממי שמרוויח 50 מיליון דולר. מצבו של וורן באפט בסדר גמור, גם מצבי בסדר. אנחנו לא זקוקים להטבות מס. אתם זקוקים להטבות מס".

הנשיא אובמה מציג את התקציב באוניברסיטה בווירג'יניה צילום: רויטרס

אובמה, שהתעקש על מימון גיוס מורים נוספים למערכת החינוך כתנאי הכרחי לשמור על אמריקה תחרותית, אמר ש"הכלכלה מתחזקת, והדבר האחרון שאנו יכולים להרשות לעצמנו זה לחזור למדיניות שהביאה אותנו לבלגן הזה מראש. הרעיון העיקרי של התקציב הזה הוא לשמור את הכלכלה שלנו במסלול השיקום ויצירת מקומות העבודה".

הצעת התקציב של ממשל אובמה לשנת 2013 כבר עוררה ביקורת חריפה של הרפובליקאים בטענה שהוא לא כולל תוכנית ממשית לצמצום הגרעון, שיעמוד עדיין על 1.33 טריליון דולר השנה ובשנת 2013 ירד רק ל-901 מיליארד דולר. בעיקר בגלל שביטוח הבריאות לקשישים ועניים לא יעבור שינוי משמעותי. גם סעיף הרבה יותר קטן בו, המתייחס לסיוע לישראל, הפך עילה להתנגשויות פוליטיות - הפעם, בתוך ארה"ב.

במסגרת מזכר ההבנות בין ארה"ב לישראל, ישראל צפויה לקבל 3 מיליארד דולר של סיוע צבאי מארה"ב. בשנת 2011, ישראל קיבלה 2.994 מיליארד דולר. במסגרת התקציב של אובמה, היא תקבל 3.1 מיליארד - כמעט מחצית מסך הסיוע הצבאי שארה"ב מחלקת למדינות בעולם. אך בתקציב הנוסף שמיועד למימון פיתוח המערכות נגד הטילים, חל קיצוץ קטן של קצת למעלה מ-6 מיליון דולר - במקום 106 מיליון דולר, השנה הממשל ביקש כמעט מאה מיליון. הרפובליקאים היהודים מיהרו לתקוף את הקיצוץ הזה "בתקופה הרגישה", בעוד הדמוקרטים היהודים הדגישו שהסיוע הצבאי לישראל "גדול השנה מאי פעם

יו"ר ועדת התקציב של בית הנבחרים פול ריאן אמר שאובמה "מתחמק מהאחריות להתמודד עם הבעיות הכלכליות של המדינה הזאת", ואילו מנהיג המיעוט הרפובליקאי בסנאט מיץ' מקונל אמר שהתקציב הוא "מסמך בחירות", והנשיא "במקום להציג תקציב שנהנה מהסכמה של נציגי שתי המפלגות, מנסה לפלג". המועמד לנשיאות מיט רומני אמר שהתקציב של אובמה זה "עלבון למשלמי המסים האמריקאים, כי אובמה מעדיף לבזבז עוד כסף, במקום לפתור את בעיית התקציב".

באיחוד הרבנים האורתודוקסים בארה"ב מחו נגד הסעיף בתקציב שיפגע, לטענתם, בארגוני הצדקה. לפי הערכת המומחים, אמרו בארגון, אם שיעור הפטור ממס יצטמצם מ-35% ל-28% עבור אלה שמרוויחים מעל 250 אלף דולר - ארגוני הצדקה האמריקאיים יפסידו כ-4 מיליארד דולר בשנה.

נתן דיאמנט, נציג הארגון בוושינגטון, אמר ש"גם בתקופה טובה יותר היתה לכך פגיעה חמורה בארגוני הצדקה, אך בתקופה קשה זו, כשארגוני הצדקה משרתים יותר אנשים, זה מאכזב - ואנו עומדים לעבוד עם ארגונים אחרים ועם הקונגרס כדי להבטיח שהמגזר השלישי לא ייפגע בתקציב הפדרלי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ