האוצר האבוד |

חוקרת טוענת שחשפה ממצאי ממלכת שבא

לואיס סקופילד, המובילה משלחת ארכיאולוגית לאזור מצוקי ג'ראלטה באתיופיה, סיפרה לאובזרבר שגילתה מכרה זהב של מלכת שבא

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

לפני כ-3,000 שנה הגיעה לישראל מלכת שבא, כשהיא נושאת עמה אוצרות זהב, אבנים טובות ובשמים עבור המלך שלמה – כך מספרת האגדה. כעת מספר האובזרבר הבריטי כי  ארכיאולוגים גילו באחרונה ארמון ומכרה זהב עצום בשטח ממלכתה של המלכה, שהשתרעה בימי קדם על-פני אתיופיה ותימן. לואיס סקופילד, ארכיאולוגית ואוצרת לשעבר ב- British Museum, וכיום מובילת המשלחת הארכיאולוגית לאזור מצוקי ג'ראלטה באתיופיה, סיפרה למגזין הבריטי כי תחילה התגלה גליל אבן באורך שישה מטרים שנחרטו עליו שמש וסהרון.

לדבריה, מדובר ב"סימן ההיכר העתיק של ממלכת שבא". היא סיפרה: "הזדחלתי מתחת לאבן, למרות אזהרות מפני נחש קוברה באורך שלושה מטרים שחי שם, ומצאתי עצמי ניצבת בפני כיתוב עתיק בשבאית, שפה שמית דרום-ערבית שדוברה על ידי הסבאים הקשורים, לפי המסורת, למלכת שבא".

ביקורה של מלכת שבא בממלכת שלמה בירושלים, המתואר בספר מלכים, היווה השראה לספרות ענפה. על פי הסיפור המקראי, מלכת שבא שמעה על חוכמת שלמה ועלתה לירושלים לראותו, שמעה מחוכמתו והעניקה לו זהב, בשמים ואבנים יקרות.

איקונוגרפיה נוצרית אתיופית בכנסיה האתיופית הצמודה לכנסיית הקבר. בתמונה תיאור המפגש בין שלמה המלך למלכת שבאצילום: תומר אפלבאום

המסורת האתיופית מספרת על ביקורה של מלכת שבא, מקדה, שליטת אתיופיה, בחצר המלך שלמה בירושלים. המלך השתאה לחוכמתה ואף בא עמה בקשר מיני, שכתוצאה ממנו נולד מנליק, לימים ממשיך השושלת. בבגרותו נסע מנליק מאקסום, בירת אתיופיה אז, לבקר את אביו בירושלים. קודם מסעו חזרה גנב מנליק בעזרת עזריה, בנו של הכוהן הגדול, את ארון הברית מבית המקדש. כך עברה תהילת ציון מירושלים לאקסום, היא ציון החדשה.

הסיפור הגניאולוגי הזה, בשלל גירסאות, נפוץ מזה אלפי שנים בקרב האתיופים הנוצרים, ואף בקרב יהודי אתיופיה. הוא מבטא את אמונתם של האתיופים שהם צאצאי עם ישראל - לא רק "ישראל ברוח", כטענת הנוצרים בכל מקום, אלא "ישראל בבשר" ממש, אשר החזיקו בדת הנכונה אלף שנים לפני היות הנצרות. בפרט, שליטי אתיופיה, לפחות מן המאה השלוש-עשרה ועד "מלך המלכים" האחרון, "האריה משבט יהודה", הקיסר היילה סלאסי (הודח ב-1974), האמינו כי הם צאצאיו של שלמה המלך; זוהי "השושלת הסלמונית".

על פי כמה מהסיפורים, מנליק, בנם של מלכת שבא והמלך שלמה, לקח את ארון הברית לאתיופיה, וזה הושב לארץ על ידי קבוצה של חיילים ישראלים מבית לוי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ