נכדו של איסר הראל ובתו של גדעון האוזנר באירוע לציון 50 שנה למשפט אייכמן

"הניצולים סירבו להעיד בטענה כי לא יאמינו להם", אמרה בת הקטגור של אייכמן באירוע החגיגי שנערך בניו יורק

שלמה שמיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה שמיר

אירוע לציון 50 שנה למשפט אייכמן שהתקיים אתמול בניו יורק הפך למעמד מרתק בו נפרשה עלילת לכידתו של אייכמן, מי שהיה מופקד על ביצוע "הפתרון הסופי", הברחתו מארגנטינה לישראל והעמדתו לדין בירושלים.

על תפיסת אייכמן, חטיפתו בבואנוס איירס והעמדתו למשפט בירושלים סיפרו איתי ארד, נכדו של איסר הראל, מי שהיה ראש "המוסד" ופיקד אישית על צוות הסוכנים ותמי רווה, בתו של גדעון האוזנר מי שהיה התובע הכללי של ישראל וייצג את התביעה במשפטו של אייכמן בירושלים.

ארד, ששמע מסבו תיאורים על הפעולה בבואנוס איירס סיפר כיצד פעלו סוכני המוסד בעידן שלא ידע מחשבים, אינטרנט וטלפונים סלולריים. איסר הראל היה ממתין להם בבתי קפה בעיר ומקבל מדי ערב דיווחים על המעקב אחרי אייכמן. לאחר שהושוו צילומים של אייכמן במדי ס.ס. לאלה שצולמו על ידי אנשי המוסד והתברר ללא ספק כי אכן זהו אייכמן המבוקש הורה איסר הראל לחטוף אותו.

מכונית עם אנשי המוסד חיכתה לו ברדתו מהאטובוס לייד ביתו ברחוב גריבלדי והוא הוכנס בכוח למכונית והוסע לדירה בעיר. אייכמן הוברח מארגנטינה כשהוא מורדם בסמים במטוס אל על שבו הגיע שר החוץ אז אבא אבן להשתתף בחגיגות העצמאות של ארגנטינה. "ארגנטינה היתה מדינה ידידותית לישראל. אבל לא היו לבטים או ספיקות בנוגע לחטיפת אייכמן בתחומי המדינה והברחתו ממנה", סיפר נכדו של איסר הראל.

אייכמן בארגנטינהצילום: הארכיון הפדרלי

ורה רווה סיפרה כיצד אביה גדעון האוזנר התכונן למשפט והפך את דירת המשפחה למטה הראשי של התביעה. האוזנר אירח בביתו ניצולי שואה שאת עדותם ביקש ושידל אותם להעיד. "הם סירבו להעיד בטענה כי לא יאמינו להם", סיפרה רווה, עורכת דין במקצועה. "הם טענו כי אף בני משפחותיהם אינם מאמינים לסיפורים על מה שחוו ועברו במחנות הריכוז".

האירוע אתמול הוכן ואורגן על ידי הקונסוליה הכללית של ישראל בניו יורק והליגה למניעת השמצה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ