בחמימות ובזהירות, ארה"ב מארחת את נשיא סין המיועד

סגן הנשיא, שי ג'ינגפינג, נפגש עם ראשי הממשל האמריקאי. במוקד השיחות בין המעצמות: כלכלה וביטחון

גרדיאן וניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן וניו יורק טיימס

סגן נשיא סין, שי ג'ינגפינג, הצפוי לפי הערכות להתמנות לנשיא סין הבא, בא אתמול לביקור בבית הלבן ונפגש עם עם נשיא ארה"ב, ברק אובמה, ועם סגן הנשיא ג'ו ביידן. בביקור, שהוא הראשון של שי בבית הלבן, אמר סגן הנשיא הסיני כי ברצונו להמשיך לבנות את קשריה של ארצו עם ארה"ב. ביידן, שקיבל את פניו של שי לפני תחילת השיחות, אמר לסגן הנשיא הסיני כי "אנחנו לא תמיד נראה עין בעין, אך יש לנו דאגות כלכליות ומדיניות חשובות שיבטיחו כי נמשיך לעבוד יחד".

בפגישתו עם אובמה אמר הנשיא האמריקאי כי ארה"ב מקבלת בברכה את "עלייתה השקטה" של סין, אך עם זאת התייחס גם למתח השורר בין המדינות בשל היריבות הכלכלית והצבאית ביניהן. "אנחנו רוצים לפעול עם סין כדי לוודא שכולם פועלים לפי אותם החוקים כשזה מגיע לכלכלה העולמית", אמר אובמה.

ביקורו של שי מתקיים בתקופה מתוחה ביחסי ארה"ב-סין, בייחוד בענייני מסחר, צבא וזכויות אדם. הנשיא אובמה מקשיח את הטון בנושאים מסחריים ופיסקליים הקשורים לסין. אובמה התייחס אתמול גם לזכויות האדם, ואמר כי "בנושאים קריטיים, כמו זכויות אדם, אנחנו ממשיכים להדגיש כי אנו מאמינים בחשיבותה של הכרה בשאיפות ובזכויות של כל העמים". בשעת ביקורו של שי התאספו מחוץ לבית הלבן מאות מפגינים, שמחו על מדיניות הדיכוי של סין כלפי טיבט. לפי בכירים בארה"ב, הדבר צפוי לעלות לדיון במהלך ביקורו של שי.

שי, מצדו, שיבח את שיתוף הפעולה הגדל עם ארה"ב, ואמר כי על שתי המדינות לפתור את חילוקי הדעות שביניהן באמצעות דיאלוג. עוד אמר כי בייג'ין מוכנה לקיים דיאלוג עם וושינגטון בנוגע לסוגיית זכויות האדם בסין, כל עוד הדבר נעשה על בסיס כבוד הדדי. בביקור תוכננו לשי פגישות נוספות, בין היתר עם שר ההגנה האמריקאי ליאון פאנטה וראש המטות המשולבים האמריקאי, הגנרל מרטין דמפסי.

ביקורו של שי נבחן בקפידה בניסיון לאתר סימנים לעמדותיו העתידיות בעניינים חיוניים, החל בכוונות הצבאיות של סין וכלה בתוכניות הגרעין של איראן וצפון קוריאה. אך דבר אינו חשוב יותר, וכרגע גם מעורפל יותר, מהשאלה לאן יקחו שי ודור המנהיגים הבא של סין את הכלכלה הסינית, שצומחת במהירות, אף שלדברי כלכלנים כבר ניכרים בה סימני לחץ וחוסר יציבות.

בכירים בוושינגטון אמרו שהנושא העיקרי בפגישותיו של שי בבית הלבן יהיה רשימת דרישות כלכליות, ובכללן דרישות בנוגע להשקעות האמריקאיות במדינה והמסחר בין המדינות. אך הרגישות הכרוכה בחילופי ההנהגה, ומגבלות השלטון בחמש שנות הקדנציה הראשונה של שי, יכבידו על ניסיונותיו לבצע רפורמות בסין או להסכים בפומבי לדרישות האמריקאיות, גם אם הוא נוטה לכך.

לעת עתה, פניו של שי נותרים בלתי מוכרים ודעותיו וכוונותיו נשארים חידה. קרוב לוודאי שגם ביקורו בארה"ב לא יספק את התשובות לשאלות המרכזיות שיש למערב. הביקור הינו, בעיקרו, מסע היכרות עם מי שמסתמן כמנהיג הבא של סין, הצפוי לעמוד בסוף השנה בראש המדינה בעלת הכלכלה השנייה בגודלה בעולם.

יוזמותיו של שי מרמזות כי הוא מבקש לטפח תדמית שונה לחלוטין מזו של נשיא סין הנוכחי, הו ג'ינטאו. בניגוד לדמותו האפרורית של הו, סגן הנשיא הסיני מצטייר כאדם מרשים. שי, בן 58, שגובהו 1.80 מטר לפחות, הוא אדם נעים הליכות ובטוח בעצמו. בעבר הביע את חיבתו לסרטי מלחמה אמריקאיים ולמרבה ההפתעה אף חלק שבחים לבמאי הקולנוע הסיני הבלתי תלוי, ג'יה ז'נגקה. עמדות אלו הן ככל הנראה עדות לתמורה שעברו שי ובני דורו. כמו כוכבים עולים אחרים בפוליטיקה של סין, גדל גם הוא בעידן של רפורמות.

בניגוד להו, שקיים את ביקורו הראשון בארה"ב ב-2002, שי ורבים מעמיתיו בפוליטיקה ביקרו בה שוב ושוב. לחלקם יש אפילו קשרים אישיים במדינות המערב. לשי למשל יש בת הלומדת בהרווארד. כמו רבים מעמיתיו הוא נחשב "נסיך", שנחשף בילדותו לזכויות יתר מחד ולדעות קדומות מאידך, שהיו מנת חלקם של ילדי האישים המרכזיים בהנהגת המפלגה הקומוניסטית בסין.

שי נולד ב-1953 לצ'י שין ולשי ג'ונגשון, בכיר במפלגה הקומוניסטית וגיבור המהפכה. הוא גדל בתנאים נוחים במתחם ג'ונגננהי בבייג'ין, שיועד לבני האליטה המפלגתית. חייו השתנו כשהיה בן תשע, לאחר שחנו של האב סר בעיני מנהיג סין דאז, מאו טסה טונג. האב נשלח למאסר. כשהיה בן 15 נשלח שי "ללמוד מההמונים" במחוז שאאנשי בצפון מערב המדינה, שם חי כשבע שנים. "שבעתי מרורים יותר מרוב האנשים", העיד בדיעבד על התקופה שבה התגורר בכפר קטן במחוז, שם נאלץ להתמודד עם פרעושים, עבודה גופנית קשה ובדידות.

לדברי הפרשן הפוליטי לי דאטונג, הרקע הכפול הזה סייע ל"נסיכים" כמו שי לעצב את אישיותם ואולי אף דחף אותם לגבש מדיניות נועזת יותר. "פן אחד הושפע מהרקע המשפחתי שלהם כילדיהם של מייסדי המדינה; פן אחר הושפע מהחוויות שחוו במחוזות הנידחים שאליהם נשלחו, ושסייעו להם להבין טוב יותר את מצבה האמיתי של סין", הוא אומר.

שי מטפח תדמית אדם שרגליו דורכות על הקרקע, ובמסעותיו ברחבי המדינה הוא מקפיד לאכול בחדרי אוכל ממשלתיים ולהתלבש בפשטות. לצד פתיחותו לרפורמות כלכליות, שי נחשב פוליטיקאי אהוד על חוגים שונים.

אף שמתח ביקורת גלויה על מהפכת התרבות של מאו טסה טונג, שי אימץ את המפלגה הקומוניסטית. בראשית הקריירה הפוליטית שלו בחר לכהן בתפקיד בלתי נוצץ במחוז הביי, שבמסגרתו גם ביקר בעיירה האמריקאית מוסקטין שבאיווה. "הוא היה מנומס מאוד ונראה מסור לתפקידו", מעידה אלנור דבוז'אק, שאירחה אז את שי. "הוא נראה כמו אדם בעל שליחות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ